Сайт города
СВАТОВО
"Новини Сватівщини" в интернетеМИ МАЄМО ВИХОВУВАТИ НЕ МАЙБУТНІХ ГРОМАДЯН, А ГРОМАДЯН МАЙБУТНЬОГО…

1 вересня розпочався навчальний рік у 22 школах та 19 дитсадках (двоє з яких входять до складу навчально-виховних комплексів "школа-дитячий садок") Сватівщини. Освоювати шкільну науку розпочали 3311 учнів, а різними формами дошкільної освіти охоплено 785 дошкільнят.
Про це і багато чого іншого з числа досягнень та проблем освіти Сватівського району читачам "Новин Сватівщини" розповіла Ірина Анатоліївна МАЗУРКО, керівник відділу освіти райдержадміністрації.

- Ірино Анатоліївно, чи встигли школи та садочки району вчасно підготуватися до навчального року?

- Звичайно. І мені дуже приємно відзначити, що всі навчальні заклади Сватівщини підготувалися до прийняття школярів у новому році на дуже високому рівні. Було виконано доволі значний обсяг ремонтних робіт, придбано сучасне матеріально-технічне обладнання для гідної організації навчально-виховного процесу. До речі, на все це витрачено 2 мільйони 184 тисячі гривень, що на 951093(!) гривні більше, ніж у минулому році. Тож, користуючись нагодою, хочу висловити подяку і педагогічним працівникам, і (особливо!) батькам та шефам за небайдуже ставлення до проблем освіти та значну допомогу у підготовці шкіл до нового навчального року.

- А Ви можете сказати про педагогів Сватівщини напередодні Дня працівників освіти?
- Про наших чудових педагогів можна говорити безкінечно, і жодної газети не вистачить, аби розповісти про їхні досягнення та здобутки. На сьогоднішній день в районі працює 420 педагогів. З них 96 вчителів мають ступінь спеціаліста вищої категорії, 163 - І категорії, ще 64 - ІІ категорії і 97 освітян є спеціалістами. За останні п'ять років почесними знаками "Відмінник освіти України" були відзначені 17 викладачів, ще 20 - отримали грамоти Міністерства освіти і науки. 10 вчителів Сватівщини були відзначені грошовими винагородами від Управління освіти та науки облдержадміністрації як кращі педагоги Луганської області. "Заслужений вчитель України" - таке високе та почесне звання отримали Ніна Вікторівна Курило та Тетяна Володимирівна Цибульник. Наші педагоги працюють самовіддано, вкладаючи всі свої сили та душу у справу, яка є воістину їхнім покликанням.

- А як щодо молодих вчителів?
- Вперше за останнє десятиліття до Сватівського району цього року прибув аж 21 молодий спеціаліст, і це неймовірно приємно відзначати! За три минулі роки відділом освіти надано 34 цільових направлення випускникам шкіл району для навчання у Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка. І ми щиро сподіваємося на те, що у цьому вищому навчальному закладі підготують гідних спеціалістів для роботи в навчальних закладах нашого краю.

- Які завдання стоять нині перед педагогами Сватівщини?
- Сьогодні перед освітянами на рівні держави поставлені нові завдання. Зокрема, кожен вчитель повинен вміти орієнтуватися в інформаційному просторі, використовувати інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) відповідно до вимог сучасного високотехнічного суспільства. Відділом освіти заплановано ряд заходів на виконання цієї програми, серед яких - організація навчання вчителів за проектом "Інтел". До речі, сертифікати "Інтел" мають 47 педагогів Сватівського району. У вересні цього року проведено навчання ще 30 вчителів. Протягом жовтня-листопада тренери проекту організують навчання педагогів всіх шкіл основам ІКТ.
Крім того, в районі діє програма "Патріот Луганщини". Школи приймають в ній активну участь. Вже зараз всі педагогічні колективи (не без допомоги учнів, звичайно) ведуть пошукову роботу по збору матеріалів з історії свого навчального закладу. Оформлюються стенди, альбоми, проводяться презентації… Це дуже корисна справа, погодьтеся, адже знання історії рідної школи сприятиме патріотичному вихованню школярів, збереженню традицій та шанобливому ставленню до історичного минулого не лише дітей, а й молодих педагогів.

- Низька заробітна платня педагогів - це вже притча. Що Ви можете сказати з цього приводу?
- Проблеми тут хоч і існують, та для їхнього вирішення докладається максимум зусиль. Наприклад, можу зазначити, що є позитивні зрушення в цьому плані. Такі як підвищення зарплат працівникам освіти (останнє відбулося 1 вересня 2011 року). Середня заробітна платня на сьогодні по району складає 2030 гривень (щоправда, з урахуванням всіх надбавок та доплат на кшталт: "за вислугу років", "за класне керівництво", "перевірку зошитів" і т.і.). Цього року всі наші вчителі в повному обсязі отримали так звані "відпускні".

- А з якими ще проблемами зіткається наша освіта?
- Проблем - маса. Серед них і обмежене фінансування закладів освіти, і проблеми в забезпеченні учнів підручниками, і заміна застарілих комп'ютерних класів на сучасні, і оновлення парку шкільних автобусів… Але головна проблема - зменшення контингенту учнів. Для вираження суті цієї проблеми наведу приклад: у 2000-2001 навчальному році у 31-му навчальному закладі нашого району навчалося 5900 дітей, в поточному ж - 3311. Тобто за останні 10 років кількість школярів зменшилася на 44%(!).
Без першокласників у цьому році залишилися Верхньодуванська та Ковалівська школи (в них взагалі навчається лише по 25 учнів). У Круглівській ЗОШ навчається тільки 23 школяра. У вищеназваних закладах залишилося лише по одному повному класу. Всі інші діти в цих школах навчаються за індивідуальною формою навчання, бо наповненість класів не перевищує 5 чоловік. Загалом 140 дітей у сільських школах навчаються за індивідуальною програмою.
Звичайно, такий сумний фактор не може не породжувати нових проблем. Так, приміром, понад 140 педагогів працюють при неповному навантаженні. Як би там не було, незважаючи на всі проблеми, освіта Сватівщини постійно вдосконалюється та розвивається. Адже ми, освітяни, маємо виховувати не майбутніх громадян, а громадян Майбутнього.

- За кілька днів педагоги відзначатимуть своє професійне свято… Що б Ви хотіли побажати своїм колегам?
- Напередодні Дня працівників освіти хочу привітати в першу чергу ветеранів освітянської ниви, адже саме на них ми завжди рівняємося. Бажаю вчителям-ветеранам та всім освітянам (працівникам ЗОШ, дитсадків, музичної та спортивної шкіл, районного молодіжного центру, аграрного ліцею) міцного здоров'я, щастя, сонячного неба над головами та радості!
Нехай ваші учні завжди надихають вас на професійні успіхи та перемоги та ведуть вас до творчих звершень!

Підготувала Оксана РАКІТІНА.

Обсудить статью в форуме


Яндекс.Метрика