Сайт города
СВАТОВО
Известные Сватовчане


Мирошников Захар Васильевич

Мирошников Захар Васильевич, учитель, уроженец с. Нижняя Дуванка
Народився 7 грудня 1889 р. в с. Нижня Дуванка. Батько помер, коли Захару не було і трьох років. Мати з чотирма дітьми вийшла заміж за селянина-удівця Замоту Максима Петровича, у якого були і свої діти. Захар Васильович ріс, виховувався і працював у господарстві вітчима. Родинні стосунки великої сім’ї збереглися на все життя. Закінчив Нижньодуванську церковно-приходську школу, в 1908 році — Сватівську гімназію (зараз це Сватівська середня школа №1). У 1909 р. у м. Тіфліс при канцелярії попечителя Кавказького учбового округу здав екзамени на вчителя початкової школи, тому що місцева знать Куп’янського повіту не бажала від селянина прийняти екзамени на вчителя.
З 1910 р. по жовтень 1939 р. працював в Н-Дуванській початковій двокласній, потім — чотирикласній, семирічній, середній школі вчителем. Викладав українську мову і літературу в 5-7 класах, був завідуючим, директором школи. З жовтня 1939 р. по вересень 1941 р. працював методистом райпедкабінету Нижньодуванського РВНО.
У жовтні 1941 року під час Великої Вітчизняної війни виїхав в Саратовську область, куди було евакуйовано багато працівників господарств, керівників і населення Луганської області. У м. Марксі Захар Васильович організував українську школу під назвою Кіровська НСШ і був її директором до червня 1945 р.
Після повернення в с. Нижня Дуванка з 1 жовтня 1945 р. до виходу на пенсію працював завідуючим методкабінетом Нижньодуванського РВНО.
За станом здоров’я і віком Захар Васильович в бойових діях в роки Великої Вітчизняної війни участі не брав.
Більше 50 років працював на ниві освіти в Нижній Дуванці і заслужив повагу і любов учнів і земляків, які брали з нього приклад.
Варто відзначити, що тільки в Нижньодуванському районі в 13 школах працювало понад 40 його учнів, два — інспекторами райвно, один — першим секретарем райкому комсомолу, другим і першим секретарем Комуністичної партії. На кожному підприємстві і в багатьох установах райцентру немала частина працівників була його учнями. Багато з них нагороджені державними нагородами. Так, Ольга Миколаївна Нікітіна має звання „Заслужений вчитель Української РСР”, Горбас Микола Дмитрович — „Відмінник народної освіти”, а також нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора, перелік нагороджених можна продовжувати. Важко знайти в Нижній Дуванці людину, яка б свого часу не вчилась у цих педагогів.
Мирошников Захар Васильович за багаторічну видатну діяльність в галузі навчання і комуністичного виховання дітей, активну участь у громадському житті нагороджений орденом Леніна, медаллю „За доблестный труд в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 гг.” Указом Президії Верховної Ради Української РСР йому присвоєно почесне звання „Заслужений вчитель Української РСР”. Останні роки свого життя Захар Васильович провів у м. Москва, у свого сина, учасника бойових дій в роки ВВВ, підполковника медслужби Володимира Захаровича.
Помер Захар Васильович 21 травня 1973 р. на 85 році життя. Він не мав ні комсомольського, ні партійного квитка, але своїм ставленням до навчання і виховання молоді був справжнім комуністом з великої літери. І проводжали його в останній шлях від пам’ятника В.І. Леніна жителі Нижньої Дуванки і навколишніх сіл.

Галина ПЛЮЩ.
Яндекс.Метрика