Сайт города
СВАТОВО
Герої Соціалістичної Праці СватівщиниФоменко Дмитро Іванович

Знатний дояр радгоспу «Дружба» міста Сватове.
Фоменко Дмитро Іванович Дмитро Іванович Фоменко народився 15 вересня 1928 року в селі Кринички Куп’янського району Харківської області в сім’ї робітників. Після закінчення сільської неповної середньої школи ще підлітком розпочав працювати робітником на залізничній станції Куп’янськ. У 1949 році одружився з Наталією Кирилівною Повертайло, яка згодом народила йому четверо дітей.

За порадою родичів у 1956 році молода сім’я Фоменків переїздить до міста Новодружевськ, де Дмитро Іванович влаштувався працювати скотарем у радгосп «Горняк», який був розташований за декілька кілометрів від Новодружевська. Але незадовільні побутові умови і відсутність у селищі радгоспу школи для дітей змусили сім’ю прислухатися до порад другого родича із Сватового і у 1961 переїхати до 1-го відділення Сватівського радгоспу «Дружба», де Дмитро Іванович, як переселенець, отримав будинок і став працювати скотарем на цьому відділку.

У цей час радгосп «Дружба», який спеціалізувався на виробництві молока, виступив у районі ініціатором зниження собівартості молока, яка була у районі дуже високою і робила всю молочну галузь нерентабельною. На фермах радгоспу були встановлені доїльні апарати і різні механізми, які в значній мірі полегшили працю тваринників. На основі цього було прийнято рішення збільшити групи корів з 12-15 до 25. Та зробити це було дуже важко бо жодна з доярок не наважувалась зробити це першою. Тоді по рекомендації керівництва радгоспу молодий комуніст М.Г.Світочний вирішив стати дояром і набрав групу із 25 корів. І не знизив продуктивність, а збільшив надої з 1820 кг до 1900 кг. Про успіх Світочного заговорили і широко його рекламували. А коли він збільшив свою групу корів до 50 голів і добився значного підвищення надоїв, це викликало великий різонанс, і справи почали змінюатися на краще.

Комуніст Дмитро Фоменко, який працював скотарем на цій же фермі, за прикладом Світочного, теж став дояром. Набрав групу в 50 корів і викликав Світочного на змагання, і випередив його. А потім Д.І.Фоменко набрав групу в 100 корів і не припустив зниження надоїв. Це остаточно переконало багатьох доярок, що можна значно збільшити групу корів і отримувати вищу заробітну плату за рахунок підвищення продуктивності праці. За прикладом М.Г.Світочного і Д.І.Фоменка доярки радгоспу М.М.Бондаренко, Г.В.Коновалова, Г.Л.Губіна збільшили сої групи корів до 25 голів. За ними послідували інші доярки радгоспу й інших господарств району.

На протязі багатьох років Д.І.Фоменко обслуговував велику групу корів в 100-120 голів і поступово довів надій на кожну фуражну корову до 3 тисяч кг. і вище.

Підбивши підсумки роботи працівників сільського господарства за минуле семиріччя ЦК КПРС і Уряд нагородили орденами і медалями тих працівників, які домоглися найкращих результатів у роботі. І серед них значна група працівників сільського господарства нашого району була нагороджена урядовими нагородами.

«За выдающиеся успехи, достигнутые в развитии животноводства, увеличении производства и заготовке мяса, молока, яиц, шерсти и другой продукции сельского хозяйства» знатному дояру Луганщины Ф о м е н к у Дмитру Івановичу Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 березня 1966 року було присвоєно високе званя Героя Соціалістичної Праці з врученням йому Золотої медалі «Серп і Молот»

На мітингу, присвяченому нагородженню урядовими нагородами кращих працівників сільського господарства району, керівники району і радгоспу «Дружба» гаряче поздоровили нагороджених і побажали їм подальших успіхів у роботі і особистому житті. Від імені нагороджених виступив Фоменко Д.І., який сказав: «Кожній людині приємно і радісно, що відзначають її заслуги перед Батьківщиною. А коли її праця оцінена вищою нагородою країни, радість немовби подвоюється. Присвоєння мені почесного звання Героя Соціалістичної Праці я розцінюю як визнання не тільки моїх особистих заслуг, а й усього колективу радгоспу, моїх товаришів по роботі. З добрими показниками зустрічають ХХІІІ з’їзд нашої партії тваринники 1-го відділення. Вони виконали зобов’язання по надоях молока. Зокрема, я надоїв з початку року 50 т молока або 500 кг на фуражну корову. Але разом з цим нагорода багато до чого зобов‘язує. Я так розумію: працювати треба ще краще, ще продуктивніше» («Ленінським шляхом» за 29.03.1966 р.)

Стаття в газеті Ленінським шляхом Деякі доярки радгоспу закидали Фоменку, що віін набрав у свою групу вже роздоєних корів і тому одержує великі надої. Щоб довести, що його успіх не випадковий і він вміє успішно працювати, Дмитро Іванович набрав собі нову групу корів із первісток. Секретар парткому радгоспу В.Вишневецький про це писав в газеті: «У цьому році знатний дояр, Герой Соціалістичної Праці Д.І.Фоменко, набрав нову групу корів. Всі вони первістки червоно-степової породи. Непогані результати роботи у Дмитра Івановича. З початку року він надоїв від кожної із 70 корів по 2 тисячі кг молока. А всього він доглядає 100 голів.»

Невдовзі після присвоення звання Героя Соціалістичної Праці, Фоменка Д.І. було призначено завідуючим МТФ. І ферма під його керівництвом успішно віконувала свої виробничі плани і зобов’язання, займаючи призові місця у соцзмаганні ферм радгоспу.

Але після конфлікту з директором радгоспу Фоменка було переведено із завідуючого МТФ у скотарі, де він працював декілька років. Через деякий час його перевели працювати робітником кормоцеху найвіддаленішої свино-товарної ферми.

16 січня 1981 року Д.І.Фоменко при нез’ясованих обставинах трагічно загинув. Похований у місті Сватове на Західному кладовищі (вул.ім.Стовбового).

Герой Соціалістичної праці Д.І.Фоменко проводить навчання з доярками району. Дмитро Іванович Фоменко був скромною, спокійною, відповідальною і надзвичайно працьовитою людиною, яка щиро вболівала за доручену справу. Він мав велику силу волі і витримку, інакше б він не зміг витримати той напружений розпорядок дня, по якому він жив і працював Дмитро Іванович кожного дня вставав дуже рано - о 3-й годині ночі і уже за 30 хвилин був на фермі, чистив корів і стійла, годував тврин і готувався до дойки. З 5-ї години на протязі 2-3 годин проводив доїння корів своєї групи. Після прибирання о 8-9 годині йшов додому. По обіді, з 11- години до 13-14 годин повторював ранкову роботу, а з 16 години і майже до 21-ї години проводив вечіню дойку. Ось так щодня без вихідних і святкових днів працював знатний дояр Луганщини Дмитро Іванович Фоменко. Хоч він і мав право на 4 дні відпочинку на місяць, але ними він користувався дуже рідко, тільки вразі гострої потреби.

Велика працелюбність Дмитра Івановича Фоменка, його висока відповідальність і ефективність роботи будуть завжди слугувати прикладом для наслідування нинішнім і прийдешнім поколінням тваринників.

Д.І.Фоменко був засновником цілої династії тваринників. Його дружина – Наталія Кирилівна спочатку допомогала чоловіку обслуговувати його велику групу корів, а потім сама набрала групу в 50 корів і з 1966 по 1985 рік працювала дояркою на тій же фермі, де працював чоловік. Наталія Кирилівна першою в радгоспі добилася 3-тисячного надою на фуражну корову. І увесь час надоювала від своєї групи по 3-3,5 тисяч кг молока на фуражну корову.

Їх донька – Сафронова Лідія Дмитріївна після закінчення курсів завідуючих тваринницьких ферм, працювала на фермі на різних посадах. Після створення АФ «Слобожанська» працювала тут лаборантом МТФ, а потім на протязі довгого часу до виходу на пенсію працювала бригадиром МТФ. Вона досвідчений спеціаліст своєї справи і вмілий організатор. МТФ під час її керівництва була одною із кращих у районі.

Л і т е р а т у р а
1. П.М.Григоренко. Міцніє економіка села. «Донбас».Донецьк. 1970.
2. Газета «Ленінським шляхом» №38 від 29.03.1966; №77 від 30.06.1966; №133 від 07.11.1966.


Л.М. Королько
Герої Соціалістичної Праці Сватівщини

>>> Наступний розділ >>>
Яндекс.Метрика