Сайт города
СВАТОВО
"Сватівські Відомості" в интернетеЯкщо думаєте, що рабів у нас немає, то-помиляєтеся

Коли дізналася про цю жахливу історію, чомусь пригадала «мильні» латиноамериканські серіали, над якими десяток років тому лили сльози сердобольні українці. Ще б пак! Нещасна доля рабів на фазендах багатіїв торкала наші душі, ми жаліли їх, безправних, дивувалися свавіллю їх господарів. І багато хто радів, що ми живемо в іншому часі...
Та історія з нашого сучасного життя, яка сталася у нашому районі, цілком би підійшла для сюжету фільму про рабів...
Ніхто не може сказати ствердно, чому одним з нас випадають дбайливі, турботливі батьки, а іншим -зовсім навпаки. І діти приймають тих, кого присудила їм доля: правильних чи неправильних, але найрідніших. Так сталося і в долі Дмитра. Помер батько, були значні проблеми у житті його матері, зазнав горя з змалечку і сам хлопець. Та все ж, він прагнув жити зі своєю мамою, хоча остання й була позбавлена батьківських прав на хлопця.
Добрі люди зіграли в житті Діми, як добру, так і не 39всім добру роль. Одні допомагали зіпнутися на ноги, влаштуватися на навчання в аграрний ліцей. Інші (теж з добрих намірів) - порадили роботу.
А робота з пристойним заробітком була дуже потрібна цій невеликій родині, яка складалася з матері та сина. Справа в тому, що у спадок їм дістався будинок, але хата була в такому стані, що мешкати у ній неможливо. А щоб відремонтувати - потрібні чималі гроші, яких, звісно, у Діминої матері не було. А жити-то десь треба, а їсти та одягатися - треба. От і скористалася мати порадою знайомої: попроситися на роботу до одного з фермерів. Щоправда, господарство цього фермера розташовувалося в одному з маленьких сіл району. Та життя не давало вибору, тому довелося змінити райцентр на забуте людьми та Богом село.
Діма в той час саме навчався у аграрному ліцеї, та був дуже радий, що мама знайшла роботу, і ладен був навіть заради роботи пропускати заняття в училищі. Більш того, добрий господар пообіцяв забезпечити їх з матір'ю житлом. Зрадів хлопець і коли господар пообіцяв взяти його у своє господарство на виробничу практику...
На цьому б можна було поставити крапку і сказати: «Світ не без добрих людей», та, на жаль, історія мала продовження...

***
Служба у справах дітей сватівсь-кої райдержадміністрації постійно тримає у полі зорі дітей-сиріт. Ясна річ, через деякий час стала ця служба цікавитися, як же живе й працює у фермерському господарстві Дмитро. Та на великий подив, з'ясувалося, що хлопець у господарстві не працює, що називається, утік звідти. Фахівці служби стали з'ясовувати, у чому причина. Хлопець розповідав щиро, але навіть не хотілося вірити у таке.
Дмитро стверджував, що працював у фермера з квітня 2007 по вересень 2008 року. Працював на тракторі щоденно з ранку до ночі, без вихідних, у свята, а мати доглядала за свинями (а їх було близько 300 голів).
Коли фермер брав на роботу, то обіцяв їм з матір'ю платити по 350 грн. за місяць, плюс до цього безкоштов-на їжа та цигарки. Одначе грошей родина найманих робітників найбільше отримала по 20 грн. (і то всього двічі за весь період роботи). А жили мати з сином у жахливих умовах: у робочому вагончику, поряд зі свинями. Вагончик слугував і замість комори, тому там було й зерно та інший тваринний корм. Неважко уявити, в оточенні яких зграй мух доводилося в теплий період року сусідствувати Дмитру та його матері.
Більш того, Дмитро розповів, що, як сирота, отримав по закінченню училища соціальну допомогу в сумі понад З тис. грн., дві з них він віддав фермеру на зберігання. Але більше так їх і не побачив, хоча просив повернути гроші. Словом, хлопець стверджував, що за шматок хліба і за прихисток у колі свиней та мух вони з матір'ю працювали, як каторжани.
В один з днів Дмитро не витерпів і втік...

***
Не дуже вірилося в таку історію, тому служба у справах дітей провела своє розслідування. Фахівці зустрі-лися з жителями села, де працював Дмитро з матір'ю; з тією жінкою, яка рекомендувала їх на роботу. Всі під-твердили правдивість слів хлопця. Тоді керівник служби виніс постанову у цій справі і запропонував фермеру-кривднику заплатити обіцяні хлопцю гроші: і за той період, коли він працював, і за той, коли хлопець проходив там виробничу практику. Фермер постанову підписав, але не погодився з нею і сказав, що сам розбереться. І таки «розібрався», бо згодом заяви до служби направили і мати Дмитра, і ще деякі свідки, які спочатку свідчили не на користь фер-мера. Але після зустрічі з господарем різко змінила свою думку і мати Дмитра, й інші, їхні заяви фермер передав у службу дітей з виглядом переможця: «Я зробив вашу роботу», - зневажливо він кинув співробітникам служби.
Але ті вирішили, що нові свідчення були видані під тиском фермера, а тому вирішили передати справу про порушення трудового законодавства на комісію за участю голови райдержадміністрації В. Мормуля та його заступників.
Та фермер і там вів себе дуже зухвало. Мовляв, я й так людям зробив добро: дав їм роботу, за яку годував, а вони вимагають ще й гроші. «Скажіть мені спасибі, що я тримав біля себе цього хлопця, і що він не шлявся по місту та нічого не накоїв», - з виглядом благодійника виголошував фермер. А коли йому стали настирно пропонувати повернути зарплату неповнолітньому і видати трудову книжку, фермер взагалі гримнув дверима...
Свинячої ферми, яка, до речі, ніде не була зареєстрована, фермер швидко позбувся. Матір Дмитра він з роботи вигнав. Більш того, намагався зробити з неї злодійку...

***
Поняття добра у кожного своє. Мабуть, по-своєму розуміли добро і рабовласники, про які ми дивилися мильні серіали. По-своєму його розуміє і «фермер-доброчинець». Він ніяк не може зрозуміти, чого від нього хочуть, адже він «по-доброму» поставився до людей, які мають у житті проблеми. Про людську гідність тих, хто працював на нього, як раби, фермер, мабуть, не замислювався. Що вже говорити про трудове законодавство, яке гарантує за виконану роботу плату. А про людські або християнські закони, то взагалі говорити й поготів. Ми - люди - всі творіння божі, ніхто не давав права ділити нас на перший та другий сорт, та, на жаль, чимало хто нехтує цими неписаними правилами...
Служба у справах дітей подала заяву про порушення трудового законодавства стосовно сироти до район-ної прокуратури, і зараз ця справа розглядається там (саме тому у матеріалі не названі справжні прізвища учасників цієї історії). Редакція «СВ» обов'язково звернеться з інформаційним запитом щодо цієї справи до прокурора району Г. Подрябінкіна і повідомить про хід розгляду читачів.

Олена Рагра

P. S. Дмитро зараз працює у районному центрі, за допомогою центру зайнятості населення (на дотаційному місці) в одного в місцевих підприємців. Скарг на його роботу не надходить. Разом з матір'ю вони ви-наймають квартиру і сподіваються, що все ж зможуть отримати від фермера заборговану зарплату, і зуміють позбавитися гіркого почуття рабів.

Обсудить статью в форумеЧужие здесь не ходят...

Под таким девизом сейчас проходят сессии городского совета. Даже если бы кто-то из жителей громады захотел послушать, какие вопросы решают народные избранники (а такое право гарантируется законом), то, вряд ли бы у них что-то получилось. Они были бы здесь чужими, а при «чужих» ничего не обсуждается в сватовском горсовете. Аргумент один: «На комиссиях обсуждали». Разве что повестку дня можно услышать на сессии. Хотя бы ее оглашают. А в повестке дня стояло 13 вопросов. Много вопросов «земельных»: аренда, продажа, продление договоров аренды и т. д.
Горсовет во главе с Шерстком ликвидирует предприятие и выставляет работников за двери.
Решался и вопрос о реформировании городскйго коммунального предприятия «Добробут». Это предприятие уже давно пришло в упадок, имело большие долги, и городская власть не придумала ничего лучше, как начать ликвидацию предприятия. На сессии решили снять с баланса «Доб-робута» многоквартирные жилые дома. В связи с ликвидацией предприятия, передать все средства в КП «Сватове-благоустрій». Для этого создана комиссия. Директору «Добробута» Кадигробу рекомендовано увольнять работников предприятия согласно законодательству. Всю документацию подготовить к архивному сохранению и передать в архив. Текущую документацию передать в КП «Сватове-благоустрій». После ликвидации МКП «Добробут» делегировать ККП «Сватове-благоустрій» право выдавать справки о составе семьи и с места проживания граждан, которые проживают в многоквартирных домах.
Сессия решила рекомендовать коммунальным предприятиям «Сватове-благоустрій» и «Сватове-тепло» создать подразделения (бригады) для оказания услуг жителям, ъ т. ч. многоквартирных домов, по обслужи-ванию внутридомовых систем водоснабжения и водоотведения, электроснабжения, обслуживания и ремонта дымовентиляцион-ных каналов, текущего ремонта подъездов, подвалов, крыш. Такие работы выполнять на договорных условиях по экономически обоснованным расценками.
Долги собственников квартир перед «Добробутом» за содержание домов и придомовых территорий не упраздняются, а подлежат безоговорочному погашению перед «Добробутом», а после его ликвидации - перед «Сватове-благоустрій». Руководству «Сватове-благоустрій» рекомендовано открыть специальный счет для приема платежей по возмещению задолженности перед «Добро-бутом». Средства, приходящие на этот счет, будут перечисляться в Пенсионный фонд.
Всех опять позовут на собрания
Всем жителям неприватизированных квартир срочно нужно, по решению сессии, их приватизировать. А на исполком городского совета положена обязанность: оказать практическую помощь жителям многоквартирных домов в создании объединений совладельцев. Для этого руководству «Добробота» надо будет проводить собрания жителей многоквартирных домов с целью разъяснения законодательства и оказания помощи в создании объединений совладельцев многоквартирных домов. Руководству предприятия, которое ликвидируется, так же поручили предупредить всех владельцев квартир, что с 1 января 2009 года начисления за услуги по содержанию домов, которые сняты с баланса, проводиться не будут. Вот такие преобразования ждут жителей города.
Синькова лишили должности, Щербака - предупредили
Среди других вопросов сессии было и заявление депутатской фракции Партии регионов. Регионалы возмутились поведением своего коллеги депутата И. Синькова, который, по их мнению, ведет себя некорректно, нарушая депутатскую этику. За это Ивана Викторовича лишили должности председателя постоянной депутатской комиссии. А депутат от фракции коммунистов М. Кармазина напомнила депутатам о святом долге - посещать сессии, потому что среди народных избранников есть такие, которые за неявку на сессии, могут лишаться депутатского права. Один из таких претендентов на лишение мандата - С.Щербак от БЮТа.

C.B.

Обсудить статью в форумеУ двох прокуратур виникли питання до підприємця Сергія Ковальова

До редакції «СВ» часто зверталися читачі і обурювалися тим, що на річці Красній (в районі магазину «У речки») виросла ціла штучна споруда із побутових відходів. Люди вважають, що це завдає значний збиток природі, і просто «добиває» і так забруднену річку. А приватний підприємець С. Ковальов, який, як виявилося, і був ініціатором цього «будівництва», стверджував, що він зміцнює берег річки Красної і, навпаки, - дбає про її відродження. До редакції ще й досі звертаються читачі «СВ» із запитанням, чим же закінчилася ця історія? Редакція «СВ» повідомляє: розібратися у цій справі і з'ясувати, хто правий - Ковальов чи люди, - зараз вирішила Лисичансько-Рубіжанська природоохоронна прокуратура.
До речі, як редакції «СВ» повідомили у відділі екології райдержадмініст-рації, зараз ведеться розслідування не тільки стосовно забруднення річки. З'явилися ще питання до Сергія Миколайовича і стосовно вирубки ділової древесини. Справа в тому, що поблизу с. Андріївки, на землях Рудівської сільради, де розташовується приватне господарство С. Ковальова «Пролісок», було вирубано в лісосмугах чимало дубів. Коли порахували збиток, нанесений природі, то він склав близько 300 тис. грн. Так що є над чим попрацювати правоохоронцям.
Між іншим, увагу до себе С. Ковальов заслужив не тільки у природоохоронної прокуратури. Сватівська райдержадміністрація передала до сватівської прокуратури звернення жителів с. Рудівки. У ньому 25 пайщи-ків ФГ «Пролісок» скаржаться на дії керівника цього підприємства і вважають їх незаконними, а тому прохають втручання в ситуацію голови рай-держадміністрації В. Мормуля.
Як повідомляється, у серпні 2008 року на зборах пайщиків, які відбулися прямо на току, С. Ковальов пообіцяв розплатитися з людьми за оренду землі 3% вартості паю. І люди були спокійні, адже у листопаді 2004 року вони уклали з сільгоспвиробником договори оренди землі на 10 років. Та після зборів, як написано в заяві, «в односторонньому шантажному порядку» С. Ковальов переукладає договори на 25 років. При цьому, якщо пайщик погоджується подовжити дію строку договору, власник виплачує йому 3% за пай, а якщо трапляється хтось впертий і не погоджується, тоді йому «жалують» всього 1,5% розрахунку. Безумовно, людей обурили такі дії фермера. Говорять, що невдоволення у людей викликало й те, що Сергій Миколайович дуже красиво розказав у місцевих комунальних засобах масової інформації про свої власні добропорядні партнерські програми з пайщиками. І, тоді, як кажуть лопнув обруч...
У райдержадміністрації розглянули звернення рудян і, як зазначено у відповіді селянам, «у зв'язку з тим, що керівник ФГ «Пролісок» С. Ковальов своїми діями щодо переукладання договорів оренди земельних паїв без згоди їх власників скоїв дії, що можуть мати ознаки злочину, заява направлена для проведення перевірки і прийняття рішення до прокуратури Сватівського району».
Безумовно, обидві прокуратури справедливо розберуться винен у зазначених протизаконних діях С. Ковальов чи ні, а наша газета, гадаємо, зможе опублікувати матеріали вищезазначених перевірок. Редакція «СВ» готова надати друковану площу на шпальтах «СВ» для виступу Сергія Миколайовича - він має таке право, а у людей є право знати правду.

Редакційна рада «СВ».

Обсудить статью в форумеЗа долги по голове не гладят

Сегодня много говорят о кризисе. Кто-то в Сватово слушает о надвигающейся угрозе, как о чем-то далеко-космическом, а кто-то уже сполна почувствовал реальное содержание этого слова на себе. Речь идет даже не об увеличении цен, в том числе на продукты, газ и прочее. .. Это, как говорят, - только цветочки. А ягодки - это то, что люди не получают зарплату. А поскольку она, родимая, для большинства сва-товчан - единственный способ существования, то не надо объяснять, что при этом чувствуют люди. А тем более, - в преддверии новогодних и рождественских праздников.

КТО НЕ ПЛАТИТ!
Не о новогоднем столе, а о хлебе насущном приходится мечтать работникам такого предприятия, как «Лугансктопливо». Там сватовчанам задолжали немного-немало 266 тыс. грн. Совсем не сладко и сватовским дорожникам. Райавтодор, руководимый В. Просиным, не рассчитался с рабочими на 184, 1 тыс. грн. При чем, невыплата припала именно на приход нового руководителя. С сентября рабочие работают и за свой труд не получают ни копейки. 134 тыс. грн. - такой долг и у «Сватовского завода экспериментального литья» (директор В. Кохан). Сватовское АТП 10908 (А.Козюберда) тоже успело задолжать немногим больше 9 тыс. грн.

ТЕРПЕНИЕ И ТРУД!..
У нас народ очень терпеливый. Он годами может терпеть бездарную политику, как верховной, так и местной власти. Он может прощать этой самой власти многие упущения и просчеты. Да и работать нас тоже приучали бесплатно очень долго. Ведь «колхозные палочки» за труд, наверное, еще помнит народная генная память. Всевозможные субботники, воскресники, в том числе и на посадках - разве это не из того разряда? Бессовестно использовали и детский труд. А платили всегда и платят сейчас людям, все те же копейки.
Многие скажут, понятное дело, там, в Европе, столетиями укреплялось то, к чему наша страна идет только второе десятилетие. Да все правильно. Вот только жизнь человеческая — совсем короткая. И каждому из нас хочется чувствовать себя человеком, имеющим собственное достоинство. Когда ты работаешь и не получаешь свои, пускай малые гроши, то уж какое достоинство. Чувство бесправного раба не только унижает, а загоняет человека в беспробудную депрессию.
«Доброй» традицией в нашем государстве становится унижать и обижать пенсионеров. И сейчас... Можно ли прожить на мизерные пенсии?.. А ведь как-то жить надо. Поколению нынешних пенсионеров многое пришлось повидать на своем веку. И всегда их кормили надеждами на то, что завтра будет лучше. Вот и пришло «завтра», которое кормит надеждами их детей...
Держась за свои кресла, некоторые руководители показно рвут на себе рубахи, рассказывая, как у них изболелась душа за народ. И как они, несчастные ищут способы помочь людям.

КАК БОРОТЬСЯ!
Невыплата заплаты - это не только нарушения Закона о труде, это еще и огромная социальная напряженность. На днях заседала межведомственная комиссия. Заседание проводила первый заместитель председателя раигосадминистрации Л. Русанова. Должники были заслушаны. Каждый из них рассказал о тех мероприятиях, которые проводятся для ликвидации долга людям. К примеру, «Лугансктопливо» уже перечислило часть задолженности и планирует к концу года рассчитаться с рабочими. На заводе экспериментального литья разработали график, согласно которому будут платить долг. Пытаются искать выход из создавшейся ситуации и транспортники АТП.
Надо сказать, что разговор с должниками шел далеко не шутей-ный.
Управление труда и социальной защиты населения изучило состояние дел относительно невыплаты зарплаты в Сватовском райавтодо-ре. И материалы относительно нарушения закона о труде передала на рассмотрение в прокуратуру. Конечно, руководство этого предприятия теперь придется почесать затылок. Но как скоро все решится - это тоже вопрос.
Вот вам и кризис. Настоящий, реальный, ощутимый. Люди ведь взяли кредиты, которые теперь нечем по-гашать. А еще - нечем кормить семьи и не за что покупать лекарства в случае болезни. Работы — нет... А если и есть, то будет ли зарплата? Одна надежда - пенсия родителей, которая, к сожалению, всех не обогреет.
Понятно, что реальность не только для людей, не получающих зарплаты, а и для руководителей предприятий, которым настоятельно рекомендовано не забывать, что платить зарплату - не из разряда их желаний, а - законная норма, которую они должны знать и выполнять, как «Отче наш». А иначе нечего протирать штаны в начальничьих креслах. Значит, эти кресла не для них, а для тех, кто умеет соизмерять время, возможности и свои собственные силы, не смотря на никакие кризисы.

Елена Рагра

Обсудить статью в форуме

Яндекс.Метрика