Сайт города
СВАТОВО
Известные люди Сватовщины


Горбас Николай Дмитриевич

Минуло 25 років з того часу, як ми 26 квітня 1986 року поховали найдорожчу свою людину - чоловіка, батька, дідуся, Горбаса Миколу Дмитровича.

Він був відмінником народної освіти, делегатом 2 і 3 з'їздів учителів України, нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора, медаллю Макаренка і ще п'ятьма медалями за роботу в школі. Його нагороджено дипломами і багатьма грамотами. Є і грамоти Міністерства освіти, і ЦК ВЛКСМ, грамоти обласні і районні.

25 років Микола Дмитрович очолював Нижньодуванську школу. 33 роки був депутатом сільради і при цьому завжди - членом виконкому. З 1953 по 1982 роки обирався депутатом районної ради - очолював комісію по народній освіті, охороні здоров'я і культурі. Досвід його роботи узагальнено (матеріал у музеї).

В школі за часів його директорства часто проводили обласні семінари, районні. А в 1970 році був республіканський семінар директорів сільських шкіл. "Радянська освіта" написала передову на 2 колонки "Вчаться директори сільських шкіл". Хвалили школу. Ця газета не раз писала про директора, писала про нього і всесоюзна "Учительская газета" - "Пятилетний план школы" (велика стаття). Писали і журнали: "Радянська школа" - стаття "Шлях до визнання" на 4-х сторінках (автор - методист інституту удосконалення вчителів), "Советская педагогика" - стаття "Организация школьного коллектива" (Москва) та інші. Багато писали обласні видання. Це лише те, що я читала.

З ініціативи директора і при його активній участі в Н-Дуванці була побудована школа. Коли В. Шевченко був першим секретарем обкому партії, приїздив у Дуванку, на зборах Микола Дмитрович переконав його, що вкрай потрібна нова школа. Новий секретар ідею підтримав. Після зборів чоловіки кепкувати заходились: "Ось Микола Дмитрович як одгрохає школу, двоповерхову, та що там дво-, триповерхову", і починали сміятись.

А школу й справді почали будувати всім на диво. Микола Дмитрович вибрав місце, згодом був зроблений проект. А на другий рік не стало Нижньодуванського району, він увійшов до складу Сватівського.

Та школу треба було будувати. Подробиць я не знаю, але Миколі Дмитровичу часто доводилося о 2 годині ночі бігати на автобус, їздити для вирішення різноманітних питань. "Давай, мамо, гроші. Домовлятися з ними можна лише в ресторані", - говорив він. І так було не раз. "Навіщо оце все тобі?" - питали друзі.

Три роки працював без вихідних. На четвертий в школу почали завозити все нове.

Через деякий час надумав організувати автосправу в школі. Знову бігав о 2 ночі на автобус, їздив у справах. А далі зайнявся створенням виробничої бригади. Невдовзі за досягнуті успіхи її учасників нагородили медалями ВДНГ, а школу - інструментами для духового оркестру.

Велика увага в школі приділялась створенню навчальних кабінетів.

Колись у школу зайшов І.І. Забурдаєв. Походив, подивився, а потім каже: "А ми в Сватовому хіба не збудуємо ще кращу?" Збудували.

Коли Микола Дмитрович пішов на пенсію, аж тоді побачив свій пустий двір і згадав, як мало зробив для себе. Весь час думав про людей та про роботу…

Любов Савеліївна ГОРБАС.
Яндекс.Метрика