Сайт города
СВАТОВО
"Новини Сватівщини" в интернетеПІДПИСАНО УГОДУ ПРО ДОПОМОГУ ІНВАЛІДАМ ТА СОЦІАЛЬНО НЕЗАХИЩЕНИМ ЛЮДЯМ

Ті, хто мають особливі потреби (а простіше кажучи - інваліди), часто страждають від нерозуміння та якогось упередженого ставлення з боку інших, здорових та "повнокровних", людей. "Косі" погляди у громадських місцях - лише мала частина тієї самої упередженості. Найбільшої моральної шкоди інваліди зазнають при працевлаштуванні - роботодавці просто не хочуть мати в своєму "трудовому арсеналі" тих, хто потребує особливих умов праці. Здебільшого інвалідів запрошують працювати сторожами (чи на інші подібні "посади", що можуть бути прирахованими до категорії таких, котрі мають особливі умови праці). Але часто-густо трапляється так, що сторож-інвалід має додаткове навантаження, протипоказане за медичними рекомендаціями: його примушують допомагати завантажувати (чи розвантажувати) машини, переносити, скажімо, дрова або інші важкі поклажі… Звичайно, людина, котра фізично не може впоратися з подібною роботою, знову стає безробітною.

Від упередженого ставлення при працевлаштуванні страждають і інші соціально незахищені особи як то: колишні засуджені, вихованці будинків-інтернатів, вже дорослі діти з не зовсім благополучних родин, молоді люди, що не закінчили загальноосвітню школу чи навчання у вищому або професійно-технічному навчальному закладі… Важко знайти роботу і молодим спеціалістам, котрі щойно оволоділи тією чи іншою професією, бо роботодавці, окрім диплому про освіту, вимагають від потенційного співробітника ще й досвід роботи.

Саме вищезгаданим проблемам соціально незахищених осіб та людей з обмеженими фізичними можливостями було присвячене засідання "круглого столу", котре відбулося не так давно в малій залі РДА і було ініційоване Сватівським районним центром зайнятості населення.

На розмову за "круглим столом" завітали перший заступник голови райдержадміністрації Л.П. Русанова, начальник управління праці та соціального захисту населення О.М. Коваленко, методист Сватівського райметодкабінету С.В. Зінченко, керівник служби у справах дітей І.Г. Васильєва, керівник центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді І.В. Чернієвська, керівники громадської організації інвалідів М.В. Горбоконь, районної громадської організації "Союз-Чорнобиль" О.І. Шаповалов та районної організації ветеранів Л.І. Ващенко, а також заступник директора ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" І.М. Зуб. Зрозуміла річ, були присутніми і представники Сватівського районного центру зайнятості населення - директор А.В. Пономаренко, зокрема.

Власне кажучи, цей "круглий стіл" мав на меті розкрити всі грані незахищеності вищезгаданих категорій населення та спектр надання їм соціальних послуг. За "круглим столом" говорили про проблеми працевлаштування, що "гальмується" підприємствами, установами та організаціями через невідповідність кваліфікаційного рівня до вимог ринку праці Сватівщини соціально незахищених громадян та людей з особливими потребами.

Директор центру зайнятості населення А.В. Пономаренко зазначав, що не лише молоді фахівці, без досвіду та стажу роботи, а й ті, хто той стаж має, проте віднесений до категорії осіб передпенсійного віку, не можуть влаштуватися на роботу: перші - в силу свого "недосвідченого" віку, другі - через не зовсім задовільний стан здоров'я і, якраз навпаки, через вік. Особи з обмеженими фізичними можливостями, зазначав Андрій Вячеславович, належать до найменш конкурентоспроможних на ринку праці і мають найбільші труднощі з реалізацією формально рівного права на працю. На обліку центру зайнятості протягом цього року перебували 15 людей з особливими потребами, вісім з них були працевлаштовані. Звичайно, центр зайнятості, говорив А.В. Пономаренко, завжди прагнув і прагнутиме надалі оптимально задіяти всі механізми працевлаштування згаданих верств населення. Окрім того, він говорив, що, незважаючи на проблематику працевлаштування певних громадян і скарги з боку безробітних з цього приводу, більшість з числа соціально незахищених верст населення та людей з обмеженими фізичними можливостями становляться сьогодні на облік до центру зайнятості виключно заради матеріальної допомоги, а не через прагнення знайти роботу.

Про порядок роботи центрів зайнятості щодо бронювання та встановлення квоти робочих місць на підприємствах усіх форм власності для працевлаштування соціально незахищених осіб та людей з інвалідністю розповідала В.В. Груздо, начальник відділу взаємодії з роботодавцями Сватівського центру зайнятості населення. Вікторія Володимирівна серед іншого відзначила, що протягом 10 місяців 2011 року на заброньовані робочі місця були працевлаштовані 10 безробітних. А от на наступний рік вже зараз заброньовані 8 робочих місць для певних категорій громадян в СФГ "Прогрес-10", у РТМО, в ТОВ "Сватівська олія", у обласній психіатричній лікарні та моторвагонному депо.

Ю.І. Несміянова, начальник відділу активної підтримки безробітних Сватівського центру зайнятості, розповідала про професійне навчання соціально незахищених верств населення та людей з інвалідністю. Зазначалося, що зараз по всій Україні працюють центри перепідготовки та підвищення кваліфікації Державної служби зайнятості, які мають і найкращих фахівців, і найсучасніше навчально-технічне устаткування для надання високоякісних умов навчання. Проте, на превеликий жаль, далеко не всі безробітні на Сватівщині погоджуються на "перенавчання". Якщо ж таке трапляється, то люди прагнуть оволодіти престижними професіями "юрист" чи "економіст", скажімо, тоді як сучасний ринок праці не може забезпечити гідну оплату праці та умови для таких спеціалістів. А от фахівці робочих спеціальностей (слюсарі, монтажники, швачки і т.і.) мають не лише попит серед роботодавців, а й більші від юристів, наприклад, зарплати.

Надання грошової допомоги, засобів пересування та протезування, пристосування будівель населених пунктів, засобів комунікацій та зв'язку до особливостей інвалідів - ось що є основними напрямками соціального захисту інвалідів. Про це і говорила О.М. Коваленко, начальник управління праці та соціального захисту населення. Звичайно, говорила Олена Михайлівна, труднощі у роботі з цього приводу в УПСЗН є і пов'язані вони з недосконалим законодавством та відсутністю необхідних коштів. Проте і успіхами можна похвалитися. Приміром, в цьому році УПСЗН було видано 66 технічних засобів реабілітації, а 59 інвалідів отримали направлення на забезпечення протезно-ортопедичними виробами. При загальній потребі в 100 санаторно-курортних путівок у 2011 році УПСЗН отримало лише 11 путівок, якими було забезпечено громадян з інвалідністю. Виплачувалися і компенсації на бензин, ремонт та технічне обслуговування автомобіля (26 громадянам).

Люди з особливими потребами часто звертаються по допомогу і до територіального центру соціального обслуговування населення. Працівники терцентру допомагають тим, хто цього потребує, закуповуючи продукти харчування та медикаменти, перучи білизну, прибираючи оселі, оплачуючи у касах комунальні послуги та оформлюючи субсидії. Самотні пенсіонери та інваліди отримують ці послуги абсолютно безкоштовно. Другого серпня 2010 року при РДА було створено комісію по вирішенню питань звільнення від сплати за соціальні послуги громадян, що обслуговуються Сватівським територіальним центром, і 124 людини були звільнені від сплат (за рішенням комісії), причому 12 з них - інваліди ВВВ. До Міжнародного дня інвалідів подарунки отримають 78 людей з особливими потребами, котрі будуть запрошені на благодійний обід, що проводитиметься терцентром. Щоб допомогти якомога більшій кількості громадян, територіальний центр щороку укладає договір з центром зайнятості про залучення безробітних до надання соціальних послуг.

Ще до початку засідання "круглого столу" спеціалістами центру зайнятості, УПСЗН, відділу освіти РДА, служби у справах дітей та центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді були опрацьовані кроки, що повинні сприяти спільній співпраці згаданих служб на захист та на користь соціально незахищених громадян та людей з інвалідністю у наданні їм соціальних послуг. Усі ці пункти спільної співпраці лягли в основу угод, котрі й були підписані керівниками згаданих служб наприкінці зустрічі. Служби взяли на себе конкретні зобов'язання і обіцяють стовідсотково виконувати їх, щорічно розробляючи план спільних дій. Отож, надія на покращення і позитивне вирішення проблемних питань є.

Оксана РАКІТІНА.

Обсудить статью в форуме


Яндекс.Метрика