Сайт города
СВАТОВО
ЦІЛУЮ ВАШІ РУКИІсторико-документальний нарис.

Опівдні, до перону станції Сватова-Лучка надійшов пасажирський поїзд з Харкова. З вагонів висипали пасажири, чоловіки і жінки, що поспішали. З вагону першого класу вийшла група незвички, х для даної місцевості пасажирів, їх вигляд говорив, що це - люд непростий, швидше всього вони нагадували артистів.
- Марія Костянтинівна, Панас Карпович ! З приїздом, - вітав їх представник трупи, що приїхав до міста раніше. Слова він вимовляв з особливою шанобливістю. Адже прибулі були відомими артистами - М. К. Заньковецька та П. К. Саксаганський.

Гості відразу ж наказали візниці:
- До Народного дому.

Вони поїхали по Старобільскій (нині Імені Дзержинського) вулиці, мимо новобудови нотаріальної контори І повернули на Соборну площу (нині площа імені Першого травня).
- Погляньте, Панасе Карповичу, - промовила Заньковецька, - який тут чудовий собор. Я просто не чекала зустріти таку красу.

Саксаганський на знак згоди кивнув головою. Привернула увагу гостей і затійлива цегляна огорожа собору. І огорожа і купол собору були покриті залізом і пофарбовані в зелений колір.

По Дворянській вулиці екіпаж проминув дім Пашкова і виїхав на площу Базарну, де і розташувався в тіні високих дерев Народний дім.

... Ввечері тут же, в цьому домі Марія Костянтинівна мала зустріч з місцевою молоддю - драмгуртківцями і говорила:
- Ну що, хлопці, дівчата, хто з вас сміливий ? Справа в тому, що для масових сцен у нас не вистачає своїх артистів. Хто бажає нам допомогти, записуйтеся.
- Пишіть мене, Федір Христіс, - першим відгукнувся молодий хлопець, а за ним обізвалися й інші.

Вдень, на суботу 12 жовтня, була призначена репетиція, а ввечері - спектакль.

В той час у місті було багато трактирів, але не було жодного готелю, і тому гастролери розташувалися в будинках жителів міста. Заньковецька поселилася у вдови, прізвище якої Плохая, що мешкала на вулиці Садовій. А Саксаганський влаштувався у Федора Михайловича Христіса.

У п'єсі "Поки сонце зійде, роса очі виїсть" Христісу довірили невелику роль, і хоча була вона без слів, самодіяльний артист радів за можливість виступати разом з відомими артистами.

...І ось перша зустріч з глядачами. Ставили "Наймичку".

У залі панувала тиша. Марія Костянтинівна з кожною новою сценою все більш і більш захоплювала глядачів. Вона покорила всіх щирістю і майтерністю виконання ролі. В той час М. К. Заньковецька була зрілою актрисою, бо вже відзначила свою 30-річну роботу на сцені, до того ж вона була з тих трудівниць, які не могли грати слабо або сильно, вона грала, віддаючи себе до безмежжя. Це була справжня зірка.

... В неділю артисти вирішили відпочити на природі. Вони виїхали за слободу, в урочище. Розкинули скатерть. І говорили. Говорили багато. Марія Костянтинівна розповідала артистам, де гастролювала в цьому році, поскільки їздила не з цією трупою. Вона побувала в Москві, виступала в Ермітажі. Спектаклі видатної актриси відвідував К. С. Станіславський. Перед талантом Заньковецької захоплювалися Л. Толстой, А. Чехов і визнавали в ній близького їм по духу могутнього майстра сцени - реаліста. Гастролювала Заньковецька і в Петербурзі, Ніжині, побувала і в рідному селі Заньки. Потім Марія Костянтинівна перервала розповідь і заспівала: "Коло млина, коло броду..," Всі підхопили.

Поруч було поле, через яке пролягли стежини. Актриса прогулювалася по них і не могла налюбуватися красою навколишніх міісць. Вражали її молоді паростки озимини і жовтаво-золоте вбрання дерев, що готувалися до зими. А яке повітря, настояне на пахощах осінніх трав !

Неподалік Марія Костянтинівна побачила кущ шипшини. Оголений, він майорів яскравими фарбами ягід.
- Друзі, сюди, - покликала вона артистів.

Коли вони підійшли, то побачили, що кущ росте на краю урвища. Його вузлувате коріння оголилося і сушилося вітрами. Але своїм зовнішнім виглядом шипшина не показувала мук, терпляче переносила їх, радуючи людей красою своїх ягід.

Замислившись, Марія Костянтинівна сказала:
- Ось так і ми, друзі, живемо, як цей кущ з оголеною кореневою системою. Погляньте, як він бореться за життя, глибоко вкорінюється, щоб дістати животворну вологу, не загинути і дати людям корисні плоди. Прекрасний приклад життєдайності І благородства мети. Погляньте, і захищається він по-своєму, колючками.

Всі замислилися над побаченим і сказаним.
- Та ви просто філософ, Маріє Костянтинівно, - повернув до дійсності голос Саксаганського.

...Поверталися до міста зворушені, посвіжілі, очищені від неприємних опадів життєвих перепетій, адже ввечері знову - вистава. А над містом стояв гул всіх шести дзвонів собору.

...Через тиждень М. К. Заньковецька залишала Сватову-Лучку. Її на вокзалі проводжав натовп жителів міста. Проводжали її на тому вокзалі, де через два роки будуть проводжати слободяни своїх захисників на фронт першої світової війни. Тоді тут буде панувати гамір, плач, крик, команди військових начальників.

У Сватовій-Лучці буде закрита нотаріальна контора, бо ділові угоди на той час нікого не будуть цікавити. Вдова Плохая, в якої проживала Заньковецька, вимушена буде здати своє помешкання під восьмикласну школу. Багато ще подій відбудеться в місті, але про них ні сватівчани, ні Марія Костянтинівна в той день не могли знати, її проводжали гучно. Сергій Федорович Ткаченко, місцевий освітянин слободи, вчитель двокласної школи підніс актрисі корзину білих хризантем.
- Цілую Ваші руки, -сказав він, - від імені всіх жителів слободи. Спасибі Вам за Ваш талант.

В купе, де розмістилася Заньковецька, проводжаючі поставили кошики яблук, груш, слив, навіть поклали декілька кавунів. А Марія Костянтинівна дивилася на них і думала: "Які добрі люди, щедрі і прості, такі ж. як жителі мого Ніжина".
- Ми Вас не забудемо, - неслося вслід вагону.

...Проминув певний час від дня проводів. Багато відбулося подій. Але пам'ять про видатну українську актрису М. К. Заньковецьку живе в народі. А розповідь про її візит до нашого міста передається з поколінь в покоління.

Олександр Кондратенко

Яндекс.Метрика