Сайт города
СВАТОВО
"Новини Сватівщини" в интернетеРішуче «стоп» — голці та чарці

Сватівський район серед сільгоспрайонів області має найбільший показник щодо кількості ВІЛ-інфікованих осіб та осіб, які мають наркотичну чи алкогольну залежність, тому профілактична робота в даному напрямку є пріоритетною для районної державної адміністрації, органів місцевого самоврядування, служб і спеціалістів району.
На початок року на обліку в наркологічній службі району перебувало 1070 хворих, з них 56 виявлено вперше протягом 2010 року. З приводу наркотичної залежності на обліку знаходяться 105 осіб. За віковим розподілом: неповнолітніх - 0, віком від 18 до 35 років - 73 особи, старше 35 років - 32 особи. 38 наркозалежних осіб знаходиться у місцях позбавлення волі.
Протягом 2010 року службами райдержадміністрації було здійснено 74 виїзди в села і селища району з метою надання індивідуальної та групової допомоги з профілактики наркоманії, алкоголізму, ВІЛ/СНІДу, інфекцій, що передаються статевим шляхом, подолання шкідливих звичок, утвердження цінностей здорового способу життя.
На контролі відділу освіти знаходиться робота, спрямована на попередження та боротьбу з розповсюдженням і вживанням наркотичних препаратів в навчальних закладах. У школах створені осередки волонтерів, які працюють за програмою "Рівний-рівному": ведуть роботу з підлітками-однолітками й учнями молодших класів, зорієнтовану на здоровий спосіб життя без шкідливих звичок, виховання культури здоров'я. В кожному закладі проводяться лекції, бесіди, "круглі столи", наукові конференції, тренінги, ігри, покази відео-матеріалів тощо.
З метою профілактики вживання психотропних, наркотичних речовин, алкоголю та куріння в районі працює психологічна служба (налічує 10 практичних психологів, 8 соціальних педагогів та методиста, що очолює службу), яка використовує різноманітні форми роботи.
Для організації змістовного дозвілля школярів в кожному навчальному закладі протягом навчального року працювали гуртки та клуби різноманітної спрямованості. Всього їх налічується 144, в яких задіяно близько 2000 учнів.
На профілактичному обліку служби у справах дітей знаходяться 67 підлітків, з них 21 особа - мешканці м. Сватове, 46 - району. З 2006 року центром СССДМ ведеться банк даних сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. На 1 червня 2011 року таких сімей в місцевому банку даних - 100, в них виховується 196 дітей. З них 41 -мешканці м. Сватове, у яких 75 дітей, 59 - мешканці району, дітей в них -121. Всі вони знаходяться на обліку служб і тергромад, кожні півроку проводяться соціальні інспектування цих родин, під час яких батькам і дітям надаються індивідуальні послуги, проводяться профілактичні бесіди.

Батьки повинні подавати дітям приклад порядного життя
Це дуже важливо тому, що діти, повторюють родинну атмосферу, стиль стосунків в сім'ї в своєму спілкуванні з друзями, однокласниками, вчителями, сусідами, людьми старшого віку. Ці стосунки переносяться дітьми, що виросли, в молоді сім'ї, стають моделлю материнства і батьківства.
В Сватівському районі з 6477 дітей 149 - діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, що становить 2,3 %, соціальні сироти складають 85 % від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (126 зі 149 дітей).
Доля соціальних сиріт дуже нелегка, проблемна, часто обтяжена як біологічною спадковістю, так і неналежним їх вихованням та розвитком. Ось чому перед суб'єктами соціальної роботи стоїть завдання якомога ефективніше працювати на профілактику соціального сирітства, особливо звертати увагу на раннє виявлення асоціальної поведінки батьків, коли ще є можливість змінити ситуацію на краще.
За два останні роки спостерігається зниження кількості випадків позбавлення батьківських прав батьків за ухиляння від виховання своїх дітей. У 2010 році лише 12 батьків позбавлені прав по відношенню до 15 дітей (у 2009 р. їх було 13 по відношенню до 19 дітей).
Такого результату допомагає досягти кропітка робота з нерадивими батьками, яка проводиться з метою повернення їх до здорового способу життя, виконання ними батьківських обов'язків у повному обсязі. З цією метою з батьками проводяться індивідуальні бесіди. У разі необхідності приймаються рішення служби у справах дітей, якими батьки попереджаються про недопустимість порушення законодавства стосовно дітей. У 2010 році винесено 118 таких рішень.
У разі, якщо робота не дає позитивних результатів, батьки запрошуються на засідання районної комісії з питань захисту прав дитини, притягуються до адміністративної та кримінальної відповідальності. Протягом року складено адміністративні протоколи стосовно 39 батьків.
Всього у 2010 році у полі зору служби у справах дітей та районної комісії з питань захисту прав дитини перебувало 76 сімей. Завдяки здійсненню перерахованих вище заходів батьки з 7 родин, в яких виховується 15 дітей, повернулися до здорового способу життя самотужки, батьки 8 сімей (19 дітей) закодувалися від алкогольної залежності, навели належний порядок вдома, у 4 сім'ях, де виховується 5 дітей, у судовому порядку було встановлено місце проживання дитини з тим з батьків, хто веде здоровий спосіб життя та може надати належне виховання дитині. Тож, за рік у Сватівському районі було попереджено соціальне сирітство 39 дітей.

Дивує ставлення правоохоронців
Розпорядженням голови райдержадміністрації № 110 від 22 лютого 2008 р. "Про створення районної Координаційної ради з питань профілактики наркоманії, токсикоманії, алкоголізму та тютюнопаління серед дітей та молоді" створено районну Координаційну раду. У першому півріччі 2011 року проведено 3 засідання ради, на яких підбивалися підсумки роботи за минулий рік, затверджено план роботи на поточний, внесено зміни до складу ради у зв'язку з кадровими змінами у службах.
Звіт про роботу Координаційної ради за 2010 рік заслуховувався на апаратній нараді райдержадміністрації 21 березня 2011 року.
9 червня 2011 року відбулося розширене засідання районної Координаційної ради з питань профілактики наркоманії, токсикоманії, алкоголізму та тютюнопаління серед дітей та молоді (матеріал друкувався у районній газеті).
Присутніх вже не вперше шокувало становище, яке склалося на території району стосовно розповсюдження наркоманії та алкоголізму. Всі виступаючі наголошували на необхідності посилення профілактичної роботи серед населення, вжиття термінових заходів щодо протидії наркотизації та алкоголізації як дорослого населення, так і молоді.
Одноголосним було рішення про винесення даного питання на чергове засідання сесії районної ради.
В той же час, здивувала позиція повної байдужості з боку силових структур. Проігнорувавши прохання голови райдержадміністрації підготувати виступ на засідання Координаційної ради, керівники прокуратури та РВ УМВС делегували працівників, які не змогли дати жодної кваліфікованої відповіді на порушені питання. І яку інформацію про стан справ щодо боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів міг би надати в.о. начальника сектору карного розшуку, який не проводить у своєму підрозділі дану роботу?
Чого можна чекати від працівників правоохоронних органів, якщо вони перед загалом, у присутності засобів масової інформації заявляють, що знають про наявність "наркопритонів", "тримають їх на контролі", "періодично відвідують"?
Особисто у голови районної ради Т.В. Бервено працівник міліції запитав - скільки повідомлень щодо наркотичних посівів вона надала до правоохоронних органів?
На письмовий запит щодо кількості затриманих осіб у стані алкогольного та наркотичного сп'яніння, кількості злочинів, скоєних у такому стані, кількості порушених карних справ та притягнених до кримінальної відповідальності Сватівський районний відділ внутрішніх справ надав наступну інформацію:
- осіб, затриманих у зв'язку з вилученням у них наркотичних засобів та психотропних речовин, у 2010 році було 100, в 1-му півріччі 2011 - 29;
- порушених кримінальних справ за фактом незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин: у 2010 році -103, 1-му півріччі 2011 - 50;
- осіб, яких було затримано у стані алкогольного сп'яніння: 2010 рік - 659, перше півріччя 2011 - 286;
- порушених кримінальних справ щодо злочинів, скоєних у стані алкогольного сп'яніння: 2010 рік - 15, перше півріччя 2011 р. - 10;
- осіб, притягнутих до відповідальності за втягнення неповнолітніх до вживання алкогольних напоїв чи наркотичних засобів: 2010 рік - 2, перше півріччя 2011 року - 2.
Дивує ставлення правоохоронців до виконання основних положень ЗУ №1824- VI від 21.01.2010 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв", згідно основних положень якого категорично заборонено продаж алкогольних (з січня 2010 року до них відноситься і пиво та слабоалкогольні напої), тютюнових виробів неповнолітнім. За час дії даного закону до відповідальності притягнуто аж... одного власника кіоску.

Алкогольна дискотека? Дивина та й годі
Членами Координаційної ради проведено не одну зустріч з підприємцями району та власниками торговельних і розважальних закладів, які мають дозвіл на продаж алкогольних та тютюнових виробів. З квітня 2010 року організовано проведення постійних рейдових перевірок по місцях масового скупчення молоді та торговельних точках, які мають державні ліцензії на продаж горілчаних та тютюнових виробів.
Під час перевірок було встановлено, що 11 торгівельних пунктів, що розповсюджують алкогольну та тютюнову продукцію, розташовані поблизу навчальних закладів, чим порушують норми діючого законодавства, а це територія Сватівської міської ради, Н.Дуванської селищної, Гончарівської, Містківської, Петрівської, Коломийчиської, Свистунівської, Райгородської, Куземівської, Оборотнівської сільських рад.
В ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" чітко говориться, що продаж алкогольних та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 річного віку, категорично заборонено. Даний законодавчий акт - закон прямої дії, який передбачає, у разі його порушення, стягнення штрафу з порушника у розмірі 6800 грн. Кошти від цих штрафів направляються до місцевого бюджету. Жодного притягнення на території району з цього приводу не було, при тому, що половина тергромад є дотаційними, а придбати пиво, алкогольні напої чи тютюнові вироби (незважаючи на попереджувальні таблички "У нас не продають алкогольні напої та тютюнові вироби неповнолітнім", законослухняно розміщені в кожному торговельному закладі) підлітку не складає проблеми. Головне, щоб поруч не було члена рейдової групи, чи шкільного вчителя. Як оцінювати таке ставлення?
12 червня 2011 року було організовано проведення чергової рейдової перевірки по місцях масового скупчення молоді та торговельних точках, які мають державні ліцензії на продаж горілчаних та тютюнових виробів, розташованих на території міста Сватове.
Членами рейдової групи було з'ясовано, що на території міської дискотеки та кафе "Поляна" здійснюється продаж спиртних, слабоалкогольних напоїв, пива. Це суперечить нормам діючого законодавства, що забороняє продаж і вживання алкогольних напоїв на об'єктах торгівлі та ресторанного господарства, на вулиці, у громадських місцях, зокрема, й на дискотеці, серед відвідувачів якої є неповнолітні.
За перебування на вулиці чи у громадському місці в стані сп'яніння також передбачене адміністративне покарання. Про це під час рейду були попереджені деякі відвідувачі дискотеки.
Виникає слушне питання до голови Сватівської міської ради: як можна пояснити видачу дозволу на розміщення такої торгової точки на території міської дискотеки, знаючи що основними її відвідувачами є підлітки, починаючи з 12-13 років? Під питанням і продаж пива біля РТМО та стадіону.
Також чимало питань до голови Мілуватської сільської ради, з приводу розміщення торговельного закладу з продажу алкогольних та тютюнових виробів в приміщенні самої ради. В той же час для розміщення сільської бібліотеки місця в раді не знайшлося.
І ці питання стосуються майже кожної території району.

Алкоголю — заборону
На останній сесії районної ради прийнятим рішенням рекомендовано головам всіх тергромад заборонити реалізацію алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на території міста Сватове, сільських та Н-Дуванської селищної ради:
- на об'єктах дрібнороздрібної торгівлі та ресторанного господарства, розміщених на відстані менше 200 м від приміщень або територій загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, соціального захисту дітей, місць проведення спортивних змагань;
- на стаціонарних об'єктах торгівлі та ресторанного господарства, розміщених в спільних будівлях з загальноосвітніми, дошкільними та позашкільними навчальними закладами, закладами охорони здоров'я, соціального захисту дітей, місцями проведення спортивних змагань, або на території таких закладів;
- в стаціонарних об'єктах торгівлі та ресторанного господарства, розміщених на відстані менше 100 м від приміщень або території загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладів, закладів культури та відпочинку дітей і молоді;
- обмежити час реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива в період з 22.00 години до 08.00 години кожного дня, враховуючи вихідні та святкові дні;
- заборонити рекламу пива, алкогольних та тютюнових виробів на всіх засобах зовнішньої реклами на територіях міста Сватове, сільських та Н-Дуванської селищної ради, а саме: на спеціальних тимчасових та стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, елементах вуличного обладнання.
Просимо прийняти рекомендації керівництво Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції:
- щодо припинення видачі ліцензій на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами суб'єктам підприємницької діяльності всіх форм власності, об'єкти яких розміщені у місцях, визначених рішенням райради;
- посилити контроль за дотриманням чинного законодавства у сфері роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами на території Сватівського району.
Подібні рішення вже прийнято на більшій частині території України. За час дії даних постанов органів місцевого самоврядування на 30% знизилась захворюваність населення на алкоголізм і хвороби з ним пов'язані. Значно зменшилась кількість правопорушень та злочинів, скоєних в стані алкогольного сп'яніння.
Рішення сесії, гадаю, допоможе разом боротися проти вживання наркотиків, алкоголю сватівською спільнотою, обмежити доступ мешканців району, особливо молоді, до вживання алкогольних напоїв та пива, попередити скоєння правопорушень, пов'язаних із зловживанням алкоголю, зберегти від руйнації сім'ї, від сирітства дітей.

Людмила РУСАНОВА, перший заступник голови райдержадміністрації.

Обсудить статью в форуме


Яндекс.Метрика