Сайт города
СВАТОВО
Антипремія "Народна дуля"За що можна отримати «Дулю»

Розкажіть коротко про діяльність, якою ви зараз займаєтеся.
- Якщо коротко, то я очолюю Спілку підприємців Сватівського району а також є керівником двох проектів, які реалізує громадська організація «Сватівський Слобідський полк». Один із проектів спрямований покращити доступ громадян до офіційної інформації, інший має на меті активізувати населення для протидії корупції. У рамках проектів вже два роки функціонує антикорупційна громадська приймальня «Сватівський центр правової допомоги». Саме тут кожен громадянин має змогу безкоштовно отримати консультацію кваліфікованого юриста І. Л. Гирі з питань протидії корупції та надмірної бюрократії. Також ми можемо допомогти у складенні позовної заяви та надати представництво у суді, якщо у клієнта виникне така потреба. Це якщо про нас – коротко. Докладніше із нашою діяльністю можна познайомитися на сайті http://svatovo.lg.ua/zakon.html.
Н. Кузовенина, координатор антипремии Народная дуля Як виникла ідея запровадити антипремію «Народна Дуля», номінантами якої можуть стати депутати Сватівської міської ради?
- Хто регулярно буває на засіданнях сесій міської ради, знає, як вирішуються важливі для усього міста питання. Депутати рідко коли дискутують, обираючи шлях найменшого спротиву – в унісон із рештою підіймають руки. Якщо хтось і мав на меті докладніше розібратися у питанні, то як магічне заклинання звучить заклик до мовчання головуючого на сесії: «Усі питання розглядалися на засіданнях постійних комісій». І хоча склад постійних комісій та питання, які вони розглядають, чомусь не оприлюднюються, я твердо переконана, що не кожен депутат є членом абсолютно усіх депутатських комісій. Тобто, є такі комісії, які розбирають питання, наприклад, гуманітарного напрямку, а є комісії, що розглядають питання щодо землі тощо. Якщо бути логічним, члени «гуманітарної» комісії мають ввести у курс справ решту депутатів міської ради, аби вони теж були компетентні у питаннях, за які доводиться голосувати. А на практиці виходить, що депутати, які не є членами спеціальної комісії, купують «кота у мішку». Голосують, самі не знаючи за що. Звісно, це позначається на якості роботи ради. Та і громада, що обирала певні політичні сили, навряд чи гадала, що депутати будуть так голосувати. Адже які б політичні симпатії не відчували депутати, вони перш за все – сватівчани і покликані працювати на розвиток нашої громади.
До того ж, я неодноразово чула подібну думку самих депутатів, що деякі їхні колеги «дрімають» на засіданнях сесій. А є ще більш кумедна історія із життя: коли одного депутата запросили жителі мікрорайону, за який він відповідає, на свято вулиці, він довго кружляв на машині мікрорайоном, не знаючи навіть, де та вулиця. Хоча це не так смішно, як сумно. Оці спостереження і навели громадськість на думку, що це треба якось змінювати.
Це не означає, що депутати погано працюють. Але я твердо переконана, що вони можуть працювати краще. Можливо, їм потрібна допомога громадськості – ми завжди готові її надати і відкриті для співпраці. Переконана, що і Спілка підприємців, і «Сватівський Слобідський полк» у цьому зі мною солідарні. Адже у представників місцевої влади і громадськості спільні цілі – зробити Сватівщину квітучим і розвинутим осередком демократії.

Довелося чути таку думку, що громадськість не має права запитувати у депутатів про їхню депутатську діяльність…
- Кожна думка має право на існування. Але ще є законодавство, яким передбачена участь громадськості у прийнятті рішень органів влади і такий механізм управління, як громадський контроль. Громадський контроль - це інструмент громадської оцінки ступеня виконання органами влади їхніх соціальних завдань. Він здійснюється шляхом зіставлення діяльності органів влади та їхніх посадових осіб із певними соціальними нормами, обраними як еталонні, на підставі чого робиться висновок щодо відповідності цієї діяльності встановленим вимогам. Але головна мета громадського контролю – не лише виявлення, а і усунення та попередження причин, які породжують цю невідповідність.
До того ж, є закон України «Про статус депутатів місцевих рад» № 93-IV від 11.07.2002, який зобов’язує депутатів підтримувати зв'язок зі своїми виборцями, брати участь у громадських слуханнях з актуальних для виборців питань, не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, вести прийом громадян тощо. Але контент аналіз публікацій місцевих ЗМІ, здійснений за період січень – листопад 2008 року довів, що депутати у своїй більшості не звітують перед виборцями про свою діяльність. Тому в межах громадського контролю організація «Сватівський слобідський полк» вирішила ініціювати проведення антипремії «Народна Дуля» (це, до речі, сорт груші). Тим більше, що подібна антипремія «Будяк року», запроваджена Українською Гельсінською Спілкою з прав людини, має позитивні наслідки – після вручення «Будяка року» Луганській міській раді, Генеральній прокуратурі України, меру Києва Черновецькому та іншим, громадськість активувалася і був забезпечений процес перетворення натовпу у громадян. Це дуже цінна тенденція і хочеться, аби вона поширилася і у Сватівському районі. До того ж, є сподівання, що лауреати антипремії зроблять логічні висновки і вдосконалять свою роботу. Саме з цих причин була ініційована антипремія «Народна Дуля» - ми запропонували депутатам прозвітувати перед громадськістю, як вони дотримуються вимог закону «Про статус
депутатів місцевих рад». До того ж, цей звіт буде опубліковано у пресі. Гадаю, що відповідальному депутату цей звіт – додаткова можливість підтвердити свої добрі наміри працювати для розвитку громади.

І як активно депутати відповідають на запити?
- У депутатів є визначений законодавством термін на відповідь – 30 днів. Він ще триває. Але громадськість дає їм більший термін – аж до 20 березня 2009 року. Після спливу цього терміну можна буде вважати, або депутатам звітувати ні про що, або вони ігнорують вимоги законодавства та інтереси своїх виборців. Підсумки антипремії будуть підбиватися 1 квітня 2009 року на засіданні комісії, до складу якої запрошені представники місцевих громадських організацій. Склад комісії остаточно не затверджений, тому запрошуємо до участі у засіданні представників громадськості. Комісія визначить лауреатів антипремії і того ж дня нагорода буде поштою відправлена лауреату антипремії.

Про «Дулю» випитувала Юлія Андрєєва
Яндекс.Метрика