Сайт города
СВАТОВО
"Новини Сватівщини" в интернетеВСЕНАРОДНА ШАНА ВОЇНАМ-ПЕРЕМОЖЦЯМ

Невмирущий подвиг радянського народу, який в роки Великої Вітчизняної війни здолав сильного і підступного ворога -німецький фашизм, - вічно житиме в серцях вдячних нащадків. Мужність, героїзм наших бійців, їх високий патріотизм, любов до Батьківщини, єдність народів, що населяли країну, допомогли перебороти всі труднощі, вистояти і перемогти.

Велика Вітчизняна розпочалась вранці 22 червня 1941 року, коли гітлерівські війська, не порахувавшись з укладеним раніше "Пактом про ненапад", вдерлись на територію Радянського Союзу, причому зробили це без оголошення війни. Ворог добре підготувався до воєнних дій. У його розпорядженні було близько п'яти з половиною мільйонів солдат і офіцерів, понад три тисячі танків, близько п'яти тисяч літаків, майже п'ятдесят тисяч гармат і мінометів. Це була колосальна сила, протистояти якій було надзвичайно важко. На боці Німеччини воювали підкорені нею країни Європи, а також союзни-ки. Наша країна протистояла загарбникам сама, її союзники (США, Англія, Франція) не поспішали на допомогу. Другий фронт вони відкрили лише тоді, коли радянські війська вже мали очевидну перевагу над ворогом і громили його повсюдно.

В перші місяці війни Радянський Союз зазнав значних втрат і ситуація була надзвичайно складною, бо ворог стрімко завойовував територію і просувався вглиб країни.

Тяжкі випробування війни випали на долю і десятків тисяч сватівчан. Вже 22 червня 1941 року біля районного будинку культури ім. Кірова відбувся мітинг, на якому земляки різко засудили дії агресора і висловили готовність стати на захист мирних завоювань народу.

У книзі "Сватівщина в роки вій ни" її автор, краєзнавець Л. Королько пише: "У перші дні війни Сватівський, Нижньодуванський і Містківський райкоми партії на партійних зборах і пленумах райкомів визначили найголовніші і невідкладні заходи по виконанню указів Президії Верховної Ради СРСР "Об объявлении в отдельных местностях СССР воєнного положения" і "О мобилизации военнообязан-ных"... В результаті значної проведеної мобілізаційної роботи вже в перші дні війни були мобілізовані і відправлені на фронт перші загони сватівчан. За перший місяць війни тільки із м. Сватове було мобілізовано більше двох тисяч чоловік, з Нижньої Дуванки - 1576 чоловік, з Містків - 800 чоловік. З трьох районів у 1941 р. було призвано в армію понад 10 тисяч чоловік...

Одночасно із мобілізацією військовозобов'язаних зі Сватівського району на фронт було відправ-лено усі справні вантажні автомобілі з водіями, верхові коні та військові кінні повозки з їздовими і кіньми.

У кінці липня - на початку серпня 1941 р. у Сватівському районі формується полк народного ополчення кількістю 2500 чоловік, у Нижньодуванському та Містківському районах два загони народного ополчення кількістю 600 і 400 чоловік. При наближенні фронту до кордонів району бійці народного ополчення влилися до лав Червоної армії і частково до партизанських загонів та винищувальних загонів".

Така робота проводилась на Сватівщині в перші дні війни. Попереду на наш край чекала і окупація, і радісне звільнення від ворога. Сватівчани разом з усім народом на полях битв і в тилу своїми невмирущими подвигами! напруженою працею наближали великий День Перемоги. Вісім наших земляків були удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу, тисячі нагороджені орденами і медалями.

Не всім судилося вижити у кривавій битві з фашизмом. Світла пам'ять загиблим уроки війни і померлим після її закінчення захисникам Вітчизни. Всенародна шана всім, хто забезпечив мир на планеті, хто дав можливість наступним поколінням радіти життю, вчитись, працювати, мріяти і досягати омріяного.

Наш кор.

Обсудить статью в форуме


Яндекс.Метрика