Сайт города
СВАТОВО
На захисті інтересів громадиДіяльність у рамках антикорупційної громадської приймальні Районового козацького товариства Українського козацтва «Сватівський Слобідський полк»У грудні до антикорупційної громадської приймальні звернулося 102 людей. Найчастіше клієнти зверталися аби отримати допомогу як визначити, яка має бути орендна плата за землю, як захистити право на житло, що робити у разі бездіяльності судів загальної юрисдикції, як оскаржити відмову у наданні інформації, як оскаржити рішення інспектора ДАІ, як залучити прокуратуру до контролю за порушення прав громадян, як захистити права у суді, як скласти письмове звернення до банку, супровід компанії громадянського представництва по відстоюванню права на власність, моніторинг рішень органів місцевої влади за додержанням законодавства.

Резонансні справи.
1. Місцевий відділ міліції відмовив пенсіонеру у наданні письмової інформації з матеріалів перевірок, що було оскаржено до окружного адміністративного суду, який відмовив у судочинстві. Відмова у судочинстві оскаржена до апеляційного адміністративного суду, на цей час очікуємо на ефективне реагування суду апеляційної інстанції.
2. В іншому випадку, пенсіонерка, дитина війни звернулася за допомогою, бо колишній чоловік не повертав її власні речі, які вона передала раніше для тимчасового користування доньці. Було складено заяву до місцевого відділу міліції з проханням вжити заходів для захисту права власності на майно. В результаті проведених міліцією дій речі були добровільно повернуті їх власниці.
3. У жовтні 2008 року окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов, яким зобов’язано місцевий відділ державної виконавчої служби вжити необхідних заходів для виконання судового рішення стягнення грошових коштів з одного громадянина на користь іншого громадянина. У зв’язку з тим, що випадки невиконання судових рішень на місцевому рівні неодноразові, тому таке судове рішення було надіслано до Служби безпеки України для аналізу ситуації щодо невиконання судових рішень, яка передала матеріали до прокуратури області для вирішення питання про наявність ознак злочину у бездіяльності державного виконавця.

Історія успіху. Один приклад запобігання зловживань з боку влади

Якщо інформація замовчується, значить це комусь потрібно?
Так вже історично складається, що діяльність Сватівської міської ради часто не узгоджується із чинним Законодавством України. Хоча частина 3 статті 24 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» зобов’язує представників органів місцевого самоврядування діяти виключно у рамках законодавства.
А неузгодження із законами ось у чому. Сватівська міська рада систематично порушує право громадськості на вільне отримання інформації.
По-перше, за результатом моніторингу районних ЗМІ, що проведено організацією «Слобідський козацький полк», виявилося, що друкований орган Сватівської міської ради – газета «Голос громади», оприлюднюючи порядок денний сесій, часто вказує лише два-три питання плюс «різне». Як виявляється після проведення сесій, у «різному» розглядається ще багато питань. Зазвичай вони стосуються господарської діяльності, тобто, вимагають додержання законної регуляторної процедури, яка унеможливлює вірогідні корупційні зловживання з боку влади і передбачає активну участь громадськості у прийнятті рішень.
Про не поодинокість випадків непогодження дій міської влади із чинним законодавством України свідчить і решта моментів. Той самий моніторинг ЗМІ і попередній досвід, коли підприємці Сватівщини не дали на сесії затвердити підвищення ставок ринкових зборів, бо не було аналізу регуляторного акту, не оприлюднювалися проекти рішень у ЗМІ, не оголошувалися терміни для внесення пропозицій громадськості з цього питання тощо. Це порушує право громадян на участь у прийнятті рішень органів місцевого самоврядування, а не лише на вільний доступ до інформації.
По-друге, коли керівник «Сватівського центру правової допомоги» Н. К. Кузовеніна особисто звернулася до загального відділу міської ради, аби отримати ксерокопію рішення сесії, працівники відділу їй відповіли, аби з цього приводу домовлялася з мером міста, і лише після його згоди дамо ксерокопію документа. Після особистого прийому у мера міста і його вказівок своїм працівникам, ксерокопію документа все ж таки дали. Для цього довелося ще й написати письмову заяву. Чому ставляться такі перепони для отримання ксерокопії рішення сесії – факти для роздумів. Але це роблять точно не для того, аби сприяти прозорості діяльності органів місцевого самоврядування і вільному доступу до офіційної інформації.
Можливі мотиви
Традиційно, до початку 29 сесії п’ятого скликання Сватівської міської ради, проекти рішень бачили в очі лише одиниці. Не говорячи вже про те, щоб вони були доступні представникам громадськості. Але незважаючи на таку конспірацію, представники антикорупційної громадської приймальні «Сватівський центр правової допомоги», змогли ознайомитися із проектами рішень 29 сесії незадовго до самої сесії. І як виявилося, недаремно. Бо проект рішення мав цікаве, з погляду діячів правового центру, формулювання.
Депутатам пропонувалося проголосувати за рішення такого характеру: «Провести перерахунок орендної плати (за земельні ділянки – прим. авт.) по кожному об’єкту господарювання окремо. Ставка орендної плати може бути зменшена або збільшена за рішенням Сватівської міської ради з урахуванням вкладу юридичної або фізичної особи суб’єкту підприємницької діяльності в соціально-культурний розвиток м. Сватове, але не може бути меншою, ніж встановлено законом». Таке формулювання, м’яко кажучи, викликає німий подив у більш-менш юридично обізнаної людини. Яким нормативно-правовим актом регламентується «достатність» чи «незадовільність» вкладу об’єктів господарювання у розвиток міста Сватове? Нам про такий нічого не відомо. І навряд чи він існує.
Цей підхід до господарювання, що передбачає нарахування орендної плати від абстрактної, надуманої посадовцями міської ради градації вкладів у розвиток міста - широке поле для можливих зловживань. Адже, рішення про зменшення чи збільшення орендної плати повністю буде залежати від настрою посадовців і їхніх особистих стосунків із суб’єктами господарської діяльності. Знову ж таки, благодатний ґрунт для здійснення корупційних дій.
Унеможливлення зловживань
Не можемо знати, що спонукало Сватівську міську раду створити подібний проект рішення, але факт залишається фактом. Антикорупційна громадська приймальня «Сватівський центр правової допомоги» з цього приводу провела ряд консультацій із деякими депутатами Сватівської міської ради. Народним обранцям були пояснені можливі наслідки такого рішення, вказано на його невідповідність до норм Закону України «Про регуляторну політику». Таким чином і решта депутатів звернула особливу увагу на формулювання проекту рішення, що викликало палкі дискусії під час сесії. Лобіювання зіграло важливу роль у тому, аби зробити неможливим здійснення зловживань щодо цього питання. Адже врешті решт, міська рада змінила формулювання і тепер воно звучить так: «Провести перерахунок орендної плати по кожному об’єкту господарювання окремо» - без усяких «з урахуванням вкладу в розвиток». На тому і вирішили.
У грудні був випущений № 2 «Вісник підприємця» зі статтею «…зрушення відбулися у системі влада і громада», стаття «Підприємець – ринок: стосунки узгоджуються» в газеті Сватівський кур'єр № 48, розіслані прес-релізи 7-9.
Усі статті можна прочитати на сайті Сватове. Окрім того, на цьому сайті створений підрозділ «Правова допомога», де викладена інформація про напрямки діяльності Антикорупційної громадської приймальні, про послуги, які вона надає і контактна інформація.

За досвідом до колег.
10-20 грудня відбулася поїздка з метою обміну досвідом до колег по Коаліції «Мережа громадських приймалень з антикорупційних питань».
Окрім того, під час роботи протягом грудня, працівники набули нових контактів для співпраці.
Закарпатська обл..: Туря Пасіка - Мицька Михайло Миколайович - директор місцевої школи, Парашинець Юрій Іванович - активіст громади, Гулей Олена Іванівна - вчитель - пенсіонер з села Раково.
Ремета - Біган Михайло Михайлович - голова, Белей Ганна Станківна - активіст громади, Скубенич Юрій Васильович - активіст громади, Белей Олена Петрівна - активіст громади,
Белей Наталія Перівна - депутат сільської ради.
Бистра - Шкріба Василь Миколайович- сільський голова.
Берегово - громадська організація "Едванс", директор - Геревич Іван Іванович.
Василь Васильович - директор територіального центру по обслуговуванню одиноких та перестарілих.
Ужгородський район, с. Баранинці: Марусяк Юрій Іванович – секретар сільської ради, Чучка Павло Павлович – голова.
Львівська область, м. Радехів: Іщук Богдан Лукич – заступник голови районної ради, засновник Агенції Розвитку Радехівщини; Чайківська Надія Маркіянівна – директор музичної школи, депутат міської ради.

Ю. Красій,
менеджер зі зв’язків з громадськістю «Сватівського центру правової допомоги»Яндекс.Метрика