Сайт города
СВАТОВО
МУЗИКАНовела

То були мої перші такі далекі мандри — за дев'ять кілометрів аж у Сватове. Мама йшла туди до крамниці за плитою з конфорками і мене взяла в помічники. У величезній крамниці багатства всякого було видимо-не-видимо. Та з усього найбільше вразила мене домра.

Вона сяяла жовтим лаком і пахла свіжою сосною. А ще коли дебелий вусань взяв її в руки та заграв, мені й зовсім дух перехопило. Пограв він хвацько, пограв та й віддав музику синові.
— Хочеш на такій учитись, кажи — одразу куплю! Хлопчисько від радості застрибав з домрою поміж людьми, забринькав пальцями по струнах. Щось боляче ущипнуло мене всередині.
— Мамо! Благаю вас, купіть і мені таку музику. Купіть, мамо! Важко опустила вона біля мене чорну чавунну плиту, загнуздану вірьовкою, щоб зручніше було нести її у таку далечінь.
— Ой, синку ти мій ріднесенький, не рівняйся до них. Коли б і в нас був батько...— Не договорила, в неспокійній руці задзенькали конфорки, зв'язані у довгу низку, як бублики.—

Немає в мене грошей, геть усі витратила...
— Нащо вона нам, оця клята чавуняка?! Музику купіть мені!
— Не плач, синку, не треба. Ти ж бачив, як мучимось ми щодня з нашою потрісканою плитою — димить вона і чавуни тільки маленькі втримує. Скоро вже не буде на чому і борщу зварити на всю сім'ю нашу.

Присіла навпочіпки, витерла мені очі.
— Я її все одно поб'ю обухом! Купіть мені музику, мамо, а то втечу від вас з циганами!
— Налигача тобі мокрого, а не музики! — лається вусань, ховаючи купу грошей в кишеню. — Ач яке стерво настирливе!

Мама одразу підвелася, горда така, сильна. Ворухнулась в її руці чавунна низка. Як мені хотілося, щоб вона уперіщила нею отого вусатого сома.
— Своєму синові, значить, музику, а моєму налигача мокрого?! Ах ти ж раклюга!

Схопила свою чавунну покупку та й попрямувала до прилавка, про щось довго сперечалась там, оточена людьми, а потім на всю крамницю покликала мене.
— Вибирай,— каже,— синку, собі музику, яка тільки гляне на тебе! А ти, голубонько сиза, виставляй її усю до одненької! Мій синок вибиратиме собі кращу з кращих!

Продавщиця виставила, мабуть, з десяток домр. І всі вони дивились на мене — одна краща за другу. В домрі горіхового кольору, як у дзеркалі, побачив я позолочене, усміхнене мамине обличчя.
— Оцю! — кажу й обережно, злегенька торкаюся струн.
— Співучу яку та гарну вибрав ти, синку! — каже мама і низько вклоняється продавцям: дякує за те, що прийняли назад плиту і дали змогу купити синові таку гарну музику.
— Потакай йому, потакай! — знову зачепив нас вусань. — А він потім виросте лобурякою і шматка хліба не дасть тобі. Без борщу вже залишив!
— Тіпун тобі на язик, дияволе! — відрізали йому люди і з повагою до мами розступились, дали нам дорогу.
— Один такий у матері? — тихо питається хтось і пригощає мене цукеркою — золотавим півником на паличці.
— Семеро нас,— відповідаю.
— Ого-о-о, на одну жінку забагато... Та не журись, хлопче, з такою матінкою не пропадете... І не пропали.

Микола Мащенко

Яндекс.Метрика