Сайт города
СВАТОВО
На захисті інтересів громадиОдин приклад запобігання зловживань з боку владиЯкщо інформація замовчується, значить це комусь потрібно?
Так вже історично складається, що діяльність Сватівської міської ради часто не узгоджується із чинним Законодавством України. Хоча частина 3 статті 24 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" зобов'язує представників органів місцевого самоврядування діяти виключно у рамках законодавства.
А неузгодження із законами ось у чому. Сватівська міська рада систематично порушує право громадськості на вільне отримання інформації.
По-перше, за результатом моніторингу районних ЗМІ, що проведено організацією "Слобідський козацький полк", виявилося, що друкований орган Сватівської міської ради - газета "Голос громади", оприлюднюючи порядок денний сесій, часто вказує лише два-три питання плюс "різне". Як виявляється після проведення сесій, у "різному" розглядається ще багато питань. Зазвичай вони стосуються господарської діяльності, тобто, вимагають додержання законної регуляторної процедури, яка унеможливлює вірогідні корупційні зловживання з боку влади і передбачає активну участь громадськості у прийнятті рішень.
Про не поодинокість випадків непогодження дій міської влади із чинним законодавством України свідчить і решта моментів. Той самий моніторинг ЗМІ і попередній досвід, коли підприємці Сватівщини не дали на сесії затвердити підвищення ставок ринкових зборів, бо не було аналізу регуляторного акту, не оприлюднювалися проекти рішень у ЗМІ, не оголошувалися терміни для внесення пропозицій громадськості з цього питання тощо. Це порушує право громадян на участь у прийнятті рішень органів місцевого самоврядування, а не лише право на вільний доступ до інформації.
По-друге, коли керівник "Сватівського центру правової допомоги" Н. К. Кузовеніна особисто звернулася до загального відділу міської ради, аби отримати ксерокопію рішення сесії, працівники відділу їй відповіли, аби з цього приводу домовлялася з мером міста, і лише після його згоди дамо ксерокопію документа. Після особистого прийому у мера і його вказівок своїм працівникам, ксерокопію документа все ж таки дали. Для цього довелося ще й написати письмову заяву. Чому ставляться такі перепони для отримання ксерокопії рішення сесії - факти для роздумів. Але це роблять точно не для того, аби сприяти прозорості діяльності органів місцевого самоврядування і вільному доступу до офіційної інформації.
Можливі мотиви
Традиційно, до початку 29 сесії п'ятого скликання Сватівської міської ради, проекти рішень бачили в очі лише одиниці. Не говорячи вже про те, щоб вони були доступні представникам громадськості. Але незважаючи на таку конспірацію, представники антикорупційної громадської приймальні "Сватівський центр правової допомоги", змогли ознайомитися із проектами рішень 29 сесії незадовго до самої сесії. І як виявилося, недаремно. Бо проект рішення мав цікаве, з погляду діячів правового центру, формулювання.
Депутатам пропонувалося проголосувати за рішення такого характеру: "Провести перерахунок орендної плати (за земельні ділянки - прим. авт.) по кожному об'єкту господарювання окремо. Ставка орендної плати може бути зменшена або збільшена за рішенням Сватівської міської ради з урахуванням вкладу юридичної або фізичної особи суб'єкту підприємницької діяльності в соціально-культурний розвиток м. Сватове, але не може бути меншою, ніж встановлено законом".
Таке формулювання, м'яко кажучи, викликає німий подив у більш-менш юридично обізнаної людини. Яким нормативно-правовим актом регламентується "достатність" чи "незадовільність" вкладу об'єктів господарювання у розвиток міста Сватове? Нам про такий нічого не відомо. І навряд чи він існує.
Цей підхід до господарювання, що передбачає нарахування орендної плати від абстрактної, надуманої посадовцями міської ради градації вкладів у розвиток міста - широке поле для можливих зловживань. Адже, рішення про зменшення чи збільшення орендної плати повністю буде залежати від настрою посадовців і їхніх особистих стосунків із суб'єктами господарської діяльності. Знову ж таки, благодатний ґрунт для здійснення корупційних дій.
Унеможливлення зловживань
Не можемо знати, що спонукало Сватівську міську раду створити подібний проект рішення, але факт залишається фактом. Антикорупційна громадська приймальня "Сватівський центр правової допомоги" з цього приводу провела ряд консультацій із деякими депутатами Сватівської міської ради. Народним обранцям були пояснені можливі наслідки такого рішення, вказано на його невідповідність до норм Закону України про регуляторну політику.
Таким чином, і решта депутатів звернула особливу увагу на формулювання проекту рішення, що викликало палкі дискусії під час сесії. Лобіювання зіграло важливу роль у тому, аби зробити неможливим здійснення зловживань щодо цього питання. Адже врешті решт, міська рада змінила формулювання і тепер воно звучить так: "Провести перерахунок орендної плати по кожному об'єкту господарювання окремо" - без усяких "з урахуванням вкладу в розвиток". На тому і вирішили.

Ю. Красій,
менеджер зі зв'язків з громадськістю "Сватівського центру правової допомоги"Яндекс.Метрика