Сайт города
СВАТОВО
Почетные граждане Сватово


Блудов Яков Семенович

Блудов Яков семенович с семьей Яків Семенович Блудов - один з найвідоміших вчених України
У 1911 році він закінчив Сватівське училйще на відмінно. З 14 років Блудов став робітником. Членом революційного гуртка став в 17 років, що організував більшовик Ватченко. У 1917 році вступає у партію більшовиків. Член першого залізничного ревкому станції Сватове, комісар залізничного вузла, перший ректор Харківського державного університету, один з найвидатніших філософів-марксистів на Україні, соратник Петровського, Постишева, Косіора, Блюхера, близько знайомий з Крупською, революціонер, вчений, солдат, професор Харківського університету, почесний громадянин нашого міста.
А народився Блудов у Куп'янському повіті на Харківщині в 1897 році. Здавалося б, чому саме сватівчани увіковічили його пам'ять?
Справа в тому, що батьки Блудова були залізничними працівниками, і їх направили працювати на Сватівщину. Уже в 1915 році Я. Блудов бере участь у революційному більшовицькому гуртку. Працює залізничником. Незадовго до революції був заарештований, та після революції був звільнений. І обраний секретарем Сватівського комітету залізничників. З перших днів революції працював одночасно і секретарем штабу Червоної Армії і комісаром Сватівської дільниці колії. Виїздив на відбиття атак білокозаків. І як написав у своїх спогадах пізніше сам, він був комісаром ешелону, оспіваного В. Сосюрою у відомій поемі «Червона зима», а потім брав участь в бою проти німецьких загарбників при захисті м. Сватового. В липні 1918 року брав участь в проведенні всеукраїнського страйку залізничників. Брав участь в боях проти Петлюри, а після звільнення нашого міста знову працював на попередній посаді.
В 1923 році був направлений на навчання в університет ім. Артема, а по його закінченню був рекомендований до аспірантури українського інституту марксизму-ленінізму. В 1929 році був направлений до Харківського окружкому партії, який рекомендував його ректором Харківського інституту освіти. Та, як більшість відомих особистостей того часу, Я. С. Блудов був у 1937 році репресований «за участь у контрреволюційній троцкістській групі». Спочатку йому дали три роки, потім ще п'ять. Покарання відбував у Воркутлазі. В 1939 році був звільнений турботами багатьох своїх соратників. Та добиватися визнання заново було нелегко. Навіть в роки війни, коли Я. Блудов просився на фронт, за ним тільки посилили нагляд. Та згодом таки знову влада повертає Я. С. Блудова на партійну роботу під час війни. Та все ж офіційного зняття вироку він зміг добитися тільки в 1956 році. В 1953 році секретар колегії КПК Леонов, який розглядав апеляцію, подану Блудовим на ім'я 19 з'їзду партії, заявив: «Ишь, чего захотел, вернуть его в партию. Ходишь по советской земле и будь этим доволен. Иди отсюда».
Тільки після реабілітації Я. С. Блудов повернувся до роботи в Харківський державний університет. І не зважаючи на пережите, у своїй автобіографічній довідці Блудов згодом написав: «Мне довелось работать под руководством виднейших революционеров, светлых умов нашей эпохи, вернейших сынов нашей партии, замечательных большевиков славной ленинской когорты. Довелось бывать на митингах и видеть Ленина, а еще встречаться с великой коммунисткой - Н. К. Крупской».
Помер Я. С. Блудов у 1984 році. Складна доля на перехресті двох століть...

По материалам Сватовского районного краеведческого музея

Warning: include(/sata1/home/users/newsedu/www/www.svatovo.lg.ua/_lm8ea8f138e7abf12fd3b69de62a906877/linkmoney.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/newsedu/www/www.svatovo.lg.ua/footer.php on line 22

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/newsedu/www/www.svatovo.lg.ua/_lm8ea8f138e7abf12fd3b69de62a906877/linkmoney.php' for inclusion (include_path='./:/usr/local/share/pear/') in /sata1/home/users/newsedu/www/www.svatovo.lg.ua/footer.php on line 22