Сайт города
СВАТОВО
Герои Социалистического труда


Попова Анастасия Макаровна

Попова Анастасия Макаровна Герой Социалистического Роки невпинно йдуть вперед, віддаляючи від нас події часів Великої Вітчизняної війни, стирають в пам'яті окремі імена й факти. Та не згасне в серцях поколінь бойовий подвиг синів і дочок Радянської Вітчизни в боро-тьбі з ворогом, трудовий подвиг тих, хто відбудовував народне господарство, їм, ветеранам війни і праці, ми віддаємо глибоку шану і вдячність за героїзм в ім'я майбутнього.
...Вночі хтось постукав у вікно. Анастасія Макарівна відкрила штору і побачила на подвір'ї знайому постать бригадира.
— Виходь, Макарівно, щити ставити. Дивись, як мете!
Надворі мела хуртовина. Ще з вечора колгоспники домовилися на другий день йти в поле розставляти щити на ділянках озимих. І ось пішов сніг. Трохи запізнилися вони з цією роботою, отож не треба гаяти часу.
— Куди ви, мамо? — спитав син Віктор, дивлячись, що мати почала одягатися.
— Спи синку, я скоро повернуся. Піду сніг затримувати.
Але він не побажав залишатися вдома і через кілька хвилин разом з матір'ю вийшов на вулицю. Згодом почали сходитися члени ланки. Потім усі разом рушили в степ. Хуртовина на полі була набагато сильнішою. Поривчастий вітер гнав сніг по землі до дальніх лісосмуг. А треба було його затримати саме тут, на озимих.
І робота закипіла. Колгоспниці підходили до купи, брали по щиту і зникали в темряві. Останній щит поставили, коли було вже далеко за північ. Це один із епізодів трудової діяльності колишньої ланкової колгоспу імені 20-річчя Жовтня (нині четвертий відділок радгоспу «Дружба») Анастасії Макарівни Попової. Важкий то був час — післявоєнні роки. Трудівники села в надзвичайно складних умовах відновлювали розграбовані фашистами колгоспи.
Орали коровами та кіньми, а решту робіт виконували вручну.
Свій трудовий шлях Анастасія Макарівна почала в 1929 році в першому колгоспі «Новий шлях», який потім став називатися імені 20-річчя Жовтня. Через кілька років її призначили ланковою. В ланці було шість чоловік — син Віктор, сестра Ольга Пономарьова, Катерина Кравцова, Петро Бондарев, Ніна Мицик.
В післявоєнні роки ланка вирощувала озиму пшеницю на 24 гектарах, цукрові буряки, кукурудзу. Навантаження на кожного велике — 13 гектар. Така площа зараз для механізаторів майже нічого не значить, а тоді для робочих рук це були важкі гектари.
Великого лиха радянським людям завдала війна. Вона торкнулася кожної сім'ї. В 1942 році смертю хоробрих загинув чоловік Анастасії Макарівни — Трохим Михайлович Попов. Не повернулися з фронту ще три його рідних брати. Весь тягар взяли на себе жінки.
Їм робота знаходилась в будь-який час року. Восени і взимку вони вивозили добрива, затримували сніг на полях, навесні сіяли, потім обробляли, влітку збирали врожай. Під час жнив ланкова А. М. Попова першою досягла рекорду: вона зв'язала 60 кіп — у 5 разів перевиконала норму. Це було в 1948 році. Багатий урожай тоді зібрали хлібороби. Держава одержала чимало сватівського хліба. Ланка Анастасії Макарівни виростила і зібрала по 186 пудів пшениці з гектара.
Трудовий подвиг сільських трударів високо оцінили партія і уряд. А. М. Поповій було присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці. Орден Трудового Червоного Прапора одержав її 13 річний син Віктор, урядові нагороди одержали всі члени ланки.

Г. Пономаренко
Яндекс.Метрика