Сайт города
СВАТОВО
Навколо конфліктуВлада відгородила парканом незручного підприємцяМабуть, уже не залишилося у Сватовому підприємця, який би не чув про протистояння Рибалкін – міськрада. Хтось злорадно посміхається, натякуючи про вільнодумство Олега Рибалкіна. А хтось – стає на його захист, вдаючись навіть до мітингів. Словом, небайдужих майже не залишилося.

Початок
Приватний підприємець Рибалкін Олег Миколайович вирішив побудувати магазин. Для цього він звернувся до Сватівської міської ради, яка на третій сесії п’ятого скликання і вирішила «надати в тимчасове користування, на умовах оренди, земельні ділянки несільськогосподарського призначення під об’єктами підприємницької діяльності, сфери торгівлі та послуг фізичним особам в м. Сватове: ПП Рибалкіну Олегу Миколайовичу земельну ділянку для будівництва магазину по пл.. Привокзальна загальною площею 1116 кв. м..». Термін користування земельною ділянкою був встановлений з 27.06.06 по 31.12.2007р.
Після того, як міськрада надала ділянку у користування, між Сватівською міською радою та ПП Рибалкін Олег Миколайович був укладений договір оренди від 27 червня 2006 року. За умовами договору в оренду ПП Рибалкіну передається земельна ділянка загальною площею 1116 кв. м. для будівництва магазину. Договір укладено до 31.12.2007 р. Після закінчення строку договору орендар (ПП Рибалкін) має переважне право поновлення його на новий строк.

Суд перший
Двадцятого лютого 2008 року Попаснянська прокуратура подала позов у Господарський суд Луганської області проти приватного підприємця Рибалкіна. Прокуратура вимагала скасувати договір оренди і повернути земельну ділянку державі. У своєму позові прокуратура спиралася на те, що «Відповідно до змін ст.. 16 Закону України «Про оренду землі» набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах… Земельна ділянка ПП Рибалкіну О. М. передана не на аукціоні. Таким чином, Сватівською міською радою порушено вимоги Закону України «Про оренду землі» та передано земельну ділянку ПП Рибалкіну О. М. з порушенням порядку передачі земельних ділянок в оренду».
Виникає питання – якщо Закон порушила міська рада, чому позов проти ПП Рибалкін?
Та в результаті Господарський суд Луганської області відмовив у задоволенні позову Попаснянського транспортного прокурора.

Суд другий
Транспортна прокуратура подала позов до Апеляційного суду Луганської області, у якому просила скасувати рішення Господарського суду Луганської області від 24.04.2008 року та прийняти нове рішення, яким позов прокурора задовольнити повністю, а саме – визнати договір оренди між Сватівською міськрадою і ПП Рибалкін недійсним і знести недобудований магазин підприємця.
Апеляційний суд Луганської області постановив апеляційне подання Попаснянського транспортного прокурора на рішення господарського суду Луганської області від 24.04.08 залишити без задоволення. Тобто, рішення попереднього, Господарського суду, залишити без змін.

Опоненти не вгавають
Підприємець виготовив проектно-кошторисну документацію, потім була проведена державна комплексна експертиза Луганської області, яка дала дозвіл на цей проект. Окрім того, згідно законодавства про містобудування, отримав дозвіл на будівництво магазину від головного інспектора Луганської області державного архітектурного будівельного контролю. Далі лабораторія Северодонецького Азот-строю здійснила технічне дослідження конструкції, дослідила грунт, і надала рекомендації по усуненню недоліків. Коли рекомендації були виконані, лабораторія дала висновок, що новобудова відповідає робочому проекту.
Рибалкін О. М. звернувся ще й до Сватівської міської ради за офіційним дозволом на виконання будівельних робіт по будівництву магазину по пл. Привокзальній, 100 м. Сватове. Підприємця запросили на засідання і рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради № 251 йому не лише було відмовлено у дозволі будівництва, а і рекомендовано припинити будівництво магазину.
Підприємець звернувся до міськради із заявою про відміну рішення Сватівського виконкому № 251. На що йому була надана відповідь: «Відміняти рішення виконкому немає ніякої потреби, бо у п. 1 даного рішення відмовлено ПП Рибалкіну О. М. в наданні дозволу на виконання будівельних робіт по будівництву магазину по пл.. Привокзальній, 100 м. Сватове. Цікава логіка у міської ради - головним аргументом, за яким міськрада відмовляється скасувати своє рішення, є пункти названого рішення.
Але згідно ч. 4 ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій», рішення про виділення земельної ділянки під розміщення об’єкта містобудування одночасно є дозволом на будівництво цього об’єкта, тому додаткового дозволу підприємець, згідно до законодавства, міг у міської ради і не запрошувати. Окрім того, підприємець вже мав усі необхідні для будування державні дозволи та експертизи.
Також виконком пояснює відмову тим, що «ПП Рибалкіну було рекомендовано припинити будівництво магазину по пл.. Привокзальній, 100 м. Сватове до врегулювання питань відповідності побудованого об’єкту виготовленому у 2008 році проекту його будівництва, проведення відповідної експертизи з цього приводу та отримання дозволу виконавчого комітету Сватівської міської ради на продовження будівництва магазину». Міськрада пояснила відмову тим, що підприємець проігнорував рекомендації міськради. Схоже вже на принцип, а не турботу про законність будівництва. Чому Сватівський виконком навіть не спробував нівелювати напружену ситуацію, не використав мудрість, що мала би бути притаманна владі, як першим людям міста? З боку виглядає, наче конфлікт був штучно роздутий з якимось, таємним для інших людей, задумом.
Також виконком попередив підприємця, «..що в разі продовження будівництва магазину з порушенням законодавства України дозволу на його експлуатацію надано не буде». Цікаво, як міськрада визначила, що будівництво відбувається з порушенням Законів України? Адже це може довести лише суд. Таке враження, що ідеєю-фікс того, хто сформулював це речення, є бажання, аби Рибалкін за жодних умов не збудував свій магазин.

Влада знайшла вихід!
Одного нерадісного дня багатостраждальний магазин почали обгороджувати бетонним парканом. Відступивши від майбутнього фасаду будівлі усього на пару метрів, робочі встановили огорожу. При чому, лише перед цим магазином. Решта території залишилась необгородженою. І тепер кожен наочно може переконатися в упередженому ставленні саме до цього підприємця - адже від сусіднього магазину, що збудований поруч, відстань до огорожі вдвічі більша, що дає можливість нормально функціонувати магазинові. Програвши два суди підприємцеві, міська влада не знайшла кращого виходу, ніж огородити магазин парканом - ніби так можна відгородитися від конфлікту.
ПП Рибалкін подав заяву до МКП «Сватівський міський ринок», що підпорядковане Сватівській міській раді, з проханням надати технічно-дозвільну документацію з будівництва даного паркану, а також аргументовану відповідь доцільності зведення залізобетонного паркану. Також підприємець надав у заяві пояснення, що паркан не дає можливості повноцінно обслуговувати новобудову магазину. У тому числі, у разі форс-мажорних обставин, до магазину не зможе під’їхати ні карета «Швидкої допомоги», ні машина МНС.
Наступного дня Рибалкін О. М. отримав нехитру відповідь: «…будівництво залізобетонного паркану здійснюється на законних підставах, на земельній ділянці котра належить МКП «Сватівський міський ринок», а також згідно законодавчого акту «Про затвердження правил торгівлі на ринках» п. 6.»
Що й казати, «вичерпна» відповідь. У дусі сучасної влади. І зовсім вже незрозумілий пункт 6, на який спирається керівник ринку Беденко. Адже у чинних правилах торгівлі на ринках м. Сватове, у п. 6 говориться про особливості торгівлі товарами, і зовсім нічого – про паркани, якими відгороджуються від підприємців.
Невідомо, як далі буде розвиватися ця історія. Відомо лише те, що влада налаштована категорично і не бажає шукати компроміси. А підприємець не бажає працювати за парканом.

Юлія Красій,
менеджер зі зв’язків з громадськістю «Сватівського центру правової допомоги»,
учасника коаліції «Мережа громадських приймалень з антикорупційних питань» проекту «Гідна Україна»Яндекс.Метрика