Сайт города
СВАТОВО
Школа села КоломыйчихаШКОЛА З БАГАТОЮ ІСТОРІЄЮ

Коломийчиха розташована на двох пагорбах, долілиць яких колись протікала річечка, що згодом пересохла, утворивши красиву леваду, котра завжди буяє різнотрав'ям…

Село Коломийчиха було засноване та заселене біглими кріпаками з Полтавщини та Сумщини десь у 1698 році. У 1894 році, на кошти поміщика Кочина та селян, "виросли" в селі Покровська церква та парафіяльна школа, в якій вчив дітей грамоті та Закону Божому отець Яків Любарський.

Ще через два роки за рахунок земства збудували й світську школу. Її першою вчителькою була Ольга Захарівна Кустовська. Молода вчителька не лише навчала дітвору грамоті, а й давала їй змогу пізнавати світ у всій його красі. Вчителька була активною учасницею громадсько-політичного життя Коломийчихи (як у буремні революційні роки, так і після того), тому зазнавала царських переслідувань. 43 роки свого життя О.З. Кустовська присвятила сільській дітворі, тож мала високі нагороди: орден Леніна та звання "Заслужений вчитель". А от громадсько-політична активність принесла Ользі Захарівні інше звання - "Червоний партизан"…

У 1924 році на селі відкривають початкову школу. Доброму та вічному тут навчали дітей, крім О.З. Кустовської, В.І. Кривошея, А.І. Фурсо та У.Д. Коробєйнік. За три роки такі ж школи відкрилися і у Жидівці та Жовтневому, де у повоєнні роки працювали завідувачами та вчителями І.К. Приходько, О.С. Артюх, К.С. Ілляшова.

Коли Коломийчиська школа набула статусу семирічної (а це сталося у 1937-му), її керівника П.С. Шабельника перевели до Сватового, де він після війни працював завідуючим районним відділом освіти. Директором же сільської школи став Роман Сергійович Крохмаль, котрий приїхав до Коломийчихи разом з дружиною Оленою Семенівною Платоновою та донькою Адою. До речі, Ада була учасницею бойових дій під час Великої Вітчизняної, а після - все своє життя пропрацювала методистом-вихователем у дитячому будинку ім. Н. Крупської. Ада теж була нагороджена орденом Леніна… Її ж батько, Роман Сергійович, згодом став головним редактором районної газети. Керівником же школи було призначено Д.С. Губарєва, що працював до 1942-го - до окупації Сватівщини.

Після війни ж Коломийчиську школу очолила Дарина Іванівна Дільцова - історик за фахом та вмілий організатор, ініціативна і наполеглива у досягненні мети людина. За її керівництва було добудовано ще одне шкільне приміщення для двох класних кімнат та бібліотеки. Школа тоді розміщувалася вже в чотирьох будівлях, в одній з яких була майстерня для уроків трудового навчання. Згодом Дарина Іванівна була обрана головою сільради, а пізніше - головою колгоспу ім. 40 років Жовтня.

В історії ж школи перегорнулася ще одна сторінка: виконувати обов'язки директора стала вчителька початкових класів О.С. Артюх, котру у 1953 році змінив на посаді П.Г. Карнаух. Оксана Степанівна була переведена до Жидівської школи завідуючою та вчителем.

Петро ж Григорович прибув до Коломийчихи з Куземівки разом з дружиною Раїсою Михайлівною, теж вчителькою. Як у воєнні, так і в післявоєнні роки шкільна їдальня знаходилася "під опікою" колгоспу, влітку у таборі діти отримували триразове харчування. П.Г. Карнаух приділяв велику увагу зміцненню навчально-матеріальної бази. Учні почали працювати на пришкільній навчально-дослідницькій ділянці. Педагогічний процес удосконалився і до школи прийшли нові вчителі… Самовіддано працювали, засіваючи знаннями та добром голівоньки і серця діточок, М.Й. Гуленко, котра з 40-го року та аж до виходу на пенсію пропрацювала тут, вчитель математики, фронтовик М.І. Кравцов та його дружина - вчитель української мови М.Т. Кравцова, по-материнськи ласкаві вчителі початкових класів У.Д. Коробєйнік (Шаповалова), М.П. Ольховська, К.П. Кривошея та Р.М. Карнаух, закохані у флору та фауну вчителі І.Д. Лавренко та А.Д. Цілуйко, математик Н.О. Радченко та фізкультурник М.І. Ціпко. Заслуженим авторитетом та повагою користувалася вчителька молодших класів Г.П. Галушка. З 1953-го по 1963-й тут працювала молода вчителька російської мови та фізкультури А.І. Руденко (Охрімчук по чоловікові). Протягом 10 років Антоніна Іванівна призначалася секретарем виборчої дільниці та секретарем комсомольської організації колгоспу (у школі тоді не було первинної організації). У цей період комсомольсько-молодіжне життя на селі, що називається, вирувало: велася активна робота по допомозі колгоспові у вирощуванні та збиранні врожаю (вивозили на поля перегній, віяли вночі на току зерно), комсомольці та молодь, разом з вчителями та медпрацівниками, були заповзятливими учасниками художньої самодіяльності. Вчителі М.Т. Кравцова та О.С. Артюх керували при сільському клубові гуртками (хоровим і театральним) та ансамблями. До клубної роботи всіх залучав ініціативний завідуючий М.І. Стрельнік.

У 1962 році А.І. Руденко стала директором Коломийчиської школи (оскільки П.Г. Карнаух був переведений до іншої школи району), а ще через рік Антоніна Іванівна була вже вчителем СШ №6 у Сватовому, через місяць же - інспектором районного відділу освіти…

А от директором школи у Коломийчисі став Антон Дмитрович Цілуйко, учасник бойових дій. Школа ж, набувши статусу восьмирічної у 1958 році, кілька років, так би мовити, розширювалася. Чимало зусиль доклав Антон Дмитрович до реалізації у життя нового проекту школи, що планувався як прибудова приміщень. Та завершити будівництво йому не судилося, бо він пішов на заслужений відпочинок як вчитель та директор. Але досвідчений краєзнавець А.Д. Цілуйко не полишив своєї пошукової роботи: гаряче взявся за збір матеріалів з історії села, вивчаючи архівні матеріали у Сватовому та у Луганську.
Школа села Коломыйчиха
Будівництво ж школи завершувалося під керівництвом нового директора - Людмили Леонідівни Нетай. Тоді були придбані нові меблі, наочний матеріал та технічні засоби навчання. Будучи вчителем-істориком, Л.Л. Нетай створила музейний шкільний куточок. Сама ж школа стала однією з кращих в районі, куди приїздили за передовим педагогічним досвідом колеги з інших навчальних закладів. Тоді ж коломийчиська дітвора змогла навчатися у районній музичній школі. На превеликий жаль, безжалісна хвороба забрала з життя талановитого керівника Л.Л. Нетай…

"Спадкоємицею" у керівництві школою стала заступник директора з навчально-виховної роботи В.П. Шаповалова. Очолюваний Валентиною Петрівною колектив зберігає та примножує кращі шкільні традиції. Молодими талановитими вчителями - Ю.А. Швидковим та С.І. Швидковою - поповнився згуртований педагогічний колектив. Світлана Іванівна створила хореографічний колектив "Вербиченька", котрий був лауреатом фестивалів і у районі, і за його межами. На початку 90-х лави педагогів Коломийчиської школи поповнили Л.І. Онопко, О.М. Красавіна, В.О. Онопко, О.Г. Лазурко, О.М. Галушка, Н.І. Ковальова, О.В. Олійник, Н.А. Фесенко та О.В. Недозім.

94-го року тут відкрився 10 клас (за рахунок коштів, що надало КСП "Коломийчиське"), з'явилася у дітей можливість оволодіти професією механізатора. А в 1996 році школа вже стала врешті середньою і тут відбувся перший випускний бал, "героями" якого стали 12 учнів.

Навчальний заклад отримав комп'ютерний клас, була відкрита група короткотривалого перебування для п'ятирічних дітлахів. Цей "храм науки" у 2005 році випустив золотого медаліста - Юрія Коробєйніка, - котрий згодом з відзнакою закінчив ХАІ та одержав диплом ракетобудівелька. Ще одна випускниця - срібна медалістка Тетяна Коляка - зараз навчається у Луганському аграрному університеті.

З 2006-го року у школі реалізується програма "Здоров'я". У цій сфері роботи педколектив став лауреатом Всеукраїнського конкурсу "100 кращих шкіл країни" у номінації "Школа - соціокультурний центр села". 2011-го школа стала фіналістом Всеукраїнського проекту "Добро починається з тебе".

Педколектив співпрацює зі Стеблівською ЗОШ Черкаської області. Ведеться велика робота щодо позаурочного дозвілля учнів. Діти займаються у гуртках хорового співу та "Умілі руки", у театральному та хореографічному гуртках. Проводяться засідання клубів "Що? Де? Коли?" та "Пізнайко". Учні відвідують заняття Сватівської районної школи мистецтв.

Сама будівля школи - завжди охайна та привітна. Тут є музей історії села. Зараз музейну справу своїх попередників А.Д. Цілуйка, Л.Л. Нетай та Л.Я. Михайліченко продовжує вчитель історії О.М. Галушко.

Двадцять років очолює цей славний талановитий колектив вчитель з Божою іскрою, відмінник освіти і просто хороша людина Валентина Петрівна Шаповалова, котра все своє сорокарічне трудове життя присвятила вихованню та навчанню сільської дітвори.

Коломийчиській школі виповнилося 107 років! Тож нехай і її учням, і її вчителям завжди світить та приносить щастя і добробут у їхні сім'ї яскрава творча зіронька!

Антоніна ОХРІМЧУК, ветеран педагогічної праці.
Яндекс.Метрика