Сайт города
СВАТОВО
КАРТОПЛЯ В МУНДИРАХНовела

Після п'яти місяців оборони наша дивізія перейшла в наступ і розпочала битву за визволення Кубані від фашистів. Вісім місяців точилися тяжкі бої. Кожен метр землі був напоєний кров'ю. У грудні сорок третього року ми перекинулися з коси Чушки на Керченський півострів. І ось там, коли вщухли трохи бої, мене викликав комдив Борис Микитович Аршинцев і наказав переправитись через протоку на косу Чушку до його заступника по тилу:
— Розвідка доповіла мені точно, він добув десь відро картоплі. Передайте, я не можу більше без картоплі в мундирах. Ночами вона вже сниться мені. Хоч з того світу нехай дістане, хай небагато, хай хоч кілька картоплині — комдив посміхнувся. — Виконуйте наказ!
Переправились ми з моїм фронтовим другом солдатом Григоренком на косу Чушку. Там у невеликій землянці, прикритій плащпалаткою, знайшли заступника комдива.
Дізнавшись про мету нашого візиту, полковник почав сердито:
— Де, де можна дістати тут картоплі?!
— Де хочете! Кров з носа, а картопля повинна бути! Терпіли ми без неї більше року, але терпець урвався.
— Я сам забув, яка вона на смак! Якби ж вона водилась отут, у протоці, то я б одразу запустив сіть і наловив би картоплі, незважаючи навіть на обстріли. А то ж... Радий би пригостити свого комдива, та не маю змоги! Так і передайте...
— Мені наказано без картоплі не повертатись! І потім ви не всю правду сказали: ми маємо дані розвідки, що у вас є «енні» запаси картоплі.
Полковник зупинився, оком ніби накинув мені зашморга на шию:
— Розвідка, кажете?! Краще б ото вона займалася своїми справами, а не картоплею!
Полковник ще хотів щось сказати, та до землянки увійшов високий, стрункий легінь, капітан другого рангу.
— Прибув від командира, згідно з вашою домовленістю з ним! Полковник розгубився. Він метушився по землянці, виставляв на стіл усе, що попадалось під руку.
— Хоч і бідний наш стіл, але треба ж нам випити по чарці за те, що ми вціліли в таких страшних атаках...
Капітан другого рангу попросив поставити коло нього ще одну склянку.
— Знаєте... — знітився капітан. — Кохана в мене... Дуже часто почала снитися ночами. То пливе до мене через протоку і кличе, жаліється, то ніби зайде в каюту і так сумно вдивляється в мене, що я підхоплююсь із ліжка...
— Пливе, кличе, дивиться!— засміявся полковник. — Кинь, то пусте, може, вона вже й забула тебе...
Капітан схопився, відсунув склянки:
— Товаришу полковник, ви... ви! — не знайшов підходящих слів. — За таку образу її, я, коли б не ота клята картопля, одразу б землянку вашу покинув. Видавайте картоплю і все!
Тепер уже полковнику нікуди було діватися: він дістав з-під ящиків з патронами відро картоплі і почав її ділити — одну картоплину мені, другу — капітанові.
На КП мене вже чекали комдив із своїми бойовими друзями, запрошеними на картопляний бенкет.
— Товаришу комдив, завдання виконано: привіз вісімнадцять картоплин!
— Товариші, варимо картоплю в мундирах! — запропонував Аршинцев.
За кілька хвилин картопля вже парувала на столі. Не одразу ми накинулись на неї. Трохи посиділи мовчки, подихали пахучою картопляною парою, згадали домівки, посумували, а потім взяли по картоплині, приємно обпікаючи долоні.
— Тільки ж не здумайте їсти картоплю разом з мундирами! — попередив комдив.
Тієї ж миті загриміли вибухи: німці в темряві збилися з курсу, затягли в протоку баржу з боєприпасами, сіли на міль і, щоб зброя не дісталася нам, розстріляли її торпедами. Коли вибухи вщухли, одразу запалили світло — на столі не було жодної картоплини.
— Де ж картопля? — запитав Аршинцев. — З'їли, товаришу командир дивізії!
— А мундири куди подівали?
— І мундири з'їли!
— Так, добряче, видно, заскучали за картоплею, коли під акомпанемент таких вибухів з'їли її разом з мундирами! Молодці!..
Комдив сміявся, дістаючи свій солдатський кашкет з-під штукатурки, що обсипалась із стелі від вибухів...

Ці фронтові бувальщини розповів мені брат, учасник Великої Вітчизняної війни, Іван Мащенко.

Микола Мащенко

Яндекс.Метрика