Сайт города
СВАТОВО
ПОЄДИНОКНовела

Їх було тільки двоє: у чистому полі красуня Валя, військовий фельдшер 71-го Полку Іркутсько-Пінської гвардійської дивізії, і в небі фашистський пілот. Валя — із санітарною сумкою, без зброї, пілот — озброєний до зубів, закутий у броню «мессера». Валя, зненацька застигнута війною в місті Бельці, босоніж поспішала до свого полку, що стояв у містечку Флорешти, куди було від Бельц кілометрів п'ятнадцять.
Фашистський пілот розбомбив бельцівський вокзал, школу, нафтобазу і тепер переслідував її в полі. Він помітив її одразу, тільки-но вона вирвалась із палаючого міста в степ, і почав погоню.
Валя бігла по шляху, злякано озираючись на чорного велета, стискаючи руками голову, що розривалась від неймовірного гуркоту. «Мессер» наздоганяв її, накривав чорною тінню, строчив з кулеметів. То «розкладав» кулі навколо дівчини, то перетинав їй дорогу кулеметними чергами. Валя кидалась в усі боки, тікала, куди тільки несли її ноги. Страх ганяв її по всьому полю вздовж і впоперек, доки й не впала вона, безсила, в пшеницю. Та фашистові того було замало. Він кидав машину в ризиковані піке, стращав дівчину, гуркотом перегрітих моторів.
Нарешті вона зупинилась. Фашист кружляв над нею, пікірував, оскалювався усіма кулеметами зразу: видно, хотів, щоб вона знову тікала, падала, корчилась, плазувала. Але Валя вже перемогла в собі страх. Вона ладна була вмерти, але не тікати, не коритись. Стояла на місці й кричала фашистові в небо найстрашніші прокляття, сварилася солдатськими чоботами, яких не випустила з рук навіть у хвилини найбільшого відчаю.
Пілот скажено атакував її, з кожним колом спускався все нижче й нижче. А вона спокійно йшла по шляху. На очах у ворога взула чоботи, вийняла з-за пазухи пілотку, одягла її і попрямувала навпростець до свого полку. Фашист так низько пролетів над нею, що вітер зірвав з голови пілотку й підніс її метрів за сорок. Кулі лягли поруч. Не встигла вона й пілотку наздогнати, як ворог уже знову спрямовував на неї літак. Вона зупинилась. І пілот, певно, розумів: маленька, беззахисна, дівчина його не боялась. Вона стояла, навіть, не реагуючи на кулі, що цьохкали над головою. І ворог повів літак у піке, випустив сотні куль. Одна з них влучила Валі в плече. Дівчина закрила рану рукою. І тут же почула страшенний вибух — фашист не встиг вивести машину з піке і врізався в землю.
71-й полк уже був вишикуваний для маршу, коли з'явилася Валя.
— Товаришу командир полку! Дозвольте стати в стрій!
...Аж через кілька місяців долинула до бійців 71-го полку бувальщина-легенда про поєдинок дівчини з фашистським льотчиком, про її перемогу над ним. І ніхто не знав, що та дівчина - їхній військовий фельдшер Валя.

Микола Мащенко

Яндекс.Метрика