Сайт города
СВАТОВО
"Новини Сватівщини" в интернетеДім, де можна читати книжки безкоштовно

Бібліотека — це дім, де люди поповнюють знання, дім, де можна безкоштовно читати книги. Дім під назвою бібліотека, його життя, функціонування та існування — одна із найстародавніших прикмет культури. Бібліотеки були у єгипетських фараонів і Олександра Македонського, у Клеопатри і Івана Грозного. Хан Батий між боями читав книжки. Один з відомих політиків сьогодення В. Литвин якось сказав: „Більше, ніж хліба та вугілля, ми потребуємо бібліотек”. І ніхто, напевне, не стане заперечувати, що сьогодні саме бібліотеки та їх працівники пропонують нові знання і активно займаються патріотичним вихованням через книгу.
Коллектив Сватовской ЦРБ
Сватівська централізована бібліотечна система — це єдиний універсальний заклад, який включає в себе центральну районну бібліотеку ім. Т. Полякова та 22 філії, що знаходяться в селах району. Книжковий фонд ЦБС нараховує сьогодні близько 297923 тис. екз. літератури. За час незалежності в зв’язку з мізерним фінансуванням сталося різке старіння фонду. І таке явище характерне сьогодні для більшості районних ЦБС. Поповнення і оновлення фондів не йде такими темпами, як хотілося б.
За нормами ЮНЕСКО на одну тисячу населення ми повинні отримувати кожного року не менше 250 томів літератури. Цю загальнодержавну проблему підтримала і колегія Міністерства культури, що відбулася 15 лютого поточного року. Кращим роком фінансування для бібліотек ЦБС району був 2007 рік, коли на передплату періодичних видань і придбання літератури було виділено кошти із районного бюджету, сподіваємося, що у 2008 році буде профінансовано ЦБС не гірше.
Душа болить за філії, що знаходяться в сільській місцевості: роками багатьом доводиться працювати в неопалюваних приміщеннях. Поступово це питання вирішується за допомогою сільських голів. Так, наприклад, Круглівська філія переведена в приміщення школи, Райгородська в цьому році теж буде в теплому приміщенні.
Ми вдячні головам цих громад Козубу А.І. та Малець Т.І. за підтримку бібліотек та збереження маленьких осередків культури. Багато сил та енергії віддають своїй справі ті, кого ми вважаємо нашим „золотим надбанням” кадрів бібліотечної справи, — Безгубенко Н.С. (філія №8, с. Кругле), Ляскевич В.П. та Якуба С.І. (філія №10, с. Мілуватка), бібліотечні працівники Н-Дуванської філії №30 Степанова Л.Є., Разінкова О.В., Винокурова М.І.; Кондратенко Н.М. та Артьомова Л.Г. (філія №22, с. Райгородка), Пушишина Т.М. (філія №28, с. Хомівка) і ветерани бібліотечної справи: Борисенко Л.А. (філія №17, с. Первомайське), Кривошия К.Г. — провідний методист ЦРБ, Крижня С.Ю. — бібліотечний працівник, що продовжує справу своєї бабусі Усової Т.Х., Бутко В.І. — провідний редактор ЦРБ, молодий фахівець, оператор комп’ютера Цимбал О.С. — це завдяки йому в ЦРБ з’явився сайт, впроваджуються інноваційні сучасні інформаційні технології. Ми висловлюємо велику подяку всім бібліотечним працівникам ЦБС, ветеранам бібліотечної справи, шкільним бібліотечним працівникам за відданість професії бібліотекаря та щиро вітаємо з професійним святом — Всеукраїнським днем бібліотек. Хай доля дарує вам здоров’я, творчу наснагу, хай бібліотеки поповнюються новими виданнями, хай тепло і затишно буде в вашій бібліотечній оселі.
Ви, шановні бібліотечні працівники, фанатично закохані в свою професію, і ваш вклад в народну освіту безцінний, він не менший від того, що роблять вчителі.

О. А. ДЕРКАЧ, начальник відділу культури і туризму,
Л. М. ПРИНЬ, директор ЦБС,
Н. М. ПОНОМАРЬОВА, голова профспілкового комітету РВК.

Обсудить статью в форумеУрожай высокий, но радости у крестьян мало

Не так уж много вопросов — всего четыре — было вынесено на повестку дня заседания коллегии райгосадминистрации, которая состоялась 26 сентября 2008 года, но по степени важности они вполне могут заменить десяток других.
На заседание были приглашены практически все руководители, от которых зависит состояние дел в экономике и социальной сфере как сегодня, так и в перспективе. Участие в работе коллегии приняли головы территориальных громад, руководители предприятий, организаций и учреждений, структурных подразделений РГА и других органов исполнительной власти.
Вначале председатель райгосадминистрации В.В. Мормуль, который вел заседание, предоставил слово начальнику отдела по делам семьи, молодежи и спорта РГА С.И. Пономаревой, которая информировала об итогах оздоровления детей летом 2008 года.
В сравнительно недлинном, но довольно подробном докладе была всесторонне отражена работа, проведенная по созданию условий для того, чтобы дети Сватовского района смогли отдохнуть в летнее время. В частности было указано, что сразу после окончания учебного года стали работать пришкольные детские лагеря. Уже несколько лет действует детский оздоровительный центр «Гончаровский». В нынешнем году в нем отдыхали 3 смены детей, тогда как год назад смен было 2. Учащиеся школ также побывали на Черном и Азовском морях. Уже в течение 4 сезонов в ДОЦ «Гончаровский» приезжают школьники из Меловского района. Два года подряд сватовские дети посещают Австрию, имеют возможность полюбоваться природными красотами альпийской республики и посетить исторические места, в том числе и столицу страны Вену. В общем, ситуация вроде бы положительная. Серьезную материальную поддержку в организации оздоровления оказали многие руководители предприятий, хозяйств, профсоюзные комитеты, головы территориальных громад.
Однако, как отметил В.В. Мормуль, не все учредители агроформирований с пониманием относятся к вопросам оздоровления детей. Практически не принимает участия в этом «Лотуре-Агро», которое арендует земли на территории Райгородского сельсовета. Ни в прошлом, ни в нынешнем году от этого инвестора не поступило на нужды оздоровления ни копейки. Примерно такое же отношение к данному вопросу и со стороны «Агротона». Похоже, упомянутых учредителей не особо волнует будущее населенных пунктов, в которых проживают их пайщики с детьми-школьниками. В комментарии к докладу В.В. Мормуль назвал удручающую цифру. За год численность учащихся района сократилась на 300 человек. Причины этого явления разные. Среди них, конечно, и невнимание со стороны хозяйственников к вопросам оздоровления школьников.
Все же сделано в летний период было немало. За активную работу по организации оздоровления детей многие руководители были награждены грамотами райгосадминистрации и районного совета, которые вручили председатель РГА В.В. Мормуль и председатель райсовета Ю.Н. Гавриленко.
Безусловно, актуальными были и вопросы аграрного блока, включенные в повестку дня коллегии. Начальник управления агропромышленного развития В.П. Супрун информировал о том, как выплачивается арендная плата за пользование земельными и имущественными паями. Общая сумма выплат за аренду земельных участков, говорил В.П. Супрун, в 2008 году должна составить 12 млн. 657 тыс. грн. По состоянию на 22 сентября фактически было выплачено только 6 млн. 735 тыс. грн., то есть 53 %. Раскладка расчетов такова: 5,3 млн. грн. выплачено зерном, 1 млн. 65 тыс. грн. — деньгами, и около 60 тыс. грн. — услугами. Средняя реализационная цена за тонну зерна, указывал В.П. Супрун, составляет 805 грн.
Но за этой «средней» стоимостью стоит, так сказать, «вольное» определение цены на зерно. А если говорить точнее — эту самую цену устанавливал руководитель того или иного хозяйства. В нынешнем урожайном году стоимость пшеницы или ячменя значительно ниже прошлогодней. И крупные зернотрейдеры платят хозяйствам также не полторы и даже не тысячу гривень за тонну, а на несколько сотен меньше. Это, разумеется, намного снижает доход агрофирмы или фермерского хозяйства. Ведь цена на ГСМ значительно возросла на протяжении года.
Так вот, компенсировать затраты на производство инвесторы решили… за счет пайщиков.
Еще в июле на совещании в райгосадминистрации, на котором присутствовали почти все руководители агроформирований, была достигнута договоренность: выдавать пайщикам пшеницу и ячмень не дороже 800 грн. за тонну. Но подошло время уборки, и об этой цифре многие забыли. Люди получали зерно, заметим — не самого высокого качества, и по 850, и по 900, и даже по 1000 гривень за тонну. В.П. Супрун не назвал конкретно, где именно была такая ситуация, но пообещал, что пайщики об этом узнают. Серьезные проблемы существуют и в решении вопроса компенсации за имущество, которым пользуются инвесторы. В целом по району, как говорилось на коллегии, оплата за имущество составила только 14% от начисленной суммы.
19 августа 2008 года вышел Указ Президента Украины «О неотложных мерах по защите владельцев земельных участков и земельных паев». Согласно этого документа, оплата за аренду земли сельскохозяйственного назначения должна быть не ниже 3% от стоимости земли.
Что ж, похвальное стремление главы государства защитить крестьян. Только вот как будет на деле? Ведь и Указ Л. Кучмы от 3 декабря 1999 года также именовался как «защитник» людей села. А что вышло? Разрушенные хозяйства, тотальная безработица, крайне запущенная социальная сфера. Если говорить прямо, без дипломатических отступлений, то село сегодня не имеет перспективы. Люди всеми силами стремятся сдержать этот негативный процесс, но приостановить его не удается. И президентскими «тремя процентами» положение не поправишь. Нужно серьезное внимание со стороны высшей власти, причем безотлагательное. Только вот крестьяне уже никому и ничему «наверху» не верят.
Еще один вопрос, вынесенный на заседание коллегии, был воспринят присутствующими неоднозначно. Особенно это касается тех, кто связан с сельским хозяйством. Назывался он «Выполнение программы развития отрасли животноводства за 8 месяцев 2008 года». Докладывала членам коллегии и всем приглашенным главный специалист райсельхозуправления Т.А. Лашина, которая и отвечает непосредственно за эту отрасль. Она отметила, что «на 1 сентября нынешнего года в агроформированиях района было произведено 1740,6 тонны молока. Удой молока на корову составил 2494 килограмма. Для производства мяса реализовано в живом весе 53,8 тонны крупного рогатого скота».
Но сколько этих самых «агроформирований», в которых имеется животноводство? Их чрезвычайно мало. Производством молока, к примеру, занимаются «Лан», «Каштан», «Слобожанская», имени 8 Марта, «Прилужное», «Гончаровская». Только эти хозяйства фигурируют в сводках. Конечно же, с таким количеством обеспечить молоком население района вряд ли можно. Даже учитывая 4-тысячные удои, которых достигают работники ферм, валовое производство остается незначительным. И в то же время вызывает удивление, что в информации была еще и критика в адрес тех, кто… занимается животноводством.
Кто сидел в зале и уже давно «покончил» с такой «неблагодарной работой», как производство молока или мяса, должны были только радоваться: вот, мол, какие мы молодцы, что отказались от такой «обузы», как фермы. Теперь занимаемся только «полем».
Это, конечно же, упрощенный вариант отношения к отрасли животноводства, но все же он в немалой степени соответствует действительности. Руководители, взявшие на себя большой груз проблем, не имея надлежащей поддержки государства, все же достойны лучшего отношения и оценки. Ведь помимо производства очень нужной продукции, животноводство — это еще и постоянная, фактически круглогодичная занятость людей, их постоянный, стабильный заработок.
Программа развития отрасли животноводства действует. И хорошо, что она реализуется на практике. Но несомненно то, что необходимо расширение числа хозяйств, которые будут заниматься производством продукции не только полей, но и ферм. Об этом говорилось на коллегии. Не впервые, надо сказать, звучат такие мысли, но пока круг участников выполнения программы развития отрасли животноводства не расширяется.
Главный специалист райсельхозуправления по растениеводству Н.Н. Ющенко выступила с информацией о ходе сева озимых и уборки урожая поздних культур. Особых проблем здесь нет. Техника на полях современная, семена — высокоурожайные, кадры подготовленные. Дожди, прошедшие несколько дней назад, порадовали крестьян. Урожай может быть неплохим. Вот только скажется ли это на жизненном уровне людей, отдавших селу десятки лет жизни?
Такой вопрос пока не потерял актуальности.

Виктор ВЕРЕЩАГИН.

Обсудить статью в форумеЗасіймо ниву дитячих душ зернами знань, любові і добра

За традицією у першу неділю жовтня, коли природа ще дарує нам ясні сонячні промені і коли вона наповнена багатими осінніми фарбами, в державі відзначається День працівників освіти. Виховання та навчання підростаючого покоління — справа загальна, вона не може зводитись лише до роботи педагогів. І все ж саме на вчителях та вихователях лежить висока відповідальність за підготовку молоді до дорослого життя.
Ирина Мазурко, начальник Сватовского районного отдела образования
В нашому районі діє 14 дошкільних закладів. Впродовж минулого навчального року було поновлено роботу дитсадка у селі Містки, а також відкрито другу групу в дитсадку Нижньої Дуванки. Хоча в той же час є ряд сіл, де впродовж багатьох років дитячі навчальні заклади не працюють і стан приміщень у них такий, що не підлягає відновленню. За підсумками 2007-2008 навчального року різними формами суспільної дошкільної освіти було охоплено понад 800 дітей, що становить 55% (без урахування дітей першого року життя). Завдання на новий навчальний рік полягає у тому, щоб дошкільною освітою було охоплено не менше 75% дітей відповідного віку.
Ключова фігура в дитсадку, звичайно, — вихователь. З любов’ю ставляться діти до таких вихователів як Н.П. Степаненко, В.І. Сурмак, Н.В. Щербак (дитсадок „Веселка”), педагоги ДНЗ „Малятко” І.А. Мироненко, Л.А. Іщенко, Н.О. Зайцева славляться тим, що впроваджують нестандартні форми роботи з батьками. Предметом постійної уваги вихователів Н.І. Мамврійської (ДНЗ „Сонечко”) та В.О. Бондар (ДНЗ „Теремок”, с. Новоселівка) є збереження та зміцнення здоров’я малят.
У загальноосвітніх навчальних закладах району набувають знання близько 4 тис. учнів, яких навчають 440 педагогів. Кожен з вчителів — окрема сторінка життєвої мудрості і професійної майстерності, досвіду, набутого за роки наполегливої, старанної і добросовісної праці. Високий професіоналізм — головна ознака і візитна картка більшості педагогічних колективів шкіл району. Творчість — невід’ємна складова діяльності освітян, вона породжує дитячу активність, налаштовує учнів на яскраві і глибокі відкриття в Світі знань. І приємно відзначити, що цього року до педагогічної родини Сватівщини влилося ще десять молодих спеціалістів. Будемо сподіватися, що їхня творча звитяга й ентузіазм молодості, поєднані з досвідом і знаннями колег, дадуть плідні результати. Відділ освіти працює над тим, щоб педагогічна нива району щорік збільшувалася; з цією метою лише в поточному році було виділено 19 направлень на навчання до Луганського національного університету імені Тараса Шевченка кращим з кращих випускників шкіл району. Чекаємо на них і сподіваємося на їхні знання, вміння і, головне, бажання працювати в рідному районі.
На сьогодні, і це очевидно, одним з найважливіших завдань є комп’ютеризація освітньої галузі. Комп’ютеризація — процес безперервний, що вимагає відповідних фінансових витрат. Завершено перший етап комп’ютеризації в загальноосвітніх закладах І-ІІІ ступенів району. В серпні на виконання державної програми «Постачання навчальних комп’ютерних комплексів для сільських шкіл» в межах реалізації проекту «Рівний доступ до якісної освіти в Україні» отримано навчальний комп’ютерний комплекс для Куземівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. На черзі — комп’ютеризація загальноосвітніх закладів І-ІІ ступенів. Згідно наказу Міністерства освіти та науки України до кінця року отримають комп’ютерні класи Преображенська ЗОШ І-ІІ ст., Райгородська ЗОШ І-ІІ ст., Містківська ЗОШ І-ІІ ст. та Сватівська ЗОШ І ст. № 7.
До мережі Інтернет підключені 11 навчальних комп’ютерних комплексів міських та окремих сільських шкіл (за наявності технічних можливостей провайдера). Колектив Райгородської ЗОШ І-ІІ ступенів знайшов можливість самостійно вирішити питання щодо підключення до мережі Інтернет за залучені кошти.
Одним з чинників якості навчання є результати, що їх показують учні шкіл в обласних олімпіадах. У 2007-2008 н.р. учениця Преображенської ЗОШ Н. Саяпіна (вчитель Л.І. Остренко) зайняла друге місце з географії, учениця гімназії Є. Тарануха (Н.М. Стешенко) — третє місце з української мови та літератури, ще 6 учасників обласного етапу олімпіад увійшли до десятки кращих з англійської мови, хімії, географії , правознавства, фізики.
Учениця ЗОШ №8 Д. Жеваго (Н.О. Міщенко) посіла ІІІ місце в змаганнях обласного етапу міжнародного конкурсу з української мови ім. П. Яцика. Випускниця Петрівської ЗОШ А. Хмеленко виборола друге місце в обласному конкурсі — захисті науково-дослідницьких робіт. С. Батарчук (Барков В.М.) переміг у обласному конкурсі науково-дослідницьких робіт „Космос. Людина. Духовність.” та став учасником Всеукраїнського колоквіуму „Космос. Людина. Духовність.”
У нашому районі накопичено позитивний досвід виховання дітей учнівської молоді. Понад три тисячі школярів брали участь у мистецьких районних фестивалях та конкурсах у минулому навчальному році. Преміальний фонд фестивалів та конкурсів склав близько 28 тисяч гривень. У змаганнях зонального етапу обласних фестивалів ДЮП та КВН ЮІР команди Сватівського району, які підготувала методист методкабінету О.В. Рибалка, виступили на високому художньому, естетичному та виховному рівні, і як результат — перше місце у фестивалі ДЮП і друге — у фестивалі КВН ЮІР. В школах ведуть роботу понад 100 гуртків, які відвідують близько 1800 учнів. Слід відзначити роботу історико-краєзнавчого гуртка „Пошук” ЗОШ №6 (В.М. Нескоромний), котрий зайняв перше місце у обласному етапі Всеукраїнської експедиції „Історія сіл і міст України”. Команда юних туристів Сватівського району, яку підготували керівник туристичного гуртка Сватівської ЗОШ №2 С.П. Сидоренко та вчитель географії Сватівської гімназії І.В. Сидоренко посіла І місце у обласному туристичному зльоті „Золота осінь” (номінація „Похід вихідного дня”). Також заслуговує на увагу робота керівників гуртків Сватівського РМЦ Л.О. Садикової та В.В. Пономарьової. Вихованці їхніх гуртків постійно посідають призові місця у обласних виставках та конкурсах.
Впродовж минулого навчального року в районі було проведено 27 міжшкільних спортивних змагань, у яких взяло участь 255 команд та понад 2 тисячі учнів. Команди школярів району 12 разів брали участь у змаганнях обласного рівня. Найкращі результати показали вихованці Г.В. Ямполя, В.Я. Сайфутдінова, М.І. Руденка, М.Д. Білобровського.
Треба сказати, що мета формування особистості повинна бути єдиною для всіх, хто причетний до навчання та виховання. На відміну від дорослих діти не можуть чекати на кращі часи, бо їм треба саме зараз, на даному життєвому етапі відчути себе комфортно і захищено, мати належні умови для здобуття якісної освіти, намагатися виявити себе неповторною і творчою особистістю. Сьогоднішнє запізнення нам не вибачить день прийдешній. Отож, щиросердно вітаючи колег з Днем працівників освіти, бажаю всім збуття мрій і сподівань, ніколи не забувати про своє покликання, продовжувати засівати ниву дитячих душ зернами знань, любові, добра і краси.
Особлива дяка і щиросердні вітання — шановним ветеранам педагогічної праці, освітянській еліті Сватівщини, життя і творча праця яких вже давно стали золотим фондом — невичерпним джерелом натхнення, мудрості, досвіду. Ми вдячні вам за допомогу, поради, за вміння вислухати, за силу духу і високу міру відповідальності, які були, є і залишаються ознаками істинного Педагога.
Зі Святом вас, шановні освітяни! Здоров’я, успіхів, творчості, душевної гармонії, особистого щастя всім у переддень нашого найкращого і найголовнішого свята!

Ірина МАЗУРКО,
начальник відділу освіти.

Обсудить статью в форуме

Яндекс.Метрика