Сайт города
СВАТОВО
"Новини Сватівщини" в интернете“Слобожанський Спас” — свято мистецтва з медово-яблучним присмаком

Мешканці нашого району вже звикли, що в серпні на Сватівщині проходить мистецьке свято під назвою «Слобожанський Спас». Традиційно фестиваль збирає талановитих аматорів, що працюють в різних творчих жанрах і напрямках. На нашому «Спасі» лунають патріотичні й сучасні пісні, танцюристи кружляють в народних і бальних танках, поруч з досконалими витворами художників експонуються під відкритим небом роботи з природних матеріалів. Під час фестивальних змагань гості та господарі свята спілкуються, діляться творчим досвідом. Здається, що навіть повітря в цей час зіткане з натхнення і щирих посмішок.
Слобожанский Спас 2008 в Сватово
Цього року свято відбувалося 17 серпня. Традиційно «Спас» розпочинається рано вранці слобожанським ярмарком. Так було і цього разу. Сватівчани та гості міста мали змогу за доступними цінами придбати зерно для домашніх господарств та баштанні культури до столу. Ярмаркували наші земляки весело, з піднесеним настроєм. Особливо радували ціни на сільськогосподарську продукцію, які були помітно нижче ринкових.
О 10 годині ранку на пл. Радянській було дано старт фестивалю. Відкриття свята виглядало дуже видовищно. Спочатку на скутерах, прикрашених прапорцями, виїхали маленькі дівчата-бджілки (символ фестивалю), а потім на центральну площу міста стрункими колонами вийшли конкурсанти. Сватівчани зустрічали творчі делегації хлібом-сіллю та добрими словами. А незабаром на фестивальну площу прибув святковий кортеж авто, на яких приїхали ті, хто визначав кращих з митців у цьому бурхливому океані змагань, — вельмишановне журі. Право оцінювати виступи аматорів було надано народним та заслуженим артистам України, провідним діячам мистецтва, керівникам відомих творчих колективів. Очолювала ж журі народна артистка України В. І. Андріяненко.
Вже вшосте «Спас» збирає таланти з різних куточків України та Росії, які дарують глядачам свої безцінні скарби творчості. Цього року на фестиваль завітали митці з Воронезької, Бєлгородської та Ростовської областей Росії, Донецької, Харківської, Сумської та Київської областей України, Краснодонського, Білокуракинського, Антрацитівського, Новоайдарського, Новопсковського, Троїцького районів Луганщини та міст Лисичанськ, Сєвєродонецьк, Лутугіне, Попасна, Краснодон, Алчевськ, Суходольськ, Старобільськ, Рубіжне, обласного центру. Звичайно ж, взяли участь у фестивалі і сватівські митці.
Для урочистого відкриття Всеукраїнського фестивалю мистецтв «Слобожанський Спас» на сцену були запрошені: голова районної ради Ю.М. Гавриленко, голова райдержадміністрації В.В. Мормуль, заступник голови Луганської обласної держадміністрації Ю.А. Хунов, секретар міської ради С.П. Ющенко, народна артистка України В. І. Андріяненко. Вони привітали учасників фестивалю та побажали їм вдалих виступів і перемог.
Конкурсні прослуховування учасників проходили на базі Народного дому «Сватова Лучка». Тут свою майстерність демонстрували аматори в усіх номінаціях. Це дало змогу всім конкурсантам переглянути виступи своїх суперників та оцінити творчий потенціал митців.
Першими на сватівську сцену вийшли учасники номінації «Слобожанські візерунки», майстри танцю, які за допомогою поєднання музики і органічних рухів передають свої емоції. В цій номінації виступило сім колективів, серед них два сватівських — зразковий танцювальний колектив «Соняшник» і танцклуб «Олєром». Всі представлені танці були оригінальними і дуже сподобалися глядачам.
Учасникам зразкового танцювального колективу «Грація» з смт Троїцьке, з якими ми спілкувалися, дуже сподобалося на фестивалі. За їх словами, дуже цікавим був ярмарок, виставки робіт ужиткового мистецтва. Зачарувала танцюристів природа і наше місто, яким вони прогулювалися вдень.
Чудовим танцем з шаблями «Казачья плясовая» запам’ятався глядачам ансамбль пісні й танцю «Казачья воля» (м. Донецьк Ростовської обл.). У його учасниць ми поцікавилися враженнями від фестивалю. Наталія Добріян розповіла: «В Украине наш коллектив бывает не часто. Мы очень довольны всем происходящим, нам очень нравится на «Спасе». Отдельная благодарность за встречу и за теплый приём. Это очень приятно. Главное для артиста — хорошее настроение. Если оно будет (а вы нам его обеспечили), то отличное выступление гарантировано!»
Анастасія Подоінцена доповнила: «Мне всё нравится. Очень яркий и интересный конкурс. Нужно почаще проводить подобные мероприятия, так как это —большой опыт для конкурсантов. Хотя на сцену я выходила уже много раз, но сегодня перед выступлением сильно волновалась. Мы очень рады, что приняли участие в этом замечательном фестивале, а победа — это не главное, главное, что праздник искусства удался!»
В номінації «Калинова зоря» свою творчість демонстрували дев’ять жіночих вокальних колективів. Лунали переважно народні та патріотичні пісні. Такого ж творчого напрямку дотримувалися й конкурсанти номінацій «Козача вольниця», в якій виступали чоловічі та змішані вокальні колективи. Нашим кореспондентам серед останніх сподобався виступ попаснянського дуету Надії та Юрія Шматових.

— Розкажіть, будь ласка, про вашу родинну творчість, — звертаємося до гостей фестивалю.
— Я маю трьох дітей і всі вони займаються співом, — розповідає Надія Шматова. — Разом беремо участь у багатьох конкурсах, неодноразово посідали перші місця.
Ми звикла виступати всією родиною, тоді я зовсім не хвилююся. А сьогодні трішечки нервувала. Гадаю, ми з сином — гідні суперники інших співаків.

— Ти вперше у Сватовому? — запитуємо Юрія Шматова.
— Так, у вас ми вперше. Я дуже приємно вражений, мене вразила гостинність сватівчан. Я брав участь у багатьох міжнародних та всеукраїнських конкурсах і фестивалях, але так тепло мене ще ніхто не зустрічав!

Поблизу фонтану «Стожари» зручно влаштувалися зі своїми роботами майстри декоративно-ужиткового мистецтва і художники. Тут справді було на що подивитися!
З кожним «Спасом» збагачується палітра представлених творів. Вишивка, бісероплетіння, різьба по дереву, композиції з піску та природних матеріалів, живопис… Усіх напрямів творчої роботи конкурсантів номінації «Слобожанський вернісаж» просто не перелічити!
Досить солідну виставку робіт підготувала районна школа мистецтв. Разом зі своїми учнями на фестиваль прийшли викладачі класу образотворчого мистецтва А.Д. Шведова та Л.В. Соколко.
— Спасівська виставка дуже цікава, — говорить А.Д. Шведова. — Сьогодні ми також виставили свої роботи, вирішили не тільки на інших подивитися, а й себе показати жителям та гостям нашого міста. Стверджувати, що наші діти талановиті, я буду завжди, бо у них народжується стільки нових ідей, скільки дорослі вже не придумають.
Л.В. Соколко разом зі своїми учнями на «Спас» у цьому році виставила монотипні роботи, що виконані в чорно-білому варіанті або кольоровими фарбами. На фестиваль Сватівський районний молодіжний центр виставив роботи з бісеру, металопластика та природного матеріалу. Представники РМЦ зазначили, що на фестивалі вони познайомилися з багатьма творчими людьми, їхні витвори мистецтва так радують, захоплюють. «Дивишся — і дивуєшся, як людські руки можуть творити таку красу з простих матеріалів», — зазначила методист РМЦ Л.О. Садикова.
Традиційно найбільше учасників подало заявки на участь в номінації «Пісенна слобода». Переможців визначали окремо серед авторів-виконавців та солістів-вокалістів. Лунали різножанрові твори про кохання, любов до рідного краю, красу природи, найголовніші людські цінності. Сватівський співочий край представляли Валерій Немушенко, Олександр Лебідь, Любов Петровська та наші юні «зірочки» сцени Анна Булавіна і Віталій Рибалка. Вони виступили на досить високому рівні, але в список переможців журі, на жаль, їх не внесло. Проте сватівчани не засмутилися, бо головне на фестивалі — отримати чудовий настрій і творчий досвід.

Після виступів гості фестивалю залюбки ділилися враженнями з журналістами. Чарівна дівчина з м. Золоте Луганської області Крістіна Стоянова запам’яталася глядачам мелодійним голосом і вмінням органічно триматися на сцені.
— На «Слобожанському Спасі» я вперше і приємно здивована чудовим рівнем організації, — сказала Крістіна. — Пам’ятними моментами для мене залишаться підготовка до конкурсу, чудовий ярмарок, привітні люди, які нас радо зустрічали. Добре, що ваш фестиваль дозволяє виступати учасникам різних вікових категорій. Ми можемо поспілкуватися, обмінятися досвідом. Якщо в мене буде така можливість, я обов’язково ще раз приїду до вас!

Дещо відрізнявся від інших учасників представник Білокуракинского району Олександр Дацюк. Цей молодий хлопець виконав дві авторські пісні в стилі реп. Щойно він зійшов зі сцени, ми вже чекали його за кулісами з диктофоном.
— Мені дуже подобаються такі заходи, — говорить Сашко, — тут люди відпочивають душею, намагаються чогось досягти, знайти щось нове, спробувати себе у різних жанрах. Фестивалі дарують нові зустрічі, знайомства та море позитивних емоцій.

В той час як виступали конкурсанти, на площі біля Народного дому сватівчани продовжували ярмаркувати. Близько 14 години тут розпочали свою роботу станції символічного Спасівського містечка. Територіальні громади району пригощали гостей фестивалю, продавали справжню смакоту домашнього приготування. Пахощі смаженини, здоби, фруктів просто зводили з розуму, знайшлося на прилавках місце й квітковому меду, й рум’янощоким яблучкам. Мало хто втримався від спокуси скуштувати страви сватівської кухні.
Кульмінацією святкового дійства став гала-концерт і нагородження переможців фестивалю. Вже ввечері, коли літня спека трохи спала, а на площі зібралося чимало шанувальників мистецтва, розпочалися урочистості. Начальник управління культури і туризму Луганської облдержадміністрації Г.Е. Овчаренко та голови журі в кожній номінації вітали переможців (див. список на стор. 3). Було визначено кілька «зіркових пісень» і вручено спеціальні та заохочувальні призи. Головну інтригу організатори тримали до кінця нагородження. За рішенням журі Гран-прі фестивалю виборов росіянин Олексій Калайтан. Одразу після вручення премії ми поспілкувалися з переможцем.

— Алексей, прежде всего, поздравляем Вас с победой. Что Вы сейчас чувствуете?
— Вы знаете, для меня это такая неожиданность! Сейчас просто такой сладкий миг победы. Спасибо большое жюри за такую высокую оценку моего творчества.

— Это Ваш дебют на «Спасе»?
— На конкурсе я уже второй раз. Уровень проведения этого мероприятия всегда очень высокий, поэтому я заранее настраиваюсь, готовлюсь к поездке в Сватово.
Сегодня я выступал и в качестве солиста, и как участник народного вокально-инструментального ансамбля «Селяне». Наш коллектив ехал просто с надеждой и уверенностью на победу. И мы победили!

— Сегодня Вы встретились со старыми знакомыми?
— Да, мы встретили много знакомых артистов, пообщались, поделились впечатлениями. Приятно было видеть знакомые лица и слышать знакомые голоса.

— Как на этот раз Вас встретила Сватовщина?
— Нас тепло встретила начальник отдела культуры Е.А. Деркач. Мы приехали ночью, уставшие, а после её напутственных слов у нас просто выросли крылья, наш коллектив ожил и вдохновился, а во время выступления “парил” по сцене.

Після виступів усіх конкурсантів, що отримали призові місця, на сватівчан чекав приємний сюрприз. Традиційно завершує фестивальний день виступ «зірки» естради. Цього разу їх виявилося навіть кілька. Сватівчани тепло зустріли трьох солістів Луганського продюсерського центру «Мир музыки». А коли пролунали слова: «На сцені фіналіст проекту «Шанс» Олександр Матичак», майдан просто вибухнув оплесками.
Фінальним акордом свята мистецтва став фейєрверк. В небі спалахнули різнокольорові іскорки вогняних квітів, що нависали куполом над містом.

Переможці Всеукраїнського фестивалю «Слобожанький Спас»
Победители Всеукраинского фестиваля Слобожанский Спас


Надія ЧУМАКОВА, Юлія ЩЕРБАК, Сергій КРИВОНІС (фото).

Обсудить статью в форуме«Сватівський район привабив нас дуже різноманітним і багатим культурним матеріалом»

Здавна найціннішим багатством українського народу вважається усна народна творчість, що акумулює споконвічні традиції. У наших піснях, легендах, казках — повна і правдива історія рідної землі.
Зберегти для нащадків скарби народної творчості — це провідне завдання Всеукраїнської асоціації молодих дослідників фольклору. Її члени з тижневим візитом перебували на Сватівщині. Цим молодим людям звично мешкати в наметах. В експедиціях вони відмовляються від комфортних і зручних умов проживання, щоб максимально наблизитися до природи, відчути справжній подих історії. Якщо випадає така нагода і дозволяє стан водоймищ, подорожують вони на байдарках. Вже кілька років поспіль група, яку очолює керівник культурного ансамблю «Божичі» Ілля Борисович Фетисов, вивчає український фольклор і етнографію. Цікавляться молоді дослідники грою на музичних інструментах, народним співом, похоронними традиціями, музичним фольклором. Спілкуються учасники експедиції переважно з людьми поважного віку, котрі добре пам’ятають, яких пісень співали змолоду, яких традицій споконвіку дотримувалися мешканці окремих регіонів. «Живі» зустрічі, під час яких лунають пісні й цікаві розповіді, фіксуються за допомогою технічних приладів.
Перебуваючи на Сватівщині, учасники фольклорно-етнографічної експедиції побували в різних куточках району, зустрілися з багатьма мешканцями краю, дізналися чимало нового і цікавого. Вони спілкувалися з жителями Сватового, Куземівки, Оборотнівки, Нижньої Дуванки, Гончарівки та інших населених пунктів.
— Сватівський район привабив нас дуже різноманітним і багатим культурним матеріалом, — говорить керівник експедиції І.Б. Фетисов. — Взагалі наша організація займається збором фольклорних матеріалів найдавнішої культурної спадщини. На жаль, справжніх любителів українського фольклору мало, але наше об’єднання вельми дієве. Всі наші осередки створені або на базі діючих фольклорних ансамблів, або поповнюються відомостями, що отримані в рамках експедицій. Зустрічаючись з людьми, ми записуємо старовинні, незнайомі пісні. Слід відзначити, що українська пісня більш популярна серед сільського населення, тому й спілкуємося ми переважно з мешканцями сіл. Взагалі наше заняття дуже цікаве, і нам до вподоби.
Нашим гостям дуже сподобалася Луганщина, і, зокрема, сватівський край, своєю гостинністю. А найголовніше, що наш район поповнив цінним матеріалом здобутки дослідників фольклору.

Кор. «НС».

Обсудить статью в форумеВинное «орошение» в исполнении Рыбалко

Из районного отдела милиции на имя городского головы Н.Е. Шерстюка поступила информация об оперативной обстановке на территории Сватовского района за 15-17 августа 2008 года.
Есть в перечне зарегистрированных преступлений и происшествий и сообщение такого характера: «Заявление Дивенко Ксении Викторовны, жительницы г. Сватово о неправомерных действиях Рыбалко Евгения Викторовича в кафе-баре «Поляна» г. Сватово. Производится проверка».
Что же произошло в «Поляне», что послужило поводом милицейского разбирательства? Разговоры об этом случае уже пошли по городу. А чтобы представить точную картину, мы встретились с заявительницей К. Дивенко и вот что услышали.
— Примерно около половины одиннадцатого вечера, — рассказывала она, — мы с подругами зашли в кафе «Поляна». У одной девушки был день рождения. Мы взяли вино и сидели за столиком, разговаривая о своем. Неподалеку сидела компания мужчин, и среди них — Е. Рыбалко. По их указанию официант взял вино с нашего стола и поставил на их стол. Мы, естественно, возмутились. Рыбалко стал настаивать, чтобы одна из девушек пошла с ним танцевать. Она отказалась. Он взял бутылку и начал лить ей на голову вино.
Я вступилась за подругу. Тогда Рыбалко схватил меня за волосы и стал тащить из зала. Он ударил меня сзади по голове. Когда я упала, он стал лить вино и на меня.
Теперь, уважаемые читатели, вы можете представить картину в «Поляне». Е. Рыбалко — тот самый, который был городским головой, а затем председателем райгосадминистрации. Он, возможно, считает, что ему позволено больше, чем другим, а именно — в пьяном угаре совершать выходки?
А может, подобным образом Рыбалко решил снова напомнить о себе? Ведь выборы еще будут, и он попытается прорваться к креслу? Конечно, те, кто, хочет победить на выборах, чаще всего используют другие пути, добиваясь поддержки избирателей практической работой. У Рыбалко таких возможностей нет, потому что он уже, будучи в должности главы РГА, доказал свою неспособность решать серьезные вопросы. А потому только и остается, что создавать инциденты, подобные, имевшим место в «Поляне»?
И еще одно. Как-то пришлось услышать такие слова: «Так ведь он вон кто».
А кто он? Волею случая попал в кресло мэра Сватово. А по уже известной в нашей стране стезе — в райгосадминистрацию. Пытался приписать себе какие-то заслуги. Но больше запомнились его граничащие с клоунадой действия даже при исполнении служебных обязанностей.
А отвечать за этот хулиганский поступок Рыбалко все же придется. Соответствующие органы определят меру наказания. И, прочитав об этом случае, людям необходимо задуматься: кому мы иногда доверяем руководство собой? К сожалению, порой тем, кто не способен делать дело, а норовит заниматься «винным орошением», оскорбляя таким образом людей, унижая их достоинство.
Таков вот он, бывший мэр и бывший глава РГА, который, похоже, не прочь сесть в эти кресла и в будущем?

Наш кор.

Обсудить статью в форуме

Яндекс.Метрика