Сайт города
СВАТОВО
На захисті інтересів громадиМораторій на продаж землі: втрати бюджету чи голод фермерів?В Верховній Раді України 2 грудня 2008 р. зареєстрований законопроект №3425 щодо продовження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення державної та приватної власності до 1 січня 2012 року. Головною мотивацією законотворців є недоцільність продажу земель без відповідних законів України "Про земельний кадастр" та "Про ринок земель". Нагадаємо, що проект закону України "Про земельний кадастр" розглядається верховною радою з 2006 р.
Станіслав Ігнатьєв, координатор коаліції громадських організацій "Прозора земля", стверджує, що близько 3% площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності залишаються досі не облікованими. Підстави для такого твердження дає громадський моніторинг процесу надання в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, проведений коаліцією у Луганській, Львівській, Харківській, Чернівецькій областях та АР Крим.
Напевно, місцевим службовцям вигідно залишати лани по за обліком, оскільки, в такому випадку, не можливо нарахувати штраф за використання земельних ділянок без право установчих документів, а крім того, фактично, немає за що платити оренду плату у місцевий бюджет. Такий сценарій є достатньо вигідним, оскільки тоді, "зручними" фермерськими господарствами надаються "додаткові" земельні ділянки для товарного сільськогосподарського виробництва. Так, для одного з районів Харківської області, збиток місцевого бюджету від використання "не облікованих" земель становить близько 174 240 грн. на рік. Дана сума еквівалентна вартості повної заміни дерев'яних вікон на склопакети у трьоповерховій сільській школі, або встановлення сучасної двоконтурної модульної котельні для опалення сільської школи, дитячого садочку та ще й фельдшерського пункту.
Тому, з одного боку, ініціатива депутатів є вчасною, але з іншого все ж таки затримується процес створення єдиного державного земельного кадастру. Крім того, спільна колегія Держкомзему та Мінагрополітики (інформує "Ліга") наполягає на негайній розробці та прийнятті законопроектів "Про реєстрацію земельних ділянок державної власності", "Про облік земель сільськогосподарського призначення". До того ж, громадський моніторинг коаліції "Прозора земля", показує, що в адміністративних районах майже відсутня інформація про якісний склад земель сільськогосподарського призначення. Слід зазначити, що переважна більшість місцевих службовців, які працюють у галузі земельних відносин, використовують для розрахунку вартості земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності дані нормативної грошової оцінки земель, що здійснена у 1992-1995 р.р. у камеральних (офісних) умовах. Подібна оцінка відображає вартість земель за принципом "середня температура за лікарнею", оскільки представляє собою середню вартість земель за категоріями в рамках колишніх радгоспів та колгоспів.
"Експертна грошова оцінка земель - розкіш, яка практично відсутня для земель сільськогосподарського призначення державної власності", - зазначає Станіслав Ігнатьєв. "До цього", - пояснює прес-службі коаліції "Прозора земля" економіст Харківської земельної групи Валентин Купріянов, - "майже ніхто з нас (авт. - економістів) не уявляє собі прозорий та вільний від корупції механізм здійснення економічної, хай буде, навіть, експертної, оцінки земель. Просто в Україні немає такої кількості професійних, неупереджених оцінювачів. А крім того, вартість робіт з оцінки земель дорівнює вартості розробки проекту землеустрою даної земельної ділянки". Зрозуміло стає, що на даний момент в державній скарбниці не знайдеться коштів для забезпечення процесу оцінки земель сільськогосподарського призначення, особливо, державної власності, для формування цінової політики.
Принцип "платить за оцінку земель той, хто її купує", пропонований службовцями, є звичайним для держави, але не є панацеєю. Оскільки, можливі такі ситуації, коли людина оцінює земельну ділянку власним коштом, але її вартість не влаштовує покупця. Подібні ситуації можуть стати родючим грунтом для проявів корупції серед оцінювачів та службовців: "плати в кишеню щоб набагато менше заплатити за землю до бюджету!".
Іван Томич, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників, зазначає: "Вимоги фермерів: якщо завтра парламент мораторій не продовжить, почнуть голодати та бастувати під стінами Верховної Ради доки, поки не досягнуть своєї мети!".
Отже, не продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення призведе не лише до втрат бюджету, які й зараз значні, а й до голоду фермерів і дрібних землевласників…

Прес-служба коаліції громадських організацій "Прозора земля"


Яндекс.Метрика