Сайт города
СВАТОВО
Сватівщина в роки війни 1941-1945Увіковічення пам’яті воїнів Сватівщини

Станом на 1 квітня 2010 р. у Сватівському районі перебувають на обліку і користуються певними пільгами 7363 чол., чий життєвий шлях пов’язаний з подіями Великої Вітчизняної війни, у т.ч.:
 • учасників бойових дій – 51,
 • інвалідів війни – 148,
 • членів сімей загиблих – 266,
 • учасників трудового фронту – 1754,
 • дітей війни – 5144 чол.

  Багато ветеранів, не зважаючи на свій похилий вік і різні хвороби, приймають посильну участь у військово-патріотичному вихованні підростаючого покоління. Вони нерідкі гості у школах і організаціях району. Ветерани війни Радомський С.М., Карнаух П.Г., Целуйко А.Д. систематично виступають у засобах масової інформації з цікавими й важливими статтями про найважливіші події минулої війни. Голова первинної ветеранської організації с. Свистунівка Дробицький І.В. написав і видав три книги про бойові і трудові подвиги своїх односельчан. Бувший голова районної ради ветеранів Гнатенко А.А. за активну участь у військово-патріотичній і громадській роботі нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

  У районі проведена значна робота по увіковіченню пам’яті ветеранів війни. З ініціативи районної ради ветеранів на будинках всіх воїнів, учасників бойових дій були встановлені пам’ятні дошки.

  Пам’ятні дошки були встановлені і на будинках, де жили Герої Радянського Союзу і повні кавалери орденів Слави. Такі пам’ятні дошки встановлені на приміщеннях шкіл, де вони навчалися, і на приміщеннях підприємств, де вони працювали.

  Герою Радянського Союзу Білоіваненку М.І. встановлено бюст на його батьківщині у с. Мілуватка.

  Також пам’ятні дошки встановлені на приміщеннях, в яких під час війни розміщувалися військові шпиталі.

  Сватівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступеня №6 і Райгородській загальноосвітній школі І-ІІ ступеня присвоєно імена Героїв Радянського Союзу - Коваленка П.В. і Коноплі В.Ф., а Сватівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступеня №2 – ім’я прославленого командира 37-го гвардійського кавалерійського полку Нідєлєвича М.Ф.

  Імена Героїв Радянського Союзу Коваленка П.В., Перепелиці П.Л., Купчина Г.Т., Коноплі В.Ф., Кударя П.С, повного кавалера орденів Слави Лисенка О.Г., льотчика Черданцева М.К., комісара партизанського загону Макарова Ю.П., командира танкової бригади Ліхачова Ф.М., командира батальйону Шепеля О.К. та інших видатних фронтовиків увіковічені у назвах вулиць у місті Сватове і селах району.

  На території майже всіх сільських рад, поряд з братськими могилами загиблих воїнів, побудовані пам’ятні знаки, на яких викарбувані прізвища загиблих земляків.

  У депо станції Сватове і на території Сватівської обласної психіатричної лікарні встановлено пам’ятні знаки загиблим працівникам цих установ. У психіатричній лікарні, поряд з пам’ятним знаком загиблим працівникам встановлено пілон, на якому на мармурових плитах розміщені прізвища співробітників лікарні, які повернулися з війни і померли у повоєнний час. Прізвища померлих доповнюються кожного року.

  Пам’ять фронтовиків увіковічена і в пам’ятниках, встановлених у м. Сватове. У 1995 р. в м. Сватове, на площі 50-річчя Перемоги, по проекту архітектора Солодова О.М., було збудовано величний меморіал Слави, Пам’яті і Скорботи, на меморіальних плитах якого розміщені прізвища біля двох тисяч жителів м. Сватове, які не повернулися з фронтів Великої Вітчизняної війни.

  Воїнам 170-го гвардійського стрілецького полку 57-ї гвардійської стрілецької дивізії, котрі загинули під час боїв за звільненні залізничної станції Сватове і південної частини міста встановлено пам’ятник біля залізничного вокзалу.

  Загиблим льотчикам 92-го винищувального авіаційного полку встановлено пам’ятник біля колишнього польового аеродрому біля автотраси Сватове-Луганськ.

  Єдиний в області пам’ятник випускникам 1941-го року, котрі загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни, встановлений у 1978 р. по проекту художника Почтарьова І.І. на «горі», де зустрічають схід Сонця нинішні випускники шкіл м. Сватове. На передній частині цього пам’ятника викарбувані слова: «Выпускникам школ г. Сватово, погибшим на фронтах Великой Отечественной войны», а на бічних плитах текст автора цих рядків, з яким загиблі випускники 1941 року звертаються до нинішніх випускників:

  
  «Встречая лучи восходящего Солнца,
  Заклинаем мы вас, помните!
  Помните нас, жизней своей заплативших за ваше счастье.
  Помните!»

  І як би у відповідь, на другому боці слова нинішніх випускників:

  
  «Памятью павших героев,
  Святостью братских могил,
  Клянёмся достойными быть,
  И Родине верно служить!»

  Також біля будівель Сватівської обласної психіатричної лікарні встановлено пілон, де на мармурових плитах викарбувані імена воїнів-переможців, які повернулися з війни і померли в повоєнний час. Список прізвищ доповнюють кожного року.

  Велику роботу з увіковічення пам’яті учасників Великої Вітчизняної війни здійснила районна редколегія «Книги Пам’яті». Разом з сільськими радами редколегія «Книги Пам’яті», з 1990 по 1996 рр., підготувала з метою включення до 11-го тому «Книги Пам’яті», матеріали на майже 10 тисяч жителів району, які загинули у роки війни. Цією ж редколегією також був підготовлений матеріал «Книги Скорботи», яка вийшла друком у 2003 р. У цій книзі поміщено 405 прізвищ мирних жителів району, які були розстріляні чи закатовані фашистами, загинули в наслідок бомбардувань і артилерійських обстрілів чи підірвалися на мінах.

  Протягом 2008-2010 рр. районною редколегією була проведена значна робота по організації випуску «Книги Пам’яті. Переможці», яка повинна вийти з друку у 2010 р. Для внесення до цієї книги зібрано і передано до обласної редколегії матеріал на більше ніж на 5 тисяч воїнів – переможців Сватівського району, котрі повернулися з війни живими.

  Л.М. Королько
  Сватівщина в роки війни 1941-1945 років

  >>> Наступний розділ >>>
 • Яндекс.Метрика