Сайт города
СВАТОВО
"Новини Сватівщини" в интернете«ВИПЛАЧУЄМО ТОДІ, КОЛИ ДО НАС НАДХОДЯТЬ КОШТИ»

До редакції газети "Новини Сватівщини" останнім часом звернулося немало людей похилого віку, яких хвилювало лише одне єдине питання: "Чому нам, як "дітям війни", у жовтні виплатили надбавки до пенсій, а в листопаді - ні?" Люди просили нас допомогти отримати доступні пояснення з цього приводу, бо, як нам говорилося, у Пенсійному фонді на телефонні звернення "відповідають киданням слухавки". Звичайно, питання, важливе для чотирьох з половиною тисяч мешканців Сватівщини, що мають статус "дітей війни", ми не могли лишити без розгляду…

Виконуюча обов'язки начальника Сватівського районного відділення Пенсійного фонду України Майя Володимирівна Трофімова пояснила наступне: "Надбавки до пенсій громадянам, що віднесені до "дітей війни", призначалися державою, а не ПФУ особисто. І кошти на ці виплати, за законом, повинні надходити з бюджету, а не з резервів Пенсійного фонду, у якого таких збережень, до речі, просто немає, адже мова йде про мільярди гривень. ВИПЛАЧУЄМО ВСЕ НАЛЕЖНЕ ЛИШЕ ТОДІ, КОЛИ ТАКІ КОШТИ НАДХОДЯИТЬ ДО НАС. Розподілення коштів проводиться за схемою так: з Києва - до обласних центрів (у нашому випадку - до Луганська), а з області - до районів. І якщо держава не перерахувала необхідні кошти, то ми, відповідно, не можемо їх виплатити. В держказні грошей на соціальні виплати просто немає. Ми ж не маємо ні повноважень, ні фінансових можливостей гасити заборгованості по соцвиплатах за власний рахунок…"
Закон України "Про соціальний захист дітей війни" був прийнятий 18 листопада 2004 року, проте набрав чинності лише у 2006-му. Але й два роки потому обумовлені цим Законом виплати "дітям війни" не здійснилися, бо у державному бюджеті на 2006-2007 р.р. відповідні кошти не були закладені. За підрахунками незалежних експертів, лише у 2007-му на українських "дітях війни" держбюджет "зекономив" близько 10 мільярдів. З цього ж року і розпочалася так звана "судова епопея" "дітей війни" з державою.
Дійсно, надбавки до пенсій "дітям війни" повинні здійснюватися не за рахунок Пенсійного фонду, а з держбюджету. На запитання "чому немає виплати?" в усіх інстанціях відповідають завжди однозначно: "В бюджеті немає коштів". Проте 2007-го Конституційний Суд у своєму рішенні визнав, що Закон України про бюджет змінювати чи відміняти інші закони не може ні в якому разі! Тоді Конституційний Суд закликав Парламент виконати Закон, що був ним же і прийнятий.
У 2008-му український громадянин Кєчко ("дитина війни" за статусом) висунув позов проти держави у Європейському суді по правах захисту людини, в рішенні якого було підкреслено: реалізація прав людини, пов'язаних з отриманням державних виплат, не може залежати від наповненості бюджету, а, цитуємо, "органы государственной власти не могут ссылаться на отсутствие средств как на причину невыполнения своих обязательств".
Не політичному експерту, а звичайній людині важко зрозуміти, навіщо приймався закон, який не виконується або виконується лише "сезонно", так би мовити...
Сьогодні українські адміністративні суди "завалені" позовами "дітей війни". За рішенням суду виплати можна отримати за останні три роки - таким є термін позовної давності, передбачений Кодексом України. Пенсіонери, що належать до категорії "дітей війни", обов'язково повинні мати офіційні листи-відповіді від місцевих відділень Пенсійного фонду про те, що в держбюджеті кошти на виплати не передбачені. Маючи до цього ж копії паспорту, ідентифікаційного коду, пенсійного посвідчення зі штампом "Дитина війни", саму позовну заяву і квитанцію про сплату судового збору, можна звертатися до суду. Пенсійний фонд повинен беззаперечно виконати судове рішення і виплатити "заборгованість".
Неофіційні ж джерела інформації (не адміністрація ПФУ, мається на увазі) говорять, ніби навіть з рішенням суду в руках "діти війни" не отримують "свого" все з тієї ж причини: немає коштів.
Сватівські "діти війни" теж бували у суді (і дехто навіть по кілька разів), прагнучи отримати те, що їм належить за Законом. Майя Володимирівна Трофімова пояснює, що місцеве відділення ПФУ завжди виконувало рішення суду і по-іншому бути не могло. Єдине "але" є в цій ситуації: траплялося так, що суд зобов'язував своїм рішенням виплатити кошти або єдиним платежем, або впродовж 10 днів, наприклад. Існує ще таке формулювання судового рішення як "довічне утримання". Себто, Пенсійний фонд має виплачувати конкретній людині якусь певну суму довіку. Власне, 30% виплат за статусом "дитини війни" прираховуються до пенсії (а не йдуть окремою "статтею"), збільшуючи її тим самим.
Виплата належної надбавки до пенсії у жовтні цього року "дітям війни" Сватівщини вселила надію на те, що Закон, як кажуть, запрацював і працюватиме тепер стабільно. Але в листопаді надбавок не було. Коли вони будуть і чи будуть взагалі - ніхто сказати не може. Приблизно така ж ситуація існує і з соціальними виплатами чорнобильцям та афганцям. Та ті, хто пройшов Афганістан та Чорнобиль, - люди молодшого покоління, тому, не чекаючи на "манну небесну", почали страйкувати та пікетувати адмінбудівлі. А от "дітям війни" на постійну "біганину по судах" ані сил, ані коштів не вистачить.

О. Демченко.

Обсудить статью в форуме


Яндекс.Метрика