Сайт города
СВАТОВО
"Новини Сватівщини" в интернете«Сподіваємося на піднесення роботи на новий щабель»

Через декілька днів у державі відзначатиметься Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва. Напередодні редакція газети "Новини Сватівщини" провела інтерв'ю з керівником відділу культури та туризму О.А. Деркач, яке і пропонуємо увазі читачів.

— Олено Анатоліївно, що на сьогодні являє собою мережа культурних закладів Сватівщини?

— Нині в мережі закладів культури району — 26 клубних, 23 — бібліотечних заклади, 1 музей (1 філія - в с. Хомівка), 1 школа мистецтв (2 філії - в с. Мілуватка і сел. Нижня Дуванка), 1 централізована бухгалтерія. В них трудиться понад 180 працівників.
Незважаючи на складнощі часу, в основному збережено мережу закладів культури. З метою створення умов для їх належного функціонування за останній період вирішено питання щодо переведення в більш пристосовані приміщення (колишні приміщення сільської ради, школи, контори) Коломийчиського, Мілуватського СБК, Хомівської, Гончарівської філій ЦБС. Також планується продовжити переведення закладів в більш комфортні приміщення: Мілуватської філії ЦБС - в приміщення сільської ради, Первомайської філії ЦБС - в приміщення колишньої школи. Заплановано також відкриття центру дозвілля в селі Гончарівка.

— Робота закладів культури неможлива без відповідної матеріально-технічної бази. Що робиться для її зміцнення?
— У минулому році для комунального закладу "Сватівський районний народний дім "Сватова-Лучка" придбано стільці на суму 3,3 тис. грн., костюми (8,35 тис. грн.), відеокамеру (3,6 тис. грн.), магнітофон (670 грн.), музичний центр (600 грн.), модем (284 грн.). Крім того за спонсорські кошти закуплено чобітки та сукні на суму майже 7 тис. грн.
Також придбано компьютер для централізованої бухгалтерії, комп'ютер і ноутбук для Народного дому "Сватова-Лучка", комп'ютер для районної школи мистецтв, для комунального закладу "Сватівська районна централізована бібліотечна система" - три комп'ютери, модем, а також літературу для читання.
А ще придбавались технічні засоби, обладнання для краєзнавчого музею, Хомівської, Свистунівської, Коломийчиської, Ковалівської філій централізованої бібліотечної системи, для Петрівського, Преображенського СБК, Нижньодуванського МБК.
Всього на зміцнення матеріально-технічної бази у минулому році було використано 83320 грн., що на 12 % більше, ніж у 2009 році (із них 66660 грн. бюджетних коштів, 16660 грн. - спонсорських).

— Звернемось безпосередньо до питання роботи закладів культури. Якою вона є, скільки маємо в районі самодіяльних колективів, якими є їх творчі здобутки?
— В закладах культури району діє 199 колективів художньої самодіяльності, 13 з яких (3 на селі та 9 у Народному домі "Сватова-Лучка") мають почесне звання "народний".
Якщо взяти минулий рік, то всього закладами культури було проведено 573 заходи, з них 109 - для дітей. Митцями Сватівщини разом з вихованцями школи мистецтв було здобуто 28 призових місць на фестивалях обласного, регіонального, всеукраїнського та міжнародного рівнів: 10 - перших, 8 - других, 10 - третіх.
Наведу приклади участі наших колективів та окремих виконавців в конкурсах вищого рівня. Так, народний квартет "Пролісок" (Народний дім "Сватова-Лучка") та народний квартет "Україночка" (Нижньодуванський МБК) взяли участь у міжнародному конкурсі-фестивалі виконавців естрадної пісні "Жива вода-2010" (Дергачівський район, Харківська область), де нижньодуванські аматори вибороли третє місце.
Почесним було право участі народного фольклорного колективу "Рушничок" Оборотнівського СБК (єдиного з Луганської області) у відкритому Всеукраїнському конкурсі автентичного співу "Животоки" в рамках Міжнародного свята літератури і мистецтв "Лесині джерела", який проходив у місті Новгород-Волинський Житомирської області. Наш колектив зайняв перше місце.
Захищати честь Луганської області на Всеукраїнському козацькому фестивалі "Хортицька Покрова", який проходив у м. Запоріжжя, надавалось право народному чоловічому гурту "Сватівські козаки". Народний квартет "Слобожани" брав участь у обласному фестивалі російсько-української дружби "В семье единой" (смт Кантемирівка Воронезької області) і був визнаний одним з кращих колективів Луганщини. Приємним фактом стала перемога Оборотнівського сільського Будинку культури в обласному етапі Всеукраїнського огляду-конкурсу "Кращий клубний заклад на селі".
Скажу й про те, що вперше в минулому році фахівцями-науковцями проведена інвентаризація пам'яток археології. А впродовж 2007-2010 років у районі діяла програма паспортизації об'єктів культурної спадщини, на реалізацію якої витрачено кошти у сумі 33988 грн. і виготовлено 11 паспортів.

— Останнім часом в бюджетних установах здійснювалась і здійснюється оптимізація штатів. Напевне, це торкнулося і відділу культури?
— Так, нам теж довелось приводити штатні розписи у відповідність з існуючими нормами. Це - не скорочення штатів, а саме приведення їх у відповідність згідно тих чи інших регламентуючих документів. Існуюча мережа закладів культури збереглась і це — головне. На дві штатні одиниці поменшало у Народному домі "Сватова-Лучка". Оптимізовано 2,25 ставки в централізованій бібліотечній системі, що пояснюється зменшенням чисельності населення в селах і, як наслідок, зменшенням кількості читачів. При цьому треба зазначити: як правило, знизились ставки у тих працівників, які є або пенсіонерами за віком, або мають роботу за сумісництвом. Також торкнулися зазначені процеси і Будинків культури в Оборотнівці, Преображенному та клубу у Круглому.

— У Сватівському районі велика увага приділяється оновленню бібліотек та поліпшенню їх роботи. Що саме вдалося зробити в цьому відношенні?
— За ініціативи голови райдержадміністрації В. Мормуля на Сватівщині діє проект "Нова публічна модель бібліотеки на селі". На виконання цього проекту здійснюються заходи по ремонту, переоснащенню бібліотек, поліпшенню якості обслуговування читачів. Впродовж 2009 року змінили свій імідж на краще дві бібліотеки - у Нижній Дуванці та Райгородці. У 2010 році відбулось урочисте відкриття переобладнаних бібліотек у Свистунівці, Хомівці, Ковалівці.
У цих п'яти закладах спільними зусиллями керівників підприємств, агроформувань було здійснено ремонтні роботи на суму 15669 грн. За рахунок спонсорських і бюджетних коштів названі бібліотеки облаштовано сучасними технічними засобами та меблями, для них придбано телевізори, DVD-плейєри, м'які меблі, журнальні столи на суму 10460 грн. ( з них бюджетні кошти становлять 1660 грн., спонсорські - 8800 грн.). Триває процес забезпечення цих бібліотек комп'ютерною технікою з підключенням до мережі Інтернет. У нинішньому році мають бути відкриті оновлені і добре обладнані бібліотеки у Мілуватці, Гончарівці, Преображенному. На придбання комп'ютерів для Нижньодуванської, Мілуватської, Гончарівської бібліотек витрачено 19137 грн.

— Час від часу виникає питання про проведення фестивалю "Слобожанський Спас" раз на два роки, бо все ж таки не так легко за нинішніх часів щорічно організовувати заходи, у яких бере участь близько 500 учасників...
— Так, це дійсно актуальне питання, і невдовзі воно розглядатиметься. Доцільніше проводити фестиваль саме раз на два роки. Найбільш вагомі фестивалі на території області проходять саме з такою періодичністю.

— Гадаю, у працівників культури немало і проблем. Які з них найбільш актуальні?
— Необхідно проводити капітальний ремонт сільських закладів культури, зокрема, Мілуватського СБК, першого поверху районної школи мистецтв (сподіваємось, що ця проблема вирішиться внаслідок цільового надходження державних коштів та участі в грандах). Звичайно, слід поповнювати матеріально-технічну базу закладів, і тут ми в значній мірі сподіваємось на підтримку спонсорів.

— Розкажіть про плани на найближчий період.
— Дуже надіємось, що невдовзі запрацює на повну силу Райгородський центр громади, що розташується в приміщенні БК. Там завершується ремонт, і скоро мешканці отримають можливість відвідувати оновлене приміщення.
У Нижньодуванському міському Будинку культури здійснюватиметься ремонт стелі. Хочу сказати, що, завдяки активності директора БК О. Синіцина, половина першого поверху цього закладу опалюється, що дає змогу працювати.
У наших планах ремонт, як вже сказала, Мілуватського БК, а також краєзнавчого музею.
Дуже хочеться створити новий молодіжний вокальний ансамбль. Звичайно, будемо прагнути до розширення участі наших виконавців у фестивалях вищого рівня.
Треба відзначити, що нині в ЦКіД "Сватова Лучка" хороший молодий колектив методистів, який працює з бажанням, енергійно, і є всі підстави сподіватися на піднесення роботи на новий щабель. Можна надіятися і на поліпшення роботи школи мистецтв, яку не так давно очолила О. Шубіна.
Напередодні професійного свята хочу щиро привітати всіх працівників, що трудяться в мережі закладів культури, ветеранів, побажати їм наснаги, бадьорості, натхнення, здійснення мрій і сподівань. Хай ваша праця завжди буде окрилена польотом творчості, успіхів вам і добра!

Інтерв'ю провів Сергій КРИВОНІС.

Обсудить статью в форуме


Яндекс.Метрика