Сайт города
СВАТОВО
КОРЖІ ДЛЯ МАМИНовела

Щастя випало, як сніг на голову: подарована мені братом облігація неждано-негадано виграла тисячу карбованців. На радощах не пішов до школи, вирішив негайне відвезти гроші мамі в село (я вчився в райцентрі). Заховав їх у пазуху, бо нелегкої весни сорок сьомого року всякого люду на станції товклося, і гайда.

І тут поталанило: тільки прибіг на станцію, зразу натрапив на товарний вагон, повний пшениці. На пшениці двоє — жінка у квітчастій шалі й кремезний вусань з рушницею. Я до них:
— Куди товарняк?
— На Сватову.
— Візьміть мене до Меловатки!
— А як товарняк не зупиниться у твоїй Меловатці?
— Я вистрибну! Не бійтеся, щовечора поїздами ганяю зі школи і часто стрибаю.
Вусань мовчки подав мені руку.

В дорозі я дізнався, що везуть вони посівний фонд аж із Ростова на Полтавщину, що вже давно треба сіяти оцю пшеничку, а вони, бідолахи, півмісяця кружляють по станціях, і бозна-коли ще діждуться полтавські ниви тої ростовської пшениці.

На станції Кремінне вусань узяв з невеличкого мішечка блюдце пшениці і виміняв за нього півлітру самогону. Випив чарку, пожував пшеничні зерна замість закуски і мені запропонував випити. Я відмовився.
— Ви краще продали б мені трішки пшениці. До мами їду. Грошей купа, а в неї хліба вже нема...
— Скільки ж у тебе тих грошей?
— Тисяча!
— Ого! Школу обікрав чи пошту?
— Виграв по облігації... Продайте...

Не можемо ми продавати державну пшеницю. Це ж посівний фонд!
— Та я б ніколи й не попросив, коли б ви не міняли її на самогон...
— А ти їжакуватий, чорт! — блиснув єдиним оком вусань. —

На самогон я свою міняв. Власну!.. Ну, а за мисочку зерна сотню даси? — і показує, за яку саме мисочку.
— За таку маленьку цілу сотню?
— Це з тебе малого сотню, а з інших півтори б заправив, і з руками вирвали б... А коли б усю тисячу запросив, ти що, пошкодував би для матері? — сказав вусань і хитро прискалив єдине око.

Ні, для мами не пошкодував би, — дістаю з пазухи свою тисячу.
— Скільки ж ти хочеш мисочок для мами? - - раптом втрутилася в розмову жінка.
— На всю тисячу, тітонько! - Знімаю сорочку, зав'язую вузлика біля коміра: — Сипте.

П'ятнадцять мисочок пшениці висипала мені жінка в сорочку. Та ще якої — зерна одне в одне, аж дзвенять. Простягаю їй свою тисячу, а вона хитає головою, забери, мовляв, назад. Тільки як подавала мені з вагона повну сорочку пшениці, сказала:
— Це тобі, синок, дарунок за любов до матері. А пшеничка, не бійся, наша, власна, виміняли у добрих людей за одежину, сестрі веземо.

Я дивився услід товарняку, доки не зник він за високими осокорами. Того дня, як ніколи більше, чотири кілометри від станції додому здалися дуже короткими.

Щасливий, намолов я на ручному млині борошна, замісив тіста, напік білих коржів. І став чекати маму з роботи — так, як ждав колись її пізніми вечорами з хлібом від зайця. Як у війну, коли їздила вона кудись за Харків міняти останнє ганчір'я на хліб. Навіть тоді, в голодовку, не наважилась мама проміняти червоні рушники, вишиті нашим батьком, возила-возила їх по далеких краях та й привезла додому...
— Хліб, дітки, з'їмо, — сказала, — а пам'ять про батька залишиться навіки.

Обірвались мої згадки, аж коли мама повернулася з роботи. Була вона і голодна, і стомлена. Та як побачила цілу гору білих коржів на столі, збагнула все, і втому наче хто рукою зняв. Але сама до столу не сіла. Метнулася з хати, покликала сусідок, чиї сини вже ніколи не напечуть їм коржів — ні білих, ні чорних...

Сидять три матері за столом, їдять коржі і плачуть.
— От яке тобі, синку, щастя випало. Велике-превелике...

Усе життя мені випадає щастя. І я знаю: то за велику любов до мами.

Микола Мащенко

Яндекс.Метрика