Сайт города
СВАТОВО
"Новини Сватівщини" в интернетеМІСЦЕВЕ ЦИФРОВЕ ТБ ТА «СВАТОВЕ FM» ВЖЕ СТУКАЮТЬ У ДВЕРІ

Наприкінці цього року (27 грудня) Сватівська телерадіокомпанія святкуватиме десятиріччя з дня заснування. Хоча істинним "днем народження" ТРК самі телевізійники вважають день першого виходу в ефір - 23 серпня 2003-го.

Формат передач місцевої телерадіокомпанії змінився хоч і відносно недавно, проте у кращий бік (а саме такою є думка глядачів). Нині публіцистичні програми лишилися в минулому, а в ефірі можна побачити виключно інформаційні сюжети зі Сватівщини. Як говорять пересічні "споживачі телекухні" (зокрема, "блюд" від сватівських "шеф-телекухарів"), новини зараз подаються у ракурсі саме новин, а не якихось там оповідей.
Телепрограми Сватівської ТРК вже шість років транслюються на обласному каналі ЛОТ. Кілька мільйонів глядачів по всій Луганщині мають можливість дивитися програми про Сватівський край (інформ-ролики в передачі "Події" та повноцінну програму "Події-Сватове", що розповідає про всі новини, котрі сталися в районі за тиждень). Незабаром на тому ж таки ЛОТі стартує цикл документальних фільмів (12 серій) виробництва Сватівської ТРК, що матимуть назву "Сватове: невідома провінція". Раз на місяць транслюватиметься цей фільм, і перший - розповідатиме про печери в Преображенному. До речі, той, хто з якихось причин не встиг переглянути місцеві передачі по телебаченню, може подивитися їх в он-лайні на Інтернет-сайтах Луганської обласної ТРК та міста Сватове (а кількість переглядів тут обчислюється тисячами - популярність є, значить!).
- Був час, коли ми могли отримати ліцензію на ефірний час на аналоговому ТБ, - розповідає директор Сватівської телерадіокомпанії Олексій Хомутов. - Тобто, маючи свою частоту, ретранслювати якийсь канал (скажімо, той же ЛОТ) і, простіше кажучи, "вклинюватися в нього", транслюючи 2-3 години на добу власні програми. Та зараз таку ліцензію ми не зможемо отримати, бо її вже просто не дають. Ефір заполоняє цифрове телебачення, повністю витісняючи аналогове…
З 9 вересня у Сватовому вже здійснюється трансляція цифрового телебачення. Обслуговується не лише Сватівський, а й кілька прилеглих районів. І заслуга в тому, що саме на Сватівщині знаходиться "епіцентр" цифрового ТБ на території чималого регіону, є і в роботі нашої телерадіокомпанії. Її керівник О. Хомутов часто відвідував різноманітні форуми, присвячені цій темі, тому Сватове, як кажуть, зміг "засвітити" там, де треба.
Різниця між цифровим та аналоговим ТБ - колосальна, і полягає вона у якості зображення. Проводити порівняння між "цифрою" та "аналогом" - це все одно, що порівнювати, скажімо, новеньке авто "Ягуар" зі стареньким "Запорожцем". Сам процес прийому цього ТБ, так би мовити, не потребує встановлення якихось спеціальних антен - навіть кімнатна антена на телевізорі може "ловити" потрібний телесигнал. Але!.. Необхідний ще тюнер. І зовсім не такий, що використовується для ретранслювання супутникових каналів, зауважте! Зараз знайти в продажу тюнер, за допомогою якого цифрове телебачення "прийде" в оселю пересічної людини, практично неможливо, бо їх просто немає (за виключенням поодиноких випадків). Та у 2012 році ринок має бути вже заполонений тими диво-тюнерами, бо попит на них росте не по днях, а по годинах, як-то кажуть. А все тому, що вже зараз цифрове телебачення поступово витісняє аналогове, котре у 2015 році взагалі припинить своє існування (а може і раніше). І все це обумовлено на державному рівні. Тому вже
сьогодні люди мають бути готові до нових змін. Скажемо просто: той, хто хоче, аби його телевізор щось показував (окрім фільмів з DVD), повинен починати збирати гроші на цифровий тюнер, ціна якого коливатиметься у межах 400-800 гривень, або встановлювати супутникові антени (теж з тюнерами), що коштують дещо дорожче. Вибирайте, як кажуть, що більше до душі.
- Місцевим телекомпаніям (з таким форматом роботи, як у нас, мається на увазі), у яких є ліцензія на ефір на аналоговому ТБ і які, ретранслюючи інший канал, виводять на загал свої власні програми, не довго залишилось "жити", - говорить Олексій Хомутов. - І причина криється саме в тому, що аналогове телебачення відмирає, а цифрове - набуває права "господаря" в телеефірі. Наша телевишка вже сьогодні транслює 28 каналів у найвищій цифровій якості. Незабаром до них приєднаються ще чотири: ЛОТ, ІРТА, РТС (обласні канали) та канал Київської телекомпанії. На всіх цих чотирьох каналах транслюватимуться програми Сватівської ТРК як продакшн-студії (тобто, так само демонструватимуться інформ-ролики, програми новин та документальні фільми, що ми виготовляємо). Працювати на окремій частоті тут наша ТРК не зможе, бо в цифровому ТБ є суворий регламент - 24 години ефірного часу (а це - колосальні для Сватівського району виробничі витрати, дозволити які ми собі не можемо).
Прикро, та такою є правда життя. Але це ще не всі новини, що має наша ТРК... Місцеве радіо працює кожен день безперебійно вже на протязі багатьох-багатьох років. Проблема є: ще з початку 90-х років пішла тенденція на зменшення кількості радіоточок. Якщо раніше їх було 10 тисяч (а колись нараховувалось і більше), то зараз залишилось близько двох.
- Кількість радіоточок стрімко зменшується, а слухачів ми втрачати ніяк не бажаємо, - зауважує Олексій Хомутов. - Саме тому зараз ведеться активна робота по заснуванню радіостанції "Сватове FM". На перших порах роботи FM-станції ми плануємо ретранслювати програми іншої станції, маючи 4 години власного часу (чого, на мою думку, цілком достатньо, аби розповісти всі новини). Поступово ж будемо працювати у темпах наближення до цілодобового режиму мовлення. Ентузіазму у нашої команди вистачить! Документація зроблена, концепція роботи прорахована - чекаємо, доки нам свою частоту нададуть "з верху"…
Ну що ж… Втілення у життя всіх задумів та ідей побажати нашим телевізійним колегам хочемо (особливо напередодні професійного свята)! А ще - простого, але такого необхідного, людського щастя!..

Оксана РАКІТІНА.

Обсудить статью в форуме


Яндекс.Метрика