Сайт города
СВАТОВО
Герои Великой Отечественной войны


Стеченко Фёдор Михайлович

Стеченко Фёдор Михайлович, Сватовчанин, герой Великой Отечественной войны Як влучно сказав Роберт Рождественський "это нужно не мертвым, это нужно живым", бо історичні події нашої країни, кращі моральні надбання нашого народу завжди слугували яскравим прикладом для молодого і майбутніх поколінь…
Значною віхою для держави і тяжким випробуванням для радянських людей стала Велика Вітчизняна війна. Сотні тисяч наших співвітчизників старшого покоління і молоді стало на захист рідної землі. Чимало випускників прямо зі шкільної лави пішли на фронт. Серед них були і ті, що мріяли обрати найгуманнішу професію в житті - стати вчителем. І здійснилася вона лише в повоєнні роки у тих, хто залишився в живих. У гімнастьорках і галіфе сіли вони на студентські стільці, а потім прийшли до шкіл, щоб навчати дітлахів. Такі вчителі-воїни прибули і до навчальних закладів нашого району і пропрацювали до ветеранської сивини. Це М.В. Цвіташ, О.Я. і В.В. Лісняк, К.І. Василевська (Шепелевич), М.В. Бурим, М.І. Антоненко, Б.М. Іврі, С.О. Пархоменко, Д.А. Манько, В.Г. Козьменко, Л. Ю. Фесенко, В.А. Фесенко, З.П. Грєшний, П.Г. Карнаух, І.Г. Пустовий, М.Д. Горбас, С.С. Радченко, А.Д. Цілуйко, І.О. Богов, М.А. Зайцев, К.В. Ілляшова, А.С. Гур'єва (Платонова, вихователь дитячого будинку) і багато, багато інших. Більшості з них вже немає в живих. Серед них було багато чоловіків, що значною мірою позитивно впливало на виховання, особливо дітей-безбатченків.
Одним з таких був славний воїн, хороший вчитель і керівник Федір Михайлович Стеченко, який народився у 1919 році на Чернігівщині, в селі Ковпита Коцюбинського району у сім'ї селянина. Сім'я зазнавала нестатків і згодом переїхала до м. Біловодськ Ворошиловградської області, де юнак закінчив середню школу і у 1937 році вступив на природничо-географічний факультет педінституту у Ворошиловграді. Закінчив його у 1941 році.
Та нагрянула війна, яка чорним крилом почала огортати нашу землю. І молодий педагог пішов на фронт. З 1942 по 1944 роки воював у складі 34 гвардійської стрілецької дивізії спочатку на четвертому Українському фронті, а потім - на третьому. Пройшов від стін Сталінграда територією нашої держави, потім - Польщу, Чехословаччину, Румунію. У 1944 році був направлений до Київського танкового училища, до якого поступав у 1941 році, але був мобілізований до діючої армії. За бойові заслуги молодший технік-лейтенант був нагороджений орденом Великої Вітчизняної війни 2 ступеня, медалями "За відвагу", "За перемогу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років", багатьма ювілейними відзнаками.
Та доля після війни закинула фронтовика на Сватівщину, де він був призначений одразу директором СШ №2, а згодом був переведений на цю ж посаду до СШ №6. У складних умовах довелось працювати молодому керівникові. Не вистачало вчителів, слабкою була матеріально-технічна база, та, маючи військове загартування, Федір Михайлович разом з педколективами створював необхідні умови для навчання і виховання школярів, долаючи усілякі труднощі.
Згодом п'ять років керував ВШ №1, а потім - 7 років - очолював педколектив СШ №7. І скрізь доводилося удосконалювати навчально-виховний процес, зміцнювати матеріально-технічну базу, вирішувати кадрові питання. У 1963 році талановитого керівника було призначено завідуючим районним відділом народної освіти, яким він пропрацював аж до виходу на заслужений відпочинок у 1979 році. Але досвід його роботи знову знадобився, і він працював заступником директора з навчально-виховної роботи у ВШ №1, а потім вчителем географії в СШ №6. Його любили і шанували учні, поважали колеги.
Стеченко Фёдор Михайлович, во втором ряду, с боевыми товарищами Це був керівник з великої літери: принциповий, вимогливий до себе і оточуючих, водночас розсудливий і чуйний, охайний не лише зовні, а і в роботі, обов'язковий, порядний. Одним з головних напрямків у роботі вважав ретельний підбір кадрів, їх професіоналізм і моральне обличчя. На першому плані у нього була турбота про вчителя, його матеріальний стан і завантаженість годинами (в той час таке право мав заврайвно). І в цьому він завжди був справедливим. У Федора Михайловича не було улюбленців, він був ворогом хабарництву, підлабузництву.
А його сім'я жила скромно. У розмові зі мною колишній завідуючий відділом агітації і пропаганди райкому партії, а потім директор ВШ №1 і краєзнавець Л.М. Королько підкреслив, що Федір Михайлович завжди відстоював перед вищим керівництвом свої ідеї, думки, правоту, хоча давалося йому це нелегко. Він турбувався про молодих вчителів, з ним можна було поговорити, посперечатися і на фахові, і на різні теми.
Разом з Федором Михайловичем пройшла нелегкий життєвий шлях його вірна дружина, друг і порадник, теж вчитель, Наталія Феофанівна. Вони виростили трьох хороших дітей - Людмилу, Оленку і Сергія, мали 4 онуків, 4 правнуків, яких вже прадідусеві бачити не довелося. У жовтні 1991 року Ф.М. Стеченка не стало. Але залишилися його добрі справи, учні, хороша пам'ять про нього - відважного воїна, вчителя, керівника.

На фото: С.Ф. Стеченко в роки педагогічної діяльності; С.Ф. Стеченко (у другому ряду) з бойовими побратимами.

Антоніна ОХРІМЧУК, ветеран педагогічної праці.
Яндекс.Метрика