Сайт города
СВАТОВО
Известные Сватовчане


Свистун Яким Пахомович

В обласному краєзнавчому музеї експонується портрет немолодої людини з трохи примруженими очима. З короткого підпису відвідувач може дізнатися, що це - Яким Пахомович Свистун. І все. Але за скупити рядками - неповторна доля нашого земляка.
Народився Яким Пахомович в 1875 році у Сватовому. 15-річним хлопцем пішов на заробітки. Вантажив чували на паровому млині, наймитував у багатих, а коли в 1895 році у місті розпочалося будівництво залізниці, влився а армію робітників.
В 1905 році на станції Сватове почала діяти група революціонерів-більшовиків, очолювана Петром Рябченком і Прокопом Дубиною. А Свистун виконував відповідальні завдання групи: був зв'язківцем, доставляв у Сватове прокламації, які таємно друкувалися у Донбасі.
У прокламаціях розповідали про нестерпні умови роботи на заводах. Закликали народ підніматися на боротьбу. Партійна організація залізничного вузла Сватове, яка була тісно зв'язана з партійним центром Донбасу, вела широку пропаганду серед робітників. Безпартійний слюсар Свистун продовжував виконувати відповідальні доручення. За пропозицією чергового по депо, його призначили помічником машиніста. Тепер він частіше міг бувати у справах в організації у Куп'янську, Лисичанську, Попасній, не викликаючи підозри.
9 грудня 1905 року в паровозному депо був оголошений страйк. Паровозники, слюсарі, стрілочники вимагали повернення на роботу звільнених працівників, встановлення 8-годинного робочого дня, скасування штрафів. Цю вимогу адміністрації передав страйковий комітет, до складу якого входив і Яким Свистун. А через два дні на станції Сватове відбувся великий мітинг солідарності. Залізничники підтримали робітників депо. Страйковий комітет узяв під контроль станційний телеграф. Чергуючи на те-леграфі, Я. П. Свистун,отримав телефонограму. В ній начальнику станції повідомлялося про поїзд з козаками-карателями, яких викликали для розправи з непокірними селянами. Більшовики негайно зібралися і вирішили пустити поїзд під укіс. Цей план допоміг здійснити стрілочник Лука Волох. Жандарми козаків не дочекалися.
У жовтні 1917 року на станції Сватове був створений перший ревком.
Одним з його членів обрано Якима Пахомовича Свистуна. Він створює на станції міліцію. Стає її начальником. Тоді ж він стає і комуністом. Згодом партія направляє Свистуна на роботу в ЧК.
Після громадянської війни Яким Пахомович повернувся на роботу в депо. Його не раз обирали членом бюро парткому, райкому партії. До останніх днів свого життя він брав активну участь у житті парторганізації депо, був активним у громадській роботі.
Помер Я. П. Свистун у 1956 році. Сватівчани поховали його на цен-тральній площі міста. Жменька землі з його могили у Сватівській капсулі лягла у фундамент пам'ятника Леніну, що закладено на площі Героїв у м. Луганську.
Людина буремного революційного часу. Людина історії, ім'я якої носить один з провулків нашого міста. Хто знає, як довго це ім'я утримає історія. Адже вона - дивна річ: трапляються всілякі повороти, змінюються цінності, обставини. І тоді забуте стає взірцем, а обплямоване раніше підіймається на щит. Та в усякому разі, будь-яку сторінку з історії просто не викинеш. А коли викинеш, то історія буде уже не повною...

По материалам Сватовского районного краеведческого музея
Яндекс.Метрика