Сайт города
СВАТОВО
Заручники ситуації31 липня 2008 року розпорядженням виконавчого комітету була створена комісія по перевірці дотримання правил торгівлі на ринках та продовольчих магазинах м. Сватове. Тобто комісія, до складу якої увійшли працівники міськради, депутати, спеціалісти санітарної станції Сватове, ветлікарні, журналісти міської газети (усього 15 чоловік), має перевірити, чи дотримуються правил торгівлі продуктами харчування місцеві підприємці, а також не допустити погіршення санітарно- епідеміологічної ситуації в місті. Мотиви наче благородні, але на згадку прийшов випадок, коли у Сватовому отруїлася рибою сімейна пара, а дитина шкільного віку залишилася сиротою. Міська влада тоді не реагувала, як завжди, уся робота залишилася для санстанції.

Хочеш змінити світ - почни з себе

Зараз же у міськраді вирішили активно включитися у діяльність місцевих підприємців і добряче їх перевірити. І якось цікаво так співпало, що організували грандіозну перевірку саме після того, як підприємці чи не вперше відкрили рота і почали не лише робити добровільні внески, а ще й чергувати їх із незручними запитаннями, акціями протесту та іншим.
Робота вищевказаної комісії вже дала перші результати – зареєстровані перші порушення, виписані штрафи. Можна сподіватися, що ці санкції вбережуть когось від придбання неякісної продукції. Адже недарма деякі земляки по-чорному шуткують, називаючи Сватове містом неякісних харчів.
Кожному ж нас хочеться безпечно і якісно харчуватися, а для цього постачальники безумовно мають виконувати приписи контролюючих органів. Тому робота комісії споживачам на користь. Але попри наче благородні мотиви комісії, насторожує сам процес створення розпорядження. І як раз доречно пригадати народну мудрість: «Хочеш змінити світ, почни з себе». Влада, вимагаючи від підприємців додержання законодавчих норм, як мінімум, повинна сама цих норм додержуватися. Чи не так?

«А судьи кто?»
Яким же шляхом створили вищеназване розпорядження?
По-перше, виконавчий комітет при створенні розпорядження керувався статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». А насправді цей Закон встановлює повноваження сесії міської ради, а ніяк не виконавчого комітету міської ради. Окрім того, згідно частини першої ст. 48 вказаного Закону, тимчасові контролюючі комісії обираються з числа депутатів, а склад комісії, згідно частини другої ст.48 Закону, затверджує рада, а не виконком.
Те, що склад комісії далеко не з числа депутатів, можна переконатися, глянувши на вищеназване Розпорядження №393 виконавчого комітету.
По-друге, згідно частини третьої ст.48 вказаного Закону, спеціалісти залучаються комісією для участі в роботі, а не призначаються до складу комісії розпорядженням виконкому міськради, як це зроблено у нашому випадку.
По-третє, згідно частини шостої ст. 59 вищеназваного Закону виконком в межах своїх повноважень приймає рішення, а не розпорядження.

Підприємці - проти антисанітарії
Самі підприємці не проти перевірок, але все має відповідати законодавчим нормам. Що найбільше обурює підприємців - на місцевому ринку зовсім не має тих умов, які б дозволяли працювати, додержуючись санітарних правил. Багато років міський ринок немає нормального туалету, водогону.
Звісно, міській владі чудово про це відомо. Відомо, що працівникам торгівлі навіть руки ніде помити, не говорячи вже про вологе прибирання робочого місця. Ніхто з власної примхи не захоче працювати у нелюдських умовах, серед бруду, поряд із незрозумілого виду туалетом. Тим більше, продавати серед такої краси продукти харчування. Та підприємці змушені працювати у тих умовах, які їм створило підприємство «Сватівський міський ринок», що підпорядковане Сватівській міській раді.
Яке моральне право має мерія вимагати від підприємців неможливого, якщо підзвітне їй підприємство сприяло створенню антисанітарних умов? І тепер, на фоні цього, дуже легко когось засуджувати і штрафувати, прикриваючись лозунгом турботи про сватівчан.
Набагато ефективнішим виявом турботи про населення було б будівництво санвузла, де можна було б елементарно вимити руки. Досі це благо цивілізації для сватів чан – недосяжна мрія.
Заручником ситуації виявилися торговці. З одного боку – додержуватися санітарних норм їм не дозволяють умови підприємства, де вони працюють. З іншого боку – у кращому випадку платять штрафи, у найгіршому – страждають споживачі.

Що робити?
Але не у лісі живемо, тому вихід із цієї ситуації є. По-перше, продавці мають змогу звернутися до Прокуратури з проханням вжити заходів прокурорського нагляду за додержанням законодавства стосовно Розпорядження № 393 Сватівського виконкому. Зразок звернення наведено нижче.
Окрім того, аби зрушити з мертвої точки питання санітарних умов на ринку, працівники можуть звернутися до міської ради з проханням про усунення вказаного недоліку, і у разі відмови зобов’язати міську раду привести Правила торгівлі на ринках міста Сватове у відповідність до чинного законодавства України через суд. Адже Правилами торгівлі на ринках міста Сватове, затверджених міськрадою, не встановлено, що територія ринків міста повинна мати водопостачання, водовідведення та туалет. Але це мало бути визначено згідно Правил торгівлі на ринках, що затверджені спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Мі- ністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.2002, № 57/188/84/105.
Керуючись цим, підприємцям можна відстояти своє право на нормальні умови праці.
Так що вихід є навіть із такої складної ситуації. І від того, яким шляхом підуть підприємці – шляхом мовчазної покори чи борця за свої права, буде залежати подальший розвиток міста.

Прокурору Сватівського району
Луганської області
Подрябінкіну Г. К.
від громадянина ______________,
який проживає за адресою:
92600, Луганська область,
місто Сватове, ________________
Заява

Прошу Вас вжити заходів прокурорського нагляду за додержанням закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” № 280/97-ВР від 21.05.1997 р. у зв’язку з прийняттям виконавчим комітетом Сватівської міської ради Луганської області розпорядження „Про створення комісії по перевірці дотримання Правил торгівлі на ринках та продовольчих магазинах м. Сватове” № 393 від 31.07.2008 р. усупереч положенням статті 26, частин 1-3 статті 48 та частині 6 статті 59 вказаного закону.
Про прийняте Вами рішення прошу мене письмово повідомити за вказаною адресою проживання.

«__»___________ 2008 року ПІБ


Юлія Красій,
менеджер зі зв’язків з громадськістю «Сватівського центру правової допомоги»


Яндекс.Метрика